Güven duygusunun sağlıklı gelişimi için ilk yıllar önemli?

Uzmanlar güven duygusunun temelinin ilk 2 yılında atıldığını söyler. Bu nedenle bu dönemde olabildiğince bilinçli ve dikkatli olmalıyız. (Bu yazıda 0-12 aylık bebekler konu edilmiştir)

Çocuk kendine güvenmeyi öğrenmesi için çocuğun ilk yılında nasıl davranmalıdır?

1. Aslında içgüdüsel olarak çocuğunun doğumu ile birlikte (hatta doğmadan önce) anne babanın sevgisinde de bir yoğunlaşma olur. Bu, çocuğun kendine güvenmesini sağlayacak gerekli bir enerjidir. Doğal olarak sevildiğini hisseden çocuk kendine güveni olacaktır. Çocuğu kucağa almak ve bebek ile sıcak bir ilişki kurmak gerekir. Anne ile bebeği sıcak bir ilişki kurması önemlidir. Bu sıcak ilişki güven duygusunu besleyecektir.

2. Genellikle çocuğun ilk iki yılında anne babayı zorlayıcı durumlar olacaktır. Örneğin gaz sancısı, kolik dediğimiz ani ve uzun ağlama nöbetleri, gece uyanmaları, huzursuzlukları vs. (Burada bahsedilen zorlayıcı durumlar markete gidildiğinde 1 bucuk yaşında ki çocuğun ağlayarak çikolata istemesi ya da oyuncak istemesi değildir. Daha çok fizyolojik sıkıntılar ve duygusal problemlerdir. gaz sancısı, kolik dediğimiz ani ve uzun ağlama nöbetleri, gece uyanmaları, huzursuzlukları vs.) Tüm bunlar anne-babanın sabrını zorlayacaktır. Bu zamanlarda mümkün olduğunca anne baba sakinliğini korumalıdır. Acizlik duygusuna kapılmamalıdır. Bebeğini sakinleştirme metotlarına konsantre olmalıdır. Bu dönemin geçeceğini düşünerek hareket etmelidir. Ancak ağlamaların bir hastalık nedeniyle olup olmadığına da dikkat etmelidir. Eğer hastalık nedeniyle ise bu durumu için gerekli önlemeler alınmalıdır.

3. Zorlayıcı durumlarda sert ve ani tepki vermeyin.

4. Çocuk mümkün olduğunca bu dönemde ağlamaya bırakılmamalıdır. Ancak bazı anne babalar çocuğunu ağlamaya bırakarak problemini görmezden gelebiliyor. Bu şekilde ağlamamayı öğreneceğini düşünüyorlar. Hiçbir bebek ilk yılında anne babasını özellikle gıcık etmeye çalışmaz. İhtiyaçlarını ancak ağlayarak dile getirebilir. (Elbette çocuğun her şeyine evet demek mümkün değil. Sitede yayınlanan iki ve iki yaş üzerini ilgilendire  iki yazıya göz gezdirmek isteyebilirsiniz. İki yaş çocukları ile iletişim ve çocuğunuza nasıl hayır demelisiniz)

5. Bu dönemde gaz sancısı, kolik dediğimiz ani ve uzun ağlama nöbetleri, gece uyanmaları, huzursuzlukları vs gibi konularda ağlamaya bırakılmayan bebek diğer insanlara güvenmeyi, dolayısıyla güven duygusu gelişir. Denilebilir ki bebek ağlamadan olur mu? Elbette bebek ağlar. Ancak ağladığında ona göstereceğiniz sıcak ilgi ve ihtiyacının giderilmesi onun güven duygusunu geliştirecektir. Zaten bebek ağlamayı ilk zamanlar iletişim aracı olarak kullanır. Önemli olan bebeğinizin ağladığında ne demek istediğini anlamanızdır. (Bu konuda çocuk nasıl susturulur yazısına bakabilirsiniz)

6. Bebeğinizle vakit geçirmeniz, göz teması kurmanız, bebeğinize şarkı söylemeniz, onunla konuşmanız bebeğe masaj yapmanız onun güven duygusunu geliştirecektir.

7. İlk bir-iki ay bebeğin sürekli yatması sizi yanıltmasın. Bebek doğar doğmaz çevreyle iletişime geçer, hisseder ve öğrenmeye başlar. Bebeğinizin uyanık olduğu zamanlarda onunla ilgilenmeniz, okşamanız, fiziksel temas ile sevginizi göstermeniz güven duygusunun gelişiminde önemlidir.

[reklam]

Güven duygusunun sağlıklı gelişimi için ilk yıllar önemli?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir