Çocuğuma başarısızlıkla baş edebilmeyi nasıl öğretebilirim?

En popüler kişisel programlama modellerinden biri olan NLP’ nin temel varsayımlarından biri “Başarısızlık yoktur, sonuçlar vardır.” İlkesidir. Gelişim denen olgu bir sürekliliktir. İnsanlar yaşamları boyunca gelişimi seçmişlerse aynı zamanda hata yapma haklarını kullanmayı da seçmiş demeklerdir. Çünkü aslında her değişim her gelişim bilinmeyene ve farklı bir duruma yeni bir deneyime bir yolculuktur. Bu sebeple insanın yeni deneyimlere ilerlerken hata yapma, başarısız olma gibi bir hakkı vardır. Eğer hata yapma hakkınız olmadığını düşünüyorsanız kendinizi büyük bir kafese hapsetmişsinizdir. Yaşadığımız her an bir tecrübeden oluşur ve yaşam bu tecrübeler üzerine inşa edilir. Yaşam yolculuğunda bireyi olgunlaştıran ve bireyin yolculuğuna daha sağlıklı daha emin adımlarla devam etmesini sağlayan en önemli tecrübeler hatalar ve başarısızlıklardır. Yaşadığımız her an gibi başarısızlık da bir andır ama çok da özel bir fırsattır aynı zamanda . Çünkü her başarısızlık her hata insana ilerleyeceği yolda öğretici mesajlar sunar. Burada önemli olan , insanların kişisel gelişim yolculuklarında karşılaştıkları başarısızlıklara yaklaşım biçimleridir. Eğer gelişim yolunda bireyler yaşadıkları başarısızlıkları doğru biçimde değerlendiremiyorlarsa bu yolculuğun devam edeceği düşünülemez ve birey kendi yerinde saymaya devam eder.

Gelişim yolunda ilerlerken John MAKSWELL’ in Kazanan Tutum adını verdiği kitabındaki şu sözler bizlerin en önemli yardımcıları olacaktır.

“İlk seferde tam anlamıyla başarılan çok az şey vardır. Başarısızlık başarı yolundaki parmak izleridir. Risk alınmalıdır. Çünkü yaşamdaki en büyük tehlike risk almamaktır. Hiç risk almayan kişi hiçbir şey yapamaz. Acı çekmekten kaçabilir, ama öğrenemez gelişemez değişemez, sevemez ve yaşayamaz. Kendi zincirlerine bağlanmış bir köledir ve özgürlüğünü yitirmiştir.”( MAKSWELL. J .1996)

“İnsanın yaşadığı başarılar hiçbir zaman tesadüfi değildir. Her başarının altında insanların farkında olarak veya farkında olmadan verdikleri azim ve sebat mucizesi yatar. “ Bu inanılmaz altın kuralı öğrenen gençlerin gelecekte yapacakları çok fazla işleri vardır. Gerek ülkemiz gerekse de dünyamız için etkili ve faydalı ürünler hazırlamanın ve insanlığa kalıcı eserler bırakmanın belki ilk şartlarından biridir azimle sebatla yola devam edebilmek ve başarana değin çalışmak…

GENÇLERDE Başarısızlıkla baş edebilme becerisinin gelişiminde öğretmenlere öneriler

  • Başarısızlık yoktur sonuçlar vardır ilkesini gençlere öğretin.
  • Yaşanılan her başarısızlık durumunun bir sonuç olduğunu ve her başarısızlığın içinde inanılmaz bir öğrenme deneyimi taşıdığını vurgulayın.
  • Başarısızlık durumlarında yapılacak etkili bir değerlendirmenin ,insanları daha büyük başarılara taşıyacağını anlatın.
  • Yaşamlarında karşılaştıkları başarısızlık durumlarını doğru bir biçimde değerlendirerek , daha büyük başarılara ulaşmış insanların yaşam öykülerini gençlerle paylaşın. Örn: Abraham Linkoln, Fatih Terim vs…
  • Bir öğretmen olarak kendi yaşamınızdan örnekler vererek başarısızlıkları doğru bir biçimde değerlendirmenin önemini anlatın.
  • Yaşanan her sorunun mutlak bir çözümü olduğu gerçeğini hatırlatın.
  • Öğrencilerinize olumlu iç konuşmalar geliştirmeyi öğretin.
  • Öğrencilerinizin öz güvenlerini geliştirin.
  • Öğrencilerinizi çok fazla yönlendirmeden onlara kendi yaşamlarının sorumluluğunu alma fırsatı verin.
  • Öğrencilerinizin yaşadıkları durumları sorduğunuz sorularla değerlendirmelerine yardımcı olun. Örnek: Yaşadığın bu durumun senin yaşamına ne gibi katkıları olacaktır. Yaşamının bundan sonrası için ne gibi değişiklikler yapman faydalı olur?

Kudret Eren YAVUZ

Kaynak: http://www.kudreterenyavuz.com

 

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir