Çocuğumun korkularıyla başa çıkabilmesi için ne yapabilirim?

Anne baba olarak belli dönemlerde çocuğumuzda gözlemlediğimiz bazı korkular olmuştur. Bunların bir kısmında çocuğumuza nasıl davranmamız gerektiği konusunda bir fikrimiz varken, bazı karşılaştığımız durumlarda ne yapacağımızı bilemeyiz. Çocuklarımızın bebeklikten itibaren korktuğu ya da korkabileceği konuları sıralamak gerekirse:

-yüksek sesler

-anneden ayrılma ve yabancı insanlardan korkma

-karanlık, su

-tuvalete banyoya gitme korkusu

-deprem,yangın

-başarısızlık

-kabul görmeme

-yaşıtları tarafından dışlanma

Çocuklukta korkmanın normal bir duygu olduğunu belirten uzmanlar korkuların yerleşmesinde birçok neden olabileceği gibi, anne babaların de rolü olduğunu belirtiyor.

Peki anne baba olarak çocucuğumuzun korkusunu yenebilmesi konusunda ne yapabiliriz!

– Çocuğumuzun korkusunu ciddiye almamız ama panik yapmamamız gerekiyor

– Çocuğun korktuğu durumu gözlemleyerek öncelikle bu duygunun normal bir duygu olduğunu yaşına uygun bir şekilde anlatabiliriz. Korktuğu durumla ilgili eğer kendisi de hazırsa onun konuşmasını, duygularını anlatmasını sağlayabilirsiniz.

– Çocuğu korktuğu durumla baş başa bırakmanın doğru bir yöntem olmadığını belirten uzmanlar, bu tutumun çocuğun korkunun artmasına sebep olacağı konusunda anne-babaları uyarıyorlar. Örneğin elektirikli süpürge makinasından korkan bir buçuk yaşında bir bebeğe zorla makinaya yaklaştırılmaya çalışılması doğru bir davranış olmayacaktır.

– Çocuğumuzun korktuğu durumu beraber aşmaya çalışarak o durumu normalleştirmek doğru yaklaşım olacaktır. Ancak bunu yaparken hiç bir şekilde çocuğu zorlamamak gerekir. Örneğin elektrik süpürgesinin sesinden korkan 1.5 yaşındaki bebeğini önce süpürgeyle oyun oynatarak daha sonra aşamalı olarak süpürgeyi açıp ona da süpüreceğini göstermek gibi. Ya da karanlıktan korkan çocuğumuza sevdiği çizgi kahramanlı gece lambası alarak onun korkusunu azaltmaya çalışmak gibi

-Korkularından dolayı çocuğa karşı sert, kırcı, incitici, aşağılayıcı ifadelerde bulunmamak gerekir.

-Korkuların çoğu dönemseldir. Birçoğu zamanla kendi kendine geçecektir. Bu neden çocuğun üzerine giderek onu daha fazla yıpratmamak gerekir.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir