Çocuğun Okul Başarısını Sağlamada Anne Babaya Ev Ödevleri

Sınav stresiyle ilgili yaptığım grup rehberliği çalışmalarında öğrencilere neden sınavı kazanmaları gerektiğini sorduğumda, öğrencilerin verdikleri cevaplardan biride  ailesinin ve öğretmenlerinin emeklerini boşa çıkarmamak olmaktadır, sınav stresiyle ilgili yaptığım testlerde de stres sebeplerinin daha çok aile ve öğretmen tutumlarında yoğunlaştığını, öğrencilerin sınava çalışma süreçlerinin asıl dinamiğinin, ailelerini ve öğretmenlerini memnun etmeye, böylece kendi benlik saygılarını ve değerlerini de korumaya yönelik olduğunu görmekteyim.

Ailelerin ve öğretmenlerin öğrenci başarısını ve başarısızlığını kendi varoluşlarının onure edilmesi yada örselenmesi olarak görmeleri ve kendilerini bu başarı yada başarılıkla tanımlamaları görünürde haklı olmakla birlikte sınav stresinin de en önemli kaynağını oluşturmaktadır. Ailelerle yaptığım görüşmelerde evde en çok dillenen cümlenin “ders çalış, arkadaşların çalışıyor sen çalışmıyorsun, kazanamazsan görüşürüz” gibi ailelerin çocukları oldukça motive edici!! cümleler kullandıklarını ve onları sürekli psikolojik baskı altına aldıklarını, ailelerin bu söz ve tutumlarının da bazı öğrencilerde duyarsızlık bazı öğrencilerde de depresif ruh hali yarattığını ve sınav sürecinden koparttığını gözlemlemekteyim.

Ailelerle yaptığım görüşmelerde kurdukları ilk cümle biz ona elimizdeki her türlü imkanları sunduk, ondan istediğimiz sadece ders çalışması ama o da bunu yapmıyor dediklerinde; onlara ilk sorum genelde şu oluyor?

Sizce çocuğunuzun ders çalışması için bir sebebi var mı?

Bu soru karşında çoğu ailenin afalladığını ve ??hocam bu da sorumu, neden olmasın sınavı kazanmak için ?dediklerini; peki sınavı neden kazanacak diye sorduğumda da, okuyup adam olmak için cevabını verdiklerini görmekteyim.

Aileler şunu bilmek zorunda. Adam olmak, çoğu ilköğretim çocuğunun umurunda bile değildir, çocukların çoğu için adam olmak sıkıcı bir hayatı istemekle eşdeğerdir, onların adam algıları, sabah mutsuz bir şekilde işe gitmek, akşam eve yorgun ve bitkin suratla gelmek ve hemen tv karşına geçip yaşlanmaya devam etmektir.Çocuk kalbinin ve özgürlüğünün adam olmak bir gibi bir isteğinin olmasının çocuğun kendi doğasına aykırı bir eylem olduğunu anlatmaktayım onlara. Ders çalışmak, başarı hazzını yaşamamış olan bir öğrenci için keyifli bir eylem değildir, aileler çocuğun neden ders çalışması gerektiğine, gelecekte adam olmak için cevabı veriyorlarsa, unutulmamalıdır ki okul çocuğu için en uzak hedef yaz tatilleridir.

O zaman ne yapmalı?

Ailelere en başta şunu önermekteyim.

Okullar açılmadan önce çocuklarıyla özel bir akşam yemeğine çıkmaları ve bu yemekte çocuğun o yıldan beklentilerini, bu beklentileri gerçekleştirmek için neler yapmayı düşündüğünü konuşmalarını, ama bu süreçte ona asla uzun uzun nasihat vermemelerini daha çok çocuğun o yılla ilgili beklentileri ve stratejileriyle ilgili farkındalığını yükseltmeyi amaçlamalarını söylemekteyim. Bu yemekte ailelerin çocuğa söylemesi gereken sadece tek bir cümle olmalı, sana güveniyoruz çünkü sen sorumluluklarının farkında olan özel bir çocuksun cümlesi çocuk için yeterlidir. (bu cümleyi evin bir köşesine asmaları da çok etkili olacaktır) . Ailelere mutlaka okulla işbirliği kurmalarını sadece sorun olduğunda rehber öğretmenle görüşmeye gelmemelerini, çocuğun okul başarısını sağlanmada onlara da bazı ev ödevleri düştüğünü anlatmaktayım..

Ders çalış cümlesinin çocuklar için en önemli stres sebebi olduğunu, bunu yerine çocuğun yeterince dinlendiğini düşündüklerinde ona ??hadi bakalım benim öğretmenimde sensin bugün neler öğrendin, öğret bakalım? gibi cümlelerle ona öğreten rölü vermenin ders çalışmasını motive edeceğini, çocuğun amaç sahibi biri olmasını istiyorlarsa evde haftanın bir gününü bir melekle ilgili tanıtım gününe ayırmalarını; çocuğun hoşlandığı bir meslek varsa onu bu meslek üniformasında gösteren fotoshoplu resimler hazırlamalarını, yada merak ettiği bir meslek elemanıyla görüştürmelerini, bunu yapmanın ders çalış demekten daha etkili olacağını söylemekteyim. Bu konuda bakanlığımıza da şunu önermekteyim. Mutlaka ama mutlaka ilköğretim ders müfredatına drama ve tanıtım ve yönlendirme derlerinin konulması gereklidir. Drama dersleri sınav sürecine odaklanan öğrencinin sosyal becerilerinin gelişmesine; tanıtım ve yönlendirme dersleri de öğrencilerin meslekler hakkında bilgi sahibi olmalarına ve böylece doğru meslekler seçerek geleceğe güvenle bakan mutlu bireyler haline gelmelerini sağlayacaktır?

Görüşmek dileğiyle

Mücahit Ustabaş

Psikolojik Danışman Eğitim Uzmanı

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir