Çocuğum benimle neden konuşmuyor, sohbet etmiyor?

Çocuklar konuşmayı severler. Ancak -özellikle- ergenliğe doğru ya da ergenlikte anne babalarıyla pek bir paylaşımda bulunmak istemeyebilirler. Acaba bu durum, durup dururken mi oldu? Yoksa zaman içinde mi oldu?

Elbette çocuğun ergenliğe gelmiş olması, ergenliğin daha çok kendi yaşıtları arasında paylaşımda bulunmak istemesi, bunda bir etkendir. Ama en önemli etken değildir. Peki nedir gençleri anne babalarına karşı suskun hale getiren. Aşağıda sıralayacağımız 4 neden sadece gençler için değil hepimiz için de geçerli olduğunu hatırlatmak isterim. Hangimiz aşağıda ki 4 durum ile karşılaştığımız kişi ya da kişilerle konuşmak isteriz ki? (Bu yazı özellikle yaşı küçük çocukları olan ebeveynlerin okuması gereken bir yazı olduğunu düşünüyorum)

Çocuklarımızla iletişimi engelleyen 4 neden

Çocuğun Her Hatasını Eleştirmek, Suçlanmak

Hiçbir çocuk bilerek, isteyerek hata yapmaz. Buna rağmen çocuk bir hata yaptığına anne baba tarafından eleştirilebiliyor. Önemli olan burada eleştirmek değil rehber olabilmektir. Sürekli eleştirilen çocuk elbette zaman içinde düşüncelerini de sizinle paylaşmak istemeyecektir.

Uzun uzun nasihat vermek

Bir hata yaptığında, yaptığı yanlışı anne babası ile paylaştığında ya da bir konuda anne babasının fikrini soran bir çocuk, anne babasının uzun uzun nasihatleriyle karşılaştığında bir süre sonra bunalacaktır. Ayrıca uzun nasihatle çocuğun kendisini suçlu hissetmesine neden de olacaktır. Mümkün olduğu kadar dinlemeye çalışın. Eğer fikrinizi sorarsa sadece sorduğu kadarıyla kalın, net ve somut cevaplar verin. Yok eğer fikrinizi sormuyor, ancak konuyla ilgili mutlaka bir şey söylemeniz gerekiyorsa yine konuda kalın, cevabınız net, kısa ve somut olsun.

Söylediklerini önem vererek dinlememek

Birçoğumuz çocuğumuzu dinlediğimizi söyleriz. Lakin bu dinleme pekte etkin dinleme olmayabiliyor. Çoğu zaman aklımız ve gözlerimiz başka işte çocuğumuzu dinliyoruz. Çocuk kendisinin dinlenmediğini anlar. Etkin olarak dinlenmeyen çocuk zaman içinde kendini dinlemeyen bir anne babayla da paylaşımda bulunmak istemeyecektir. Nasıl ki dostlarımızı önem vererek dinliyoruz. Çocuğumuzu da öyle dinlemeliyiz. Sizin için sıkıcı ya da önemsiz şeyler paylaşıyor olabilir. Ama çocuğumuz paylaşıyorsa demek ki onun dünyası için çok önemli ve değerlidir.

Tehdit etmek

Sonunda sizi tehdit edecek ya da size kızacak birine bir şey anlatmak ister misiniz? Eğer bir çocuk anne babasının tehditleriyle büyüdüyse birçok şeyi paylaşmaması gerektiğini de öğrenmiştir. Korkması gerektiğini de öğrenmiştir.  Bu durumda çocuk ileride bir şeyler paylaşmak istese de çekineceği için paylaşmayacaktır.

Elbette çocukların anne babalarıyla düşüncelerini, duygularını ve hatıralarını paylaşmasının önünde sadece bu 4 engel bulunmamaktadır. Bunlar göze çarpan nedenlerden bazılarıdır. Çocukların paylaşımının önünde diğer önemli engellerden biride, öfkeli anne baba tutumları olduğunu da söyleyebiliriz. Bu nedenleri çoğaltabiliriz. Ancak sadece bu kadarını bilip, bu konuda daha dikkatli olunması, bugün ve ileride çocuklarımızla kuracağımız iletişimin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Yazıyla ilgili yorumlarınızı bekleriz.

 

Bu yazıyı aktuelegitim.com u kaynak göstermek şartıyla sitenize ekleyebilirsiniz.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir