Çocuğum ders çalışmıyor

Çocuk okutmak için köyden kente göç eden belki dünyadaki tek millet bizizdir. Aile bütçemizi sonuna kadar zorlarız. Bazen de bütçemizi aşarız çocuklarımız okusun hayata daha sağlam adımlarla atılsın ve kendi ayakları üzerinde dursun diye ama sizin verdiğiniz emeği görmezler ve çektiğiniz sıkıntıları anlamsız bularak, çocuklarınızdan beklemiş olduğunuz tek yapması gereken şeyi yapmazlar yani ders çalışmazlar.

Siz çocuğunuzun neden sizin gibi düşünmediğine anlam veremezsiniz. Kendinizi onun yerine koyarsınız ama düşünce tarzınız çocuğunuzun yaşına göre değil sizin şu anki yaşınıza göredir. Belki sizlerde o yaşlarda ders çalışmadınız. Belki sizin babalarınız ve annelerinizde kendilerini sizlerin yerine koydular ve onlarda sizler gibi düşünerek çocuklarının yaptıklarına bir anlam veremediler.

Sorunu çocuklarımıza kızmakta ve tepki göstermekte aramak problemi çözmeyecektir. Çocuklarda görülen ders çalışmama probleminin bence genelde iki nedeni vardır. Bunları “motivasyon eksikliği” ve “kendine güvensizlik” olarak adlandırabiliriz. Motivasyon eksikliği ; öğrencilerin ders çalışmayı bir ihtiyaç ya da amaca ulaşmak için bir basamak olarak algılamıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Aileler çocuklarının başarılı birer öğrenci olmalarını istiyorsa, başarılı olmak gibi bir ihtiyacı olduğunu çocuğa fark ettirmelidirler.

Bu konuda her çocuğun faklı özellikleri olduğunu kesinlikle göz önüne almak gerekiyor. Çünkü her çocuğun hedeflerini gerçekleştirme ya da başarı ihtiyacını giderme amacı farklıdır. Öğrenci ders çalışmayla ilgili yapacağı her türlü faaliyetin ileride kendi isteklerini yerine getirmede ve ihtiyaçlarını gidermede çok önemli olduğunu fark etmeli.

Eğer çocuğunuza sizlerin isteği olduğu için ders çalışması gerektiğini anlatır veya kavratırsanız bu davranış çocuk üzerinde geçici bir etki yapar. Buda ders çalışmada sürekliliği ve planlı çalışmayı engeller. Mühim olan, çocuğa kendi istek ve ihtiyaçlarının temininde ders çalışmanın önemi anlatılmalı ve kavratılmalıdır. Öğrencilerin ders çalışma konusunda yaşadıkları problemlerin diğer nedeni ise kendilerine bu konuda yeterince güvenmemeleri. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki insan zihni kendisini neye inandırmışsa davranışlarda onu sergiler. Örneğin bir öğrenci, ” Ben asla düzenli ders çalışamam”, “Ben zaten çalışkan bir öğrenci değilim”, “Benim kapasitem buna yetmez” gibi kendisiyle ilgili olumsuz düşüncelere sahipse bu öğrenciden düzenli, sistemli ders çalışması beklenemez.

Öğrencinin ders çalışma konusunda zihnindeki düşünceler olumsuz ise bu düşüncenin davranışa yansıması da olumsuz olacaktır. Yani çocuk ders çalışmayacaktır. Bu durumun sebebi ise daha çok yakın çevresi tarafından öğrenciye aktarılan olumsuz telkinlerdir. Yani öğrenciye anne-babası ya da yakın çevresi tarafından “Oğlum hiç ders çalışmıyorsun”, “kızım çok tembelsin”, “Sen sistemli çalışmıyorsun, böyle giderse asla başarılı olamazsın” türünden olumsuz telkinlerle öğrencilerin ders çalışma becerisine yönelik düşünceleri olumsuz etkileniyor. Zihin bunları doğru olarak kabul ettiğinde de öğrenci bunları davranışlarına yansıtıyor yani ders çalışmıyor ya da düzenli ders çalışabileceğine inanmıyor. Bu durumun giderilmesi için, öğrencilerin zihinlerindeki olumsuz düşünceleri onlara fark ettirip onları yerine olumlu düşünceler yerleştirmeye çalışmalıyız.

Yani isterlerse gerçekten sistemli ve düzenli bir şekilde çalışabileceklerini, bu konuda kesinlikle yeterli kapasiteye sahip olduklarını onlara fark ettirmeye çalışmalıyız. Yani çocuğumuzun kapasitesini bilerek ona güvendiğimizi ve onun planlı ve düzenli bir şekilde ders çalışabileceğine inandığımızı ona söylemeli ve fark ettirmeliyiz. Ders çalışmadıkları durumlarda da kesinlikle yargılayıcı ifadelerden kaçınmalıyız. Anne-baba olarak çocuklarımıza, isterlerse gerçekten başarılı olabileceklerini anlatmalı, başarılı olsalar da olmasalar da onu çok sevdiğimizi ve onla güvendiğimizi belirtmeliyiz..

İnanıyorum ki; evde Anne-babalar, okulda Öğretmenler çocuklarımıza kendilerine güven duygusunu verebilirsek onların başarılı olmamaları için hiçbir neden yoktur…

Atila KALDIRIM
atilakaldirim@hotmail.com

Çocuğum ders çalışmıyor” için 4 yorum

  1. çok güzel bir yazı, paylaştığınız için teşekkür ederim fakat ders çalışması gerektiği öğrenci tarafından fark edilmeli diyorsunuz bunu sağlamak için ne gibi çalışmalar gerekli teşhisi koyduk ama tedavi yöntemi nasıl olmalı onun hakkında fikirleriniz nelerdir

  2. yazınızı okudum ve çok istifade ettim teşekkür ederim. benim bi öğrencim var daha birinci sınıfta ailesi bundan çok şikayetçi. sözlerini dinlemiyormuş yemek yediremiyorlarmış ve sınıf içinde de bi takım sıkıntılar oluştuyormuş. yani sınıf öğretmeni de şikayetçi. ailenin tek çocuğu olduğu için şımartılmış ve bütün isteklerine kolaylıkla ulaşmış. aile de benden yardım istedi. bu çocuk için neler yapılabilir? yardımcı olur musunuz?

  3. verdiğiniz bilgiler gerçekten çok güzel ve hemen hemen her anne babanın merak ettiği sorulardır bence.benim oğlum 6 yaşında dikkat eksikliğinden şüpehe ediyorz ben ve öğretmeni.Fakat yazılarınızı okudum özellikle yaramaz çocular başlıklı olanı görüyorumki benim çocuğumda görülen bir çok şey bu doğrultuda.çünki baba anne dede amca hala aynı evde kalmıyoruz fakat çok yakınız biz anne baba olarak kurallar koydukça onlar hep çiğnedile çocuğu küfüre vurmaya kırmaya alıştırfılar.ve biz anne baba olarak mecburen yasaklar koyup göndermemeye kalktıydakta o taraf çocuğa hep daha çekici geldi her istediği oluyor diye.çocuk iki arada kaldı karşıtaraf ta anlayışsız olduğu için bu yasakları farklı yönlere çekti zaten sorunlu bir aile çocuğu hep kullandılar. oğlum 3 günlüktü parmağını emmeye başladı halen daha emiyor yasaklar konulup karşı tarafı daha az görmeye başlayınca tırnak kemirmede başladı. pisikyatrist çocuğa ilk seansta depresan verdi ben kullanmadım.çünki biliyorumki çocuğum diğer sebeplerden dolayı bu halde eskiye nazaran düzelmeler belirgin şekilde var.dikkat eksikliği ile ilgili yazıları okuyorum benim oğlumda o yazan belitilerin sadece bir kaçı var ne yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı olurmusunuz teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir