Çocuğum gece yatağına işiyor

Ailelerin en sık rastladığı durumlardan biridir. Biz buna “Çocuklarda Gece Alt Islatma” (Enürezis Nocturna) diyoruz. Ancak bunun problem olarak kabul edilmesi için çocuğunuzun beş yaşını doldurmuş ve üç ay süre ile haftada en az iki gece altını ıslatıyor olması gerekir.  Bu problem beş yaşındaki çocukların %15 de görülmektedir.

Normalde gece alt ıslatma kendiliğinden geçebilir. Ancak ne kadar sürede geçeceğini kestirmek zor. Ayrıca bu problemi yaşayan çocuklar sadece fiziksel yönde sorun yaşamaz. Ayrıca kendilerine olan güveni de zedelenebileceği için zamana bırakılmaması gereken bir durumdur. Uzman tarafından verilecek olan destek, çocuğun hem bu problemin çözümü yönünde hemde psikolojik etkilerini en aza indirmek yönünde olacaktır.

Çocuklarda alt ıslatma sebepleri nedir?

Birçok sebebi olabilir. Bunu belirlemek bazen zor olabilir.

Biyolojik nedenli olabilir (Örneğin; Aileden gelen genetik özellikler, fizyolojik nedenler, uykunun derin olması, idrar yolu enfeksiyonu vb)

Psikososyal nedenler olabilir. Eğer biyolojik ve fiziksel bir problem bulunamadığında muhtemelen psikososyal sebeplere bağlı Gece Alt Islatma olabilir. Psikososyal nedenlerden bazıları: tuvalet eğitiminde yapılan yanlışlıklar, zorlu hayat şartları (ailenin bölünmesi, anne babadan geçici olarak ayrı kalmak, kardeş doğumu, ev değiştirme, kazalar, hastaneye yatma, cerrahi müdahaleler vb), çocuğun aşırı korunması gibi durumlar “çocuklarda gece alt ıslatma” nedenleri olabilir.

Çocuklarda alt ıslatma başlangıç biçimi nasıldır?

İki gruba ayırabiliriz.

Birincisi, problem bebeklikten itibaren vardır. Alt ıslatan çocukların büyük çoğunluğu bu gruba girer.

İkinci grup alt ıslatma probleminde ise çocukta en az bir yıl (bazı kaynaklarda 6 ay) idrar torbası kontrolü ve kuruluk dönemi olmuştur. Kısaca çocuk, önce bir dönem tuvalet alışkanlığı kazanmış sonra yeniden altına kaçırmaya başlamıştır. Bu durum en çok 5-8 yaşlarında görülür.

Çocuklarda Gece Alt Islatma probleminin çözümü var mı?

Elbette çözümü var. Bazı durumlarda hiçbir şey yapmadan kendiliğinden de Gece Alt Islatma problemi çözülebilir. Ama bunun ne zaman ve nasıl olacağını kestirmek zordur.  Eğer çocuğunuz beş yaşını doldurmuş ve üç ay süre ile haftada en az iki gece altını ıslatıyor ise bir uzmandan yardım almanız doğru olacaktır.

Bu konuda yapılacak olan ilk adım problemin organik bir neden olup olmadığının araştırılması olacaktır. Eğer organik bir neden varsa bunun çözülmesi gerekmektedir.

Organik problem yoksa uzaman tarafından bir tedavi programı uygulanacaktır. Bu programın kapsamında kayıt tutma ve ödüllendirme, sıvı kısıtlaması ve gece uyandırma,  idrar torbası eğitim egzersizleri, alarm cihazı olabilir. Ayrıca ilaç tedavisine de gidilebilir. Bu konuda ayrıntılı tedavi yöntemlerini burada yazmak doğru olmayacaktır. Çünkü her çocuğun durumu kendine özeldir.

Anne babaların dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir? 

Öncelikle çocuk bu problemi isteyerek yaşamadığını bilmelisiniz.

Gece alt ıslatma-işeme problemini sürekli gündemde tutmayın. Normal yaşamınıza devam edin.

Unutmayın ki Gece Alt Islatma problemi çok sık görülen bir durumdur.

Problemin çözümü için çocuğa kesinlikle baskı yapmayın, onu utandırmayın, durumuyla ilgili şaka yapmayın, aşağlamayın, kızdırmayın. Zaten yeterince çocuk bu olumsuz durumları hissediyor. Ayrıca olumsuz anne baba tutumları problemin çözülmesini değil daha da artmasına neden olabilir.

Eğer çocuk beş yaşını doldurmuş ve üç ay süre ile haftada en az iki gece altını ıslatıyor ise bir uzman yardımı almalısınız.

Yararlanılan Kaynak: Çocuklarda Alt Islatma Problemi ve Tuvalet Eğitimi – Uz.Psk.Danışman Selçuk ÖZTÜRK

https://www.aktuelpdr.net/

[reklam]

Çocuğum gece yatağına işiyor” için 3 yorum

  1. 2 oğlum var biri 10 biri 8 yaşında gecede 2 defa altını islatıyor ne yapmam gerekiyor

  2. Çocuğumda gece alt ıslatma problemi yok. Ama bu sıkıntıyı çeken çok tanıdığım var. Aileler bu konuda panik yapmalarına gerek yok. Zamanla ve yardımla düzelecek bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorum. YAzı için teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir