Çalıştığım halde netlerim neden artmıyor?

Sıkça muhatap olduğum sorulardan biri olan “Çalıştığım halde netlerimde neden artış yok?” sorusunun temel cevaplarına gelelim.

Bir sorunun yanlış cevaplanmasının nedenlerini üç ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlar:  Bilgi eksikliği, dikkatsizlik ve muhakeme gücünün yetersizliği.

Teker teker bu problemleri ve çözüm yollarını irdeleyelim. Eğer yanlış yaptığınız sorular henüz o konuyu çalışmadığınızdan dolayıysa, bir diğer ifadeyle bilgi eksikliğinden kaynaklanıyorsa, ileride eğer bu konulara çalışırsanız netlerinizde artış olacağına şüphe yoktur. Ancak çalıştığınız konularla ilgili sorularda çok fazla hata yapıyorsanız, size tavsiyem işlediğiniz konuları sorularla yeniden tekrarlamanızdır.

Soruları yanlış cevaplamaya neden olan bir diğer faktör de dikkat eksikliğidir. Bu problemi çözmek için ilk olarak dikkatsizliğinizin nedenlerini ortaya çıkarmaya çalışın. Çalıştığınız ortamdaki dikkat dağıtan unsurlar, bedensel rahatsızlıklar, zihni dağınıklık, acelecilikten kaynaklanan yanlış algılamalar dikkatsizliği doğuran temel faktörlerdir. Bütün bunların yanında eğer soru metnindeki olumsuz ifadelerden, altı çizili sözcüklerden kaynaklanan hatalar var ise, tamamı bu nitelikte sorulardan oluşan testlerle dikkatinizi bu tip sorularda yoğunlaştırabilirsiniz. Elinizdeki dökümanlardan bu tip sorular bulup, onları fotokopiyle çoğaltarak kesip, testler oluşturabilirsiniz. Böylece yapacağınız egzersizlerle yanlış algılamayı ortadan kaldırma şansınız olur.

Soruların yanlış yanıtlanmasına neden olan bir diğer faktör de muhakeme gücünün yetersizliğidir. Örneğin; YGS sorularının büyük bir kısmı (özellikle sözel sorular) bilgiden daha çok muhakeme gücüyle çözülebilecek niteliktedir.  Örneğin son yıllardaki Türkçe sorularına baktığımızda anlamı yoğun, soyut ve bilimsel kelimelerin çok olduğu tarzda anlam ve paragraf sorularını görmekteyiz. Ancak bu cümlelerden hareketle, konu çalışmanın bir faydası yoktur gibi yanlış bir genellemeye gitmeyiniz. Çünkü öğrendiğiniz bilgiler okuduğunuz metindeki ilişkiyi, istenilen şeyi daha hızlı ve doğru algılayabilmeniz için ön şarttır. Bunun yanında, bu tip soruların doğru olarak yanıtlanabilmesi, bol soru çözmeye de bağlıdır. Çünkü bol soru çözerek zamanla sorunun tarzlarını ve soruların mantığını anlamaya başlarsınız. Bu tip problem yaşayan öğrencilere tavsiyem bol soru çözerek bu yeteneklerini geliştirmeleridir. Ayrıca özellikle roman ve bilimsel tarzdaki kitapları okumak bu türdeki soruları daha hızlı ve doğru anlayıp yorumlamada yardımcı bir unsur olacaktır.

Murat Civelek

Psikolojik Danışman

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir