Çocuğumuzu cinsel istismardan korunmayı nasıl öğretebiliriz?

1-) Özel bölgelerinin varlığını öğretin ve bazı vücüt bölgelerine dokunulmasının tehlikeli olduğunu söyleyin. Bu özel bölgeleri göğüs, iki bacağının arası ve poposu olarak öğretin.

2-) Hayır demeyi öğretin. Kimsenin ona istemeyeceği bir şeyi yaptıramayacağını bilsin. buna anne ve baba da dahildir. Özellikle özel noktalar konusunda ben anneyim bir şey olmaz ben babayım bir şey olmaz demeyin.

3-) Anne ve babası dahil o bölgelere kimsenin dokunamayacağını öğretin. Sadece banyo, hastalık gibi istisnai zamanlarda dokunulabileceklerini bilsinler.

4-) Doktorların da ancak hasta olduğu zamanlarda dokunabileceğini fakat sadece yanlarında anne ve babası varken bunu yapabileceğini söyleyin. Aksi halde onun da dokunamayacağını bilsinler.

5-) İnsanların birbirlerine sarılarak sevgilerini gösterdiğini söyleyin bunun normal olduğunu bilsinler sarılmak güzeldir sevgi alışverişini sağlar ve sevgiyi dile getirmenin bir yoludur ancak tehlikeli noktalarına herhangi birisi (güvenebilirsin dediğimiz kişiler dahil) dokunmak isterse oradan kaçmasını bağırmasını ve en yakın nerede güvendiği bir kişi varsa onun yanına gidip anlatmasını , ardından da kendilerine anlatması gerektiğini öğretin. Örneğin okuldaysa güvendiği öğretmenine, parktaysa oraya birlikte gittiği kişiye vs. bu nedenle ona güvenebileceği kimseleri sorun veya öğretin.

6-) Aynı şekilde başka bir kimsenin de tehlikeli bölgelerine dokunulmaması gerektiğini eğer bunu ona yaptırmak isterlerse bunu reddetmeleri gerektiğini öğretin.

7-) Çocuğunuzun özel bölgelerine kimsenin çok sevimli diyerek dokunmasına sevmesine izin vermeyin ve çocuğunuza da bunu öğretin.

8-) Sizinle her şeyini paylaşabilmesini sağlayın korkutma tehdit gibi olumsuz faktörlerle çocuğunuzu terbiye etmeyi asla çözüm olarak görmeyin. Aksi halde birisi çocuğunuza zorla bir şey yaptıracağı zaman sizinle tehdit edip onu kandırabilir veya kullanabilir.

9-) Hatalı bir davranış yaptığında ona kızıp bağırmayın ve hatasından dolayı cezalandırmayın. Aksi halde başına kötü bir şey geldiğinde sizinle paylaşmaya da korkacaktır. Bunun yerine hatalı davranışını yakaladığınızda veya size söylediğinde önce onunla bu davranışı hakkında konuşun, bunun onun için ne anlam ifade ettiğini sorun. Ardından ona davranışının hata olduğunu yumuşak bir şekilde söyleyin ve ardından size bunu söylediği için onu tebrik edin ve ona sarılın. Dürüst oluşunu pekiştirin ki kötü bir durumla karşılaştığında sizden çekinmesin.

Unutmayın istismar edilen çocuklar ya kendisine ne yapıldığını bilmediği için istismara uğrar ya da ailesinden çekindiğinden tehditlere boyun eğerek maruz kalır.

10-) Tv de haberler izlenirken çocuğunuz olumsuz bir haberi duyduğunda ve size sorduğunda onu asla geçiştirmeyin “bir şey yok”, “önemli değil”, “sen boşver” demeyin.ya da kötü bir haberle karşılaştığınızda tv kanalını değiştirmeyin(vahşet görüntüleri gibi görüntüleri görmemesini sağlayarak sadece istismar haberinin varlığını bilmesini sağlamak amaçlı). Bunun yerine ona onun anlayacağı şekilde sadece gerekli olan kısımları anlatarak bu konuda gerektiği kadar bilinçlenmesini sağlayın . bilinçlenmesini sağlarken ona güvenilebilecek insanların da çok olduğunu da ekleyerek güvendiğiniz insanların isimlerini örneklerle anlatın.sadece onların dahi tehlikeli bölgelerine dokunamayacağını bildiğinden emin olun.

Yazıyı aktuelpdr.net kaynak gösterilerek sitenizde yayımlayabilirsiniz. Enise Eziç’e yazısını bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz.

Psikolog Enise Öziç

Samsun Medicalpark Tıp MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir