Cinsel istismar olaylarında psikolojik danışmanların işlevini gösteren yaşanmış 7 örnek olay

Özellikle son yönetmelik tartışmalarında gündeme gelen bu konuyu somutlaştırma ihtiyacı hissettim. Psikolojik danışmanların eğitsel, mesleki ve psikolojik danışma alanlarında gösterdiği ancak fark edilmeyen başarıları yanında yaptığı bireysel görüşmeler ve psikolojik danışmalar sonucu birçok cinsel istismar olaylarıı da ortaya çıkartılmıştır. Keşke böyle olaylar hiç yaşanmasa ve bunların ortaya çıkartılmasına gerek olmasaydı. Ancak gerçekler hiç öyle değil.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre “Güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocuklara” ait verilerine göre, Türkiye’de 2014 yılında bin 377’si erkek, 9 bin 718’i kız çocuğu olmak üzere 11 bin 95 çocuk cinsel suçlara maruz kaldı. Cinsel suçlara maruz kalan çocukların yüzde 57,6’sını 15-17 yaş grubu, yüzde 23,9’unu 12-14 yaş grubu, yüzde 18,5’ini ise 11 yaş ve altındakiler oluşturdu. Durum böyle olunca ihmal edilmemesi gereken önemli bir konu olduğu anlaşılmaktadır. Ancak yinede zaman zaman bu olayların gizlendiğini duyuyoruz. Bilinmelidir ki “Türk Ceza Kanunu’ nun 278. maddesine göre bir suçu bildirmeyene 1 yıl ceza, 15 yaş altı, engelli ve çocuğun hamile olması halinde ceza yarı oranında arttırılır. Kamu görevlisi bildirmezse 6 aydan iki yıla kadar hapis cezası” söz konusudur.

Hiç kuşkusuz bu konuda en iyi çalışan birimlerden biri rehberlik servisleridir. Bu nedenle bu servislerin etkinliğini azaltacak bir yönetmelikten ziyade etkinliğini güçlendirecek bir yönetmeliğe ihtiyaç vardır.

Gelelim şimdi asıl bu yazını konusuna. Sizler için rehberlik servislerinin yani psikolojik danışmanların son bir yılda ortaya çıkarttığı ve basına yansıyan cinsel istismar olaylarını derledik.

18.05.2017. İstanbul Kınalıada’da ortaokul öğrencisi üç kız çocuğunun bir buçuk yıldan beri tecavüze uğradığı, rehber öğretmen M. Ş. sayesinde ortaya çıktı. İkisi kardeş, üç kızın ifadelerinden sonra tecavüz zanlıları İ.K., T.K., S.B, tutuklandı. Rehber öğretmenin çocukların aralarındaki tartışmayı duyarak okul müdürüne söylemesiyle gün yüzüne çıkan cinsel istismar ile ilgili çok sayıda kişi gözaltına alındı.

20 Mayıs 2017. Kastamonu’da 14 yaşındaki kıza, cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen 2 kişi tutuklandı. Ortaokul öğrencisi 14 yaşındaki G.E.’yi bir süredir takip eden rehber öğretmen, öğrencisinin hareketlerinden şüphelendi. G.E., rehber öğretmeni ile yaptığı bir sohbette kendisine saldırıda bulunulduğunu iddia etti. Rehber öğretmenin şikayeti üzerine İnebolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

25 Nisan 2017. Bir lisede öğrenim gören iki kız öğrenci, okulun rehber öğretmenine gidip, evli 3 çocuk babası olan okul müdürünün, kendilerine spor salonunda öpüp, sarıldığını iddia etti. Yine okul müdürünün makam odasına çağırıp, kapıyı kilitlediği ve orada da tacizde bulunduğunu ileri süren öğrenciler, odadaki konuşmayı da kaydettiklerini belirtti. Bunun üzerine rehber öğretmen durumu polis ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi.

27 Nis 2017. Ortaokul öğrencisi 14 yaşındaki S.Y. isimli kız çocuğunun rehberlik öğretmenine, üvey babası, üvey kardeşi ve öz dayısının oğlu tarafından tecavüze uğradığını söylemesi üzerine durum polise bildirildi.

8.11.2016. İzmir’delise ve ortaokul öğrencilerine cinsel tacizde bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan 2 zanlı tutuklandı. Zanlıların, okulda görev yapan rehber öğretmenlerin, öğrencilerden durumu öğrenmeleri üzerine yakalandıkları bildirildi.

24.04.2017. 14 yaşındaki kız öğrenci, arkadaşına 41 yaşındaki Öğretmeniyle aşk yaşadığı anlatıp cep telefonundaki fotoğraflarını göstermesiyle ortaya çıktı. Fotoğrafları gören arkadaşı olayı rehber öğretmenine anlatmasıyla skandal ortya çıktı. Okul yönetiminin durumu polise bildirmesiyle öğretmen gözaltına alındı.

17.02.2017.  Liseside öğrenim gören 17 yaşındaki 3 kız öğrenci,  evli ve 2 çocuk babası 53 yaşındaki öğretmeni tarafından elle taciz edildiklerini ileri sürdü. Kız öğrenciler, rehber öğretmenlerine giderek yaşadıklarını anlattı. Öğrencilerin şikayeti üzerine rehber öğretmen durumu Koçarlı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdi. Öğretmen dün polis tarafından gözaltına alındı.

Bu konudaki tüm haberleri burada derlememiz mümkün olmadığı için ancak yedi tanesinin olayın öneminin kavranması açısında yeterli görüyorum. İnternet’te kısa bir taramadan sonra psikolojik danışmanların ortaya çıkarttığı bu vak’alara sizlerde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu derleme aynı zamanda psikolojik danışmanlar ne iş yapar sorusuna farklı bir açıdan bir cevap niteliği de taşımaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir