Çocuğa sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır?

Çocukların sorumluluk duygusuna sahip olması, başarılı birer yetişkin olmaları yolundaki en önemli adımdır. Bu nedenle ebeveynlerin çocuğa sorumluluk kazandırma konusunda dikkatli ve bilinçli olmaları gereklidir.

Çocuğa Sorumluluk Duygusu Nasıl Kazandırılır?

Pedagoglara göre, çocuklardaki karakter gelişimi 3 yaşına kadar önemli oranda tamamlanır. 3 yaşından sonra, etrafındaki olayları daha iyi anlamlandırmaya başlayan bir çocuk, kendini geliştirmeye de elverişli hale gelmektedir. Bu nedenle çocuğa sorumluluk duygusunu aşılamak için 3 yaş idealdir. Çocuğun kendi yemeğini kendi yemesi gibi bazı ihtiyaçlarını karşılama noktasında yeterliliğe ulaştığı andan itibaren çocuğa sorumluluk duygusu kazandırmaya başlanmalıdır.

Sorumluluk Duygusu Nasıl Aşılanır?

Ebeveynlerin, çocuklara duydukları sevgi bazı durumlarda, çocuğun her ihtiyacının ebeveyn tarafından karşılanması ve çocuğun her istediğinin yerine getirilmesi şeklinde evrilebilmektedir. Çocuğa kıyamadığını düşünen anne ve babalar, çocuğa hiçbir sorumluluk yüklemediklerinden, çocuğun gelişimi üzerinde önemli olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Çocuğun benlik duygusunun gelişebilmesi ve kendini birey olarak kabul edebilmesi için, ailenin çocuğa sorumluluk yüklemesi şarttır.

Çocuğa sorumluluk kazandırma, aşamalı olarak gerçekleşmesi gereken bir süreç olduğu gibi, çocuğun yapamayacağı işlerin çocuğa yüklenmesi, sürecin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açacaktır. Bu nedenle, en basitten başlamak ve kademeli olarak, çocuğun sorumluluklarını arttırmak, çocuk gelişimi açısından en doğru yol olarak kabul edilmektedir.

3-4 yaşındaki bir çocuk; yemeğini kolaylıkla yiyebileceği gibi, ellerini yıkama, dişlerini fırçalama gibi basit kişisel işlemlerini kolayca gerçekleştirebilir. 5-6 yaşındaki bir çocuk ise, kıyafet seçimi, odasını toplama, yemek masasını hazırlama konusunda yardım etme gibi işlerde zorlanmadan başarılı olabilir.

Kaynak. http://cicicee.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir