Çocuğumun sağlıklı arkadaş ilişkisi kurmasında nasıl yardımcı olabilirim?

Çocuklar her daim anne babalarının yanında olamayacaklar. İleride kendilerine ait bir ortam kuracaklar ve anne babalarıyla belli bir mesafeleri olacaktır. Yeni arkadaş ilişkileri kuracaklar ve sosyal ortamlar kuracaklar. Tabii bunun için çocukların sağlıklı arkadaş ilişkileri kurabilmeleri için yeteri kadar sosyal becerilere sahip olaması gerekir. Bu nedenle ebeveynlerinin onları sosyal beceriler geliştirmeleri konusunda desteklemeleri yararlı olacaktır. Ancak bazı bireyler, çocukluklarında sağlıklı arkadaş ilişkileri kurmaları konusunda yeteri kadar desteklenmediği gibi aşırı koruyucu anne baba tutumları nedeniyle bu konuda yeteri kadar sosyal beceriler geliştirememiş olabiliyor.

Anne babalar çocuğunun sağlıklı arkadaş ilişkisi kurmasında nasıl yardımcı olabilir?

Çok kaygılanmayın.

Sürekli çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerini gözlemlemeyin. Arkadaşlık ilişkilerinde zaman zaman yaşadıkları zorluklar nedeniyle üzülebilirler, sıkıntılar yaşayabilirler. Bu konuda aceleci ve panik olmayın. Size sıkıntılarını paylaşmadıkça onları bu konuda anlatmaları için zorlamayın.

Çocuğunuzu arkadaşlık ilişkileri konusunda destekleyin.

Mümkün olduğu kadar zorlayıcı olmadan ve arkadaşlık konusunu çok vurgulamadan doğal ortamlar oluşmasına yardımcı olmaya çalışın. Örneğin çocuğunuzun sportif ve kültürel faaliyetlere katılımını sağlayabilirsiniz. Ya da okulunda ki ilgili öğretmenleri ile görüşerek çocuğunuzun sportif ve kültürel faaliyetlerde yer almasını sağlayabilirsiniz.

Arkadaşlarını evine çağırmasına müsaade edin

Daha yakın bir arkadaşlık kurmaları konusunda yardım olacaktır.

Öz güvenini olan birey olması için gerekli ortamı kurun

Arkadaş ilişkilerinde en önemli konulardan biri de çocuğu kendisine güvenmesi ve girişken olmasıdır. Bu nedenle çocuğunuzla kurduğunuz ilişkiler onun kendine olan güvenini zedeleyecek türde olmamalıdır.

Arkadaşlarının aileleri ile tanışın

Bu faydalı bir yaklaşımdır. Birbirlerini tanıyan aileler, arada bir bazı etkinlikler vesilesiyle bir araya geldiklerinde çocukların da birbirleriyle daha yakın ilişkiler kurmalarını sağlar.

Zaman zaman problemler yaşayacak

Yaşadıkları problemleri anlatmaları için ortam kurmaya çalışın. Arkadaş ilişkilerinde yaşadıkları problemleri size anlatabileceğini çocuğunuz bilmelidir. Ancak anlattığında onu yargılayan konumda olmayın. Siz sadece dinleyin ve empati kurmaya çalışın. Gerektiğini düşünüyorsanız çocuğunuza, “zaman zaman arkadaşlar arasında problem olabileceğini, önemli olan bunu birlikte çözmeye çalışmak olduğu” gibi destekleyici sözler söylenebilir. Ancak çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerinde yaşadıkları sorunları kendisinin çözmesine izin verin.

Oyun oynaması için ortam oluşturun

Çocuğunuzun doğumdan itibaren yaşına uygun olarak çeşitli oyunlar oynaması çocuğun sosyal becerilerini geliştirme konusunda önemlidir. Ancak oyun denildiğinde bilgisayar oyunları ya da akıllı telefon oyunlarını kastetmiyoruz. Oyun ile öğrendiği çeşitli beceriler, kurallar, davranışlar sosyal becerisini geliştirecektir.

Kendini ifade etmesini engellemeyin

Arkadaş ilişkilerinde en önemli becerilerden biri de kişinin kendini ifade edebilmesidir. Bebekliğinden itibaren kendini ifade etmesi engellenmeyen ve ifade etmesi desteklenen çocuk ileride de kendini sağlıklı bir şekilde ifade edecektir.

Çocuğumun sağlıklı arkadaş ilişkisi kurmasında sizin de paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz varsa yorumlar bölümünden eklemeyi ihmal etmeyin.

Bu yazıyı https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstererek sitenize ekleyebilirsiniz.

[reklam]

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir