Çocuğuma düzenli olmayı nasıl öğretebilirim?

Anne babaların çocuklarıyla ilgili en çok şikayet ettikleri konuların başında “düzensizlikleri” gelir. Odalarını toplamamaları, okul çantalarını zamanında hazırlamamaları, dolaplarının dağınık olması, eşyalarını ortada bırakmaları vb. konularda ailelerin genelde şikayetleri olur.

Peki çocuklarımıza düzenli olmayı nasıl öğretebiliriz?
– Birçok aile bu konuda çocuğuna gereğinden fazla tepki gösterebiliyor. Öncelikle düzenli olmak doğuştan kazanılmış bir beceri değildir. Bu nedenler öğrenilen bir alışkanlık olduğunu bilmek ve tepkilerimizi buna göre vermemiz gerekir.

Öncelikle anne baba varsa yetişkin bireyler örnek olmalıdır. Ne diyor atalarımız. Üzüm üzüme baka baka kararır.

Çocuk henüz 8-9 yaşından küçük ise ona toplamasında yardımcı olunmalıdır. Ancak bu yardım gitgide azalmalıdır. Ayrıca bu yardım eğitim ve yol gösterme (rehberlik) amaçlı olmalıdır. Bir çocuktan bilmediğini isteyemezsiniz.

Daha küçük yaştaki çocuklara düzenli olmayı öğretmek için odasını toplamayı oyun halinde yapabilirsiniz. Örneğin sahip oldukları oyuncakları oyun kutusunda eğlenceli bir şekilde toplayabilirsiniz.

Yaşına uygun görevler vererek sorumluluk duygusunu geliştirmelisiniz. Bu duygu sayesinde zamanla düzenli olmayı da alışkanlık haline getirecektir.

Ergenlik döneminde geçici bir dağınıklık dönemi yaşanabilir. Eğer genç önceden düzenliyse zamanla tekrar düzene girecektir. Ancak ona bu konuda ki sorumlulukları hatırlatılmalıdır. Gencin odası mümkün olduğu kadar onun adına toplanmamalıdır. Ancak ergenliğe kadar anne baba olarak siz odasını toplamış iseniz, sizden bunu beklemeye devam edecektir. Bu nedenle bu konuyu ergenliğe bırakmayınız.

Çantasını düzenli olması, düzenli ders çalışmasıyla da alakalı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle düzenli ders çalışmasını öğretmek gerekir.

Yemek masasından kalkanlar kendi çatal-kaşık ve tabağını da kaldırmayı alışkanlık haline getirmelidir. Bu alışkanlık çocuğun düzen alışkanlığı kazanmasında da etkili olacaktır.

Özkan Emiroğlu

[reklam]

 

Bu yazının  “https://www.aktuelpdr.net” tarafından hazırlanmıştır. “https://www.aktuelpdr.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

 

 

Çocuğuma düzenli olmayı nasıl öğretebilirim?” için 4 yorum

  1. Özkan bey cvpiniz icin tesekkurler. Ben esimden ayriyim yalniz buyutmekte zor bir erkek evladini oyuzden birinden yardim almam gerekiyor. Psikiyatriye goturdum dikkat eksikligi hiper aktifligi yok bunu bende gozlemlemistim. Cok arastirmayi tercih ediyorum kizmak bagirmak yada dovmek gibi seyleri yapmamak icin. Suan 8 sinifa gecti ve ogretmenlerinden tek duydugum kelime odev yapmiyor. Oglum odev yapalim ne verildi diye sordugumda odev yok kelimesiyle karsi karsiyayim kitap alirim istedigi kitap okusun diye evde kutuphanede bekler ilgisiz bi anne degilim elimden geldigi kadar ilgileniyorum ama bazen buyyklerine karsi saygisizlik odev yapmama ve oda toplamama bunlar icin ne yapsamki diye dusunmekteyim kimyardim

    1. Çocuğunuz yakın akraba ve arkadaşlarınız ile iletişimi nasıl? Ödev olmasa oda toplama olmasa sizinle ve cevreyle muhabbeti nasıl?

  2. Merhaba özkan bey 12yasinda bi oglum var 9yasina kadar gayet titiz temiz ve topluydu tabi bende yardimci oluyordum. Ama artik surekli soyleyerek yaptirmaya calisyorum bazende ben topluyorum. Cunku soylemekten sıkiliyorum ve annemle yasadigim icin buyukle r bizim gibi sabirli degiller. Sizce nasil davransam eski duzene donmesinde etkili olurum yardimci olabilirseniz sevinirim iyu gunler…

    1. Aranızda ki ilişkiyi zedeleyecek tutumda olmayın. Lakin sabırla gerekirse birlikte odayı birlikte toplamaya çalışın. Muhtemelen yaşının getirdiği bir durumdur diye düşünüyorum. Mümkün olduğu kadar odasını kendi toplamasına teşvik edin. Oda sadece kendine ait olup olmadığı da durumu değiştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir