Çocuğum ile nasıl kaliteli vakit geçirebilirim?

Çocukların dünyaya açılan ilk sosyal penceresi anne babalarıdır. Çocuklar ile geçirilen vaktin kalitesi dünyayı nasıl algılayacağı konusunda çocuğu etkiler. Eğer anne baba ile çoğunlukla olumsuz tecrübeleri varsa çocuk için dünya olumsuz bir yerdir. Eğer çocuğun anne babasıyla çoğunlukla hoş anıları varsa çocuk için dünya güzel bir yerdir. Dolayısıyla anne babaların çocuklarıyla kaliteli vakit geçirmesi çok önemlidir.

Çocuğunuz ile nasıl kaliteli vakit geçirebilirsiniz?

1. Öncelikle her fırsatı değerlendirin. Çocuğunuzla ilgilenirken başka şeyler ile ilgilenmeyin. Enerjinizi çocuğunuza verin.

2. Vakit geçirmeyi zorunluluk olarak görmeyin. Siz de eğlenin. Zorlamayla yapılan ilgi çocuk tarafından anlaşılır.

3. Çocuğunuz bir şeyler anlatmaya çalıştığında vücudunuz ona dönük olarak onu dinleyin. Eğer işiniz varsa onu dinledikten sonra durumunuzu anlaşılır bir dille anlatın. Ve işinizi bitirdikten sonra konuşmaya devam edebileceğinizi söyleyin (eğer konuşmaya dönecekseniz)

4. Ortak ilgi alanlarınızı keşfedin. Eğer futbol izlemeyi seviyorsanız birlikte stadyuma gidin. Balığa gidin. Lunaparka gidin, yüzmeye gidin vs. Unutmayın. Bu ortak yaşantılar çocuğunuzun anılarında her zaman yaşayacaktır.

5. Ev içi oyunları öğrenin. Sizin de hoşunuza gidecek ev içi aktiviteleri birlikte yapın.

6. Ailece pikniğe gidin. Orada gazetenize ya da telefonunuza gömülerek çocuğunuzu ihmal etmeyin. Birlikte oyun oynayın.

7. Kaliteli vaktin süresi önemli değildir. Niteliği önemlidir. (Elbette süre de makul düzeyde olmalıdır.)

8. Birlikte gerçekleştirilen etkinliklerin sonuna yaklaşırken önceden çocuğa sinyal vermek faydalı olur. “Oğlum-kızım şunu da yapalım sonra ben haber izlemeye gideceğim” gibi yaklaşımlar ile çocuk duruma hazırlanmalıdır.

9. Kaliteli vakit geçirilen süre ve konular yaşa göre farklılık göstermelidir. 2 yaşındaki bir bebek ile geçirilen süre ile 14 yaşındaki çocuk ile geçirilecek süre farklıdır. Aynı şekilde ihtiyaçları da faklıdır. 2 yaşındaki bebek daha basit oyunlardan hoşlanırken 14 yaşındaki çocuk için konuşmak ve ev dışı faaliyetler daha önemli hale gelmiştir.

10. Birlikte geçirdiğiniz vakit süresince kendi kurallarınızı çocuğunuza dayatmayın. Bu birlikte geçirilen vaktin kalitesini olumsuz etkiler. Mümkün olduğu kadar rahat ve az kurallı bir ortam oluşturun. Varsa etkinlik için uyulması gereken temel kuralları birlikte belirleyin.

11. Çocuk yapısı gereği etkinlik ya da oyun esnasında hoşunuza gitmeyecek davranışlarda bulunabilir. Sert, suçlayıcı müdahalelerde bulunmayın. Sakin olmaya çalışın. Çocuğunuzu uyarırken yumuşak ifadeler kullanın. Oyunu ya da etkinliği yarıda kesmekle ve bir daha birlikte etkinlik yapmamakla tehdit etmeyin. Bu çatışmanızdan dahi çocuk bir şeyler öğrenecektir.

Size çocuğunuzla eğlenceli ve neşeli vakitler dilerim

Kaynak olarak https://www.aktuelpdr.net u göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.

 

[reklam]

 

Çocuğum ile nasıl kaliteli vakit geçirebilirim?” için 2 yorum

  1. özkan bey öncelikle verdiginiz bilgiler için teşekkürler .

    11. Çocuk yapısı gereği etkinlik ya da oyun esnasında hoşunuza gitmeyecek davranışlarda bulunabilir. Sert, suçlayıcı müdahalelerde bulunmayın. Sakin olmaya çalışın. Çocuğunuzu uyarırken yumuşak ifadeler kullanın. Oyunu ya da etkinliği yarıda kesmekle ve bir daha birlikte etkinlik yapmamakla tehdit etmeyin. Bu çatışmanızdan dahi çocuk bir şeyler öğrenecektir.

    çocuğum 4 yaşında erkek sakinliğimi koruyamadım yukarda belirttiğiniz hataları yaptım bunu nasıl düzelte bilirim bu tür olayların hafızasında kalmasını istemiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

    1. Önemli olan hatanın fark edildikten sonra düzeltilmesidir. Çocuk bir şekil bunu kendi içinde çözümler. Siz sabrınızı gösterin ve yanlışta ısrar etmeyin. Kızdığınızı bilmenizde problem yok. Yeter ki herşeye kızmeyın. Önemli olan kızdığınızda insan onurunu kıracak davranışta bulunmayın. Aşağlamayın. dövmeyin. Kaldıramayacağı tonda azarlamayın.

      Önceki yanlışlarınızı sürekli kendinize hatırlatmayın. Hepimiz benzer hataları yapıyoruz. Amaç birbirimize bu hatalarımızı hatırlatıp destek olmaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir