Çocuğa yemek alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Ailelerin en çok zorlandığı konulardan biri çocukların yeme problemidir. Genelde okul öncesi çocuklar düzenli ve zamanında yemek istemeyebiliyor. Bu noktada aileler faydalı olabileceğini düşündüğümüz Uzm. Psikolog Yüksel ARTAR’ın “Çocuklarda Sağlıklı Beslenme” yazısından “Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Geliştirmek İçin Öneriler” ni paylaşmak istiyoruz.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Geliştirmek İçin Öneriler

 • Çocuklar anlatılanı değil gördüğünü taklit eder. Bu yüzden anne baba ve çocuğun bakımından sorumlu kişilerin kendi beslenme davranışlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Anne baba da yemek  seçmeyerek, değişik tatları deneyerek onlara örnek olmalıdır.
 • Çocuğa yemek konusunda ısrarcı davranılmamalıdır. Zorla yedirmeye çalışmak çocukta kendi yaşamını kontrol isteğini daha fazla uyarır ve iştah yerine inatlaşma artar. Yemek düşüncesi “kontrol ve inat” gibi olumsuz kavramların bir arada hatırlanmasına sebep olur. Zorla yemek yedirme sonucu oluşacak kısır döngü içinde, çocukla aile arasında iletişimin bozulabilir ve sağlıksız beslenme ortamının çocukta öfke nöbetlerine sebep olabilir. Baskıyla, rüşvet ya da tehditle yemek yedirmek ne beden sağlığına, ne de ruh sağlığına yarar sağlamayacaktır.
 • Zamanında ve yeterli miktarda yemediği, etrafı kirlettiği, çok yediği için ya da başka nedenlerle çocuğa baskı yapmak, bağırmak, korkutmak, zorla yedirmeye çalışmak, cezalandırmak gibi davranışlar çocuk   üzerinde sonradan düzeltilemeyecek izler bırakabilir.
 • Yemek saati yaklaştıkça çocuğa açlıktan, acıkmaktan söz edilebilir. Yemek sonrasında ise doymaktan   bahsedilebilir. Böylelikle açlık-tokluk hissini söze dökerek daha fazla farkındalık kazandırılır.
 • Oyun zamanı ile yemek zamanını birbirinden ayırmalıdır. Yemekte oyun oynamamaya, oyun sırasında da yemek yememeye özen göstermelidir.
 • Çocuğun, beslenme gibi temel bir fizyolojik ihtiyacının karşılanmasının aynı zamanda  psikolojik doyumunu da sağlayan bir süreç olduğu unutulmamalıdır. İnsanlar sevdikleriyle birlikte yedikleri bir yemekte, karınlarını doyurmuş olmanın vereceği rahatlığın ötesinde ruhsal olarak doyum sağlayan duygular yaşarlar. Ayrıca hayat için önem taşıyan görgü kuralları sofrada öğrenilir. Masa etrafında  yaşanılan ve paylaşılanlar çocukların sosyal davranış yapılarını oluşturur.
 • Ebeveyn olarak sizler de iştahsızsanız veya aşırı iştahlıysanız genetik faktörün önemini gözününe almalısınız.
 • Her çocuğun yemek ihtiyacı ve bünyesi farklıdır çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamamalıdır.
 • Çocuğun yemeğini kendisinin yemesi teşvik edilmelidir. Fakat yemek yerken yetişkinler kadar becerikli olması beklenmemelidir. Dolayısıyla üstüne ve etrafına dökmesi durumunda çocuğa olumsuz bir tepki verilmemelidir.
 • Yemek saatleri tüm ailenin katılımının sağlandığı faydalı sohbetlerin yapıldığı çocuğun iyi vakit geçirdiği zamanlar olmasına özen gösterilmelidir.

Uzm. Psikolog Yüksel ARTAR
Ayna Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi – aynapd.com

[reklam]

Çocuğa yemek alışkanlığı nasıl kazandırılır?” için 4 yorum

 1. Benim oğlum 9 yaşinda önüne ne yemeği koysam hep içini kaldırıyor ama fast food gibi yemeklerde yapmiyor dr söyledim ödül günğ fast food yemesine izşn verin dedi ama cok üzülüyorum kendi halinde bırakınca sağlıklı olmayan şeyler saldırıyır

 2. Çocukların yeme bozukluklarindaki en büyük etki ailenindir. Eğer geriye dönüşü olmayan şekilde ozguven kaybi yaşıyor veya sinir inat gibi ruhsal durumlar yaşıyorsa, en öncelikli yapmaniz gereken şey; çocukla olan iletisiminizi iyilestirmek arttirmak ve çocuğun hem ozguven kazanmasini hem de yeme durumunun duzenlenmesini saglayacak spor dans gibi faaliyetlere yonlendirmektir. Tabiki çocuğa doğru örnek olmak da gerekir. @cocukegitimi

 3. ben bu yanlışı yaptım.oğlum şimdi 9 yaşında.şimdi yemek yemesi konusunda ısrarlı davranmıyorum fakat daha önceleri yemek konusunda çok ısrar ediyordum hatta baskı ve ceza uyguluyordum.şimdi geriye dönük bir pişmanlığım var.dediğiniz gibi aşırı baskıdan dolayı oğlumda istemediğim davranışlar gözlemliyorum.kendine öz güven eksikliği ve sinirlilik halleri var.bunu nasıl çözüm bulmalıyım bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. aynı şeyleri bende yaşıyorum oglum 9 yaşında bu sebebten birbirimizden iyice sogunduk her yaptıgı sinirlerimi bozuyo hep inatlaşıyo isyanlardayım ne yapmamız gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir