Çocuğumun özgüvenini nasıl arttırabilirim?

Özgüven duygusu hayat yolculuğumuzda bizim için önemli bir yoldaştır. Onun düşük ya da yüksek olması hayata olan bakışımızı, başarılarımızı, yaşam kalitemizi olumlu ya da olumsuz etkileyecektir. Bunun için çocukların  özgüven gelişiminde son gerece hassas olmalıyız.

Çocuğun özgüveni nasıl arttırılabilir?

Çocuklar özgüveni yıkılmış olarak dünyaya gelmez. Bu nedenle öncelikle düşünmemiz gereken konu “Çocuğumun özgüvenini nasıl arttırabilirim?” değilir. Asıl soru “Çocuğumun özgüveninin yıkılmasını nasıl önlerim?” olmalıdır. Çoğu anne baba ve çevre çocuklarının özgüvenini yıkacak şekilde büyüttüğünü söyleyebiliriz.

Bu yazıda çocuklarda özgüvenin korunması ve geliştirilmesi ile ilgili bazı maddeleri sıralayacağım.

 1. Kıyaslamayın.
 2. Yanlışlarına ani ve sert tepki vermeyin. Çocuğunuzu eleştirmek yerine ona yol gösterici olmalı ve yaklaşımınız problem çözmeye yönelik olmalıdır.
 3. Yapabileceği şeyler için gerekirse cesaret verin. Onun adına problem çözmeyin.
 4. İlgiyle dinleyin. “Miş” gibi dinlemeyin. Dinlendiğini bilsin. Dinlerken suçlayıcı ve akıl verici davranmayın.
 5. Duygularınızı ve düşüncelerinizi onunla paylaşın. Onun da paylaşmasına izin verin. Paylaştığında duygularını ve düşüncelerine saygı duyduğunuzu hissettirin. En azından olumsuz duygu uyandırmayın.
 6. Beklentiniz çocuğunuzun seviyesine uygun olmalıdır.
 7. Yapabileceği sorumluluklar vererek başarı duygusunu tatmasına müsaade edin.
 8. Birlikte vakit geçirin.
 9. Çocuğunuz ile konuşurken yetişkin tarzında konuşun. Bir arkadaşınız ile nasıl konuşuyorsanız onunla da öyle konuşun.
 10. İlgi duyduğu hoşlandığı etkinliklere katılmasına izin verin. (Sportif, kültürel vs..)
 11. Yapısı, yaşı, ortam gereği çekingen davranabilir. Onu o an girişken olmaya zorlamayın.

Şimdilik aklıma bu 11 madde geldi. Sizin de eklemek istediğiniz maddeler varsa yorumlara ekleyebilirsiniz. Ayrıca varsa sorularınızı da sorabilirsiniz?

Kaynak:https://www.aktuelpdr.net

[reklam]

Çocuğumun özgüvenini nasıl arttırabilirim?” için 8 yorum

 1. Merhaba.3 buçuk yaşında kızım var.ben yada babası yanındayken özgüveni çok yüksek.şaşırtacak şekilde olgun ve yaşının üstünde davranıyor.ama bizim yakınında olmadığımız zamanlarda çok fazla korkak sanki hiçbir şey yapamayan bilmeyen bir çocukmuş gibi.biz evin içinde diğer odada bile olsak.bu durum çok zorluyor beni.birde aşırı kıskanç ve özentili.kendini ve sahip olduklarını görmüyor beğenmiyor sürekli onun elbisesinden oyuncağından alın saçımı öyle yapın gibi istekleri var.çok zor bir çocuk etkili önerilere ihtiyacım var

 2. Merhaba oğlum 9 yasında erken doğduğu için Dr üstüne dusmemiz cok dikkatli bakmamiz gerektiğini söyledi bizde abarttik aman koşma dusersin zıplama derken çocuk urkek oldu birde 3 yıl önce annesinden ayrıldım ben bakıyorum ogluma ve aşırı derecede özguven eksikliği var ayrıca surekli beni seviyormusun bende düzgün bi cocukmuyum seni uzuyormuyum gibi sorular soruyor bana biraz yol gosterin cok zeki bi çocuk aslinda

  1. Buradan bilgi vermek zor. 3 yıl önce nasıl ayrılıdığınızdan ve çocuğunuz bu süreçten nasıl etkilendiği ve iletişim biçiminize kadar birçok ayrıntı gerekiyor. Ancak bu konuda birebir bir pedegogdan yardım almanızın daha faydalı olacağını düşünüyorum.

 3. mrb 8 yaşında oğlum okulda öğretmeninin vverdiği ödeleri yapmıyo defterlenini karalıyo yapamıyorum güzel yazamıyorum diye buruşturup çöpe atıyor ne yapmalıyım

  1. Öğretmeni ile görütünüz mü. Ayrıca okul rehber öğretmeni ile de görüşüp destek alabiliresiniz

 4. İyi günler. Benim kızım 13 yaşında özgüven eksikliği yaşıyor bunu nasıl çözebilirim

  1. Özgüven eksikliği nezaman başladığı ve hangi durumlarda özgüven eksikliği var. Durumsal mı? gelişimsel mi bunları bilmek gerekir. Okulunuzun psikolojik danışmanı size bu konuda yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir