Çaresiz Kalan Hayaller

Bir yerde karar veren değilsen değiştiremezsin hiçbir şeyi. Aynı şeyleri yapanların aynı sonuçlarında kaybeder seni umut tacirleri… Yapamazsın…  Değiştirilemez kuralların içinde dört duvar arasındaki mahpuslar gibi sadece sendelersin. Akşam olunca yüreğine dolan hayaller,  sabah karşılaştıkların tarafından engellenince volta atar gibi beyninde bir ileri ama hep geri giderler… Ben hayallerimi uçurtmaların rengine tutsak etmek istiyorum fark edilmeden yükselsin diye. Öğrenilmiş çaresizliklerin en derin dehlizlerinde sadece yaşamış gibi yapmayalım diye. Kavanoza çarpan köpek balıkları gibi cam  ortadan kalkınca bile hareket etmeyecek yetkililerle, okyanuslara dalamazsın ömrün bitse de! Düşünen insanların eyleme geçebileceği imkanları yoksa düşünmek ızdırap  verir her defasında.. Değiştiremezsin dünyayı.. Dur diyenlerin hapsinde zihnindeki hayallerle buluşur orda yaşarsın .Nitekim dünya da birkaç ailenin tekelinde! Ne de olsa sen bu dünyanın en sığ denizlerinde yüzeyde yaşamaya mecbur bırakılmaktasın. Bilmelisin ki aksi takdirde hayallerin gibi  sen de  batarsın en dibe.

Atacağın en basit adımlarda alacağın en küçük kararlarda bile yasalaşmış kurallara, ortak söylenen nutuklara takılırsın..Yapamazsın diyenlerin çok olur, her türlü çıkmaz sokağı tarif eder ahbapların da bir türlü olurunu bulamazsın.Dersin ki tek isteğim farklı bir yoldan gitmek.. Aynı adresi ararken ben boş betonlardan ve karanlık sokaklardan değil, çiçekleri açmış mis kokulu yollardan gitmek isterim.Tek isteğim verim…Toprağını değerlendirsen güller yetiştirirsin fakat heyhaat karşındaki beton yığınlarının sahibi olmaz der.. Sen bu toprakları kullanamazsın.. Hem kim kazacak kim üretecek çiçekleri sen bir kere değiştirirsen bu düzeni bana da yüklersin hiç yapmak istemediğim işleri.. Ne kadar acı gerçek ki sırf başkalarının standardını yükseltmemek için sen yok etmek zorunda kalırsın hayallerini..Eğer yetkili sen değilsen değiştiremezsin hiçbir şeyi.

Evrenin merkezinde insan, insanın merkezinde ise dünya varken bu akıl almaz labirentvari gelgitler neden?Merkezini değiştirsen dünyan değişecek…Sen değişirsen hep şikayetçi olduğun düzen değişecek..Ama sen tembelsen herkes tembel, sen bencilsen herkesin bencil olduğu senaryoyu yaşarsın…At çıkar artık karanlık ve çirkin gösteren gözlükleri.. Durma koş, hareket et değiştir enerjinin rengini. Erkenden aç pencerelerini ama en çok da yüreğini..Ta ki evine oksijen doldukça dolsun  yüreğine sevgi selleri..Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir