Çalışan Anne, İçinde Bulundugu Anı Yaşayarak Yetersizlik Hissinden Kurtuluyor

Çalışan bayanlar, yıllarca emek harcayarak elde ettiği ettikleri mesleklerinden kopmama adına, evlenip ve çocuk sahibi olduktan sonrada çalışma hayatlarına devam etmektedirler. Zamanın büyük bir kısmını iş de geçiren anne, iş yaşamının yanında, çocuğun bakımı ve ruhsal gelişiminden bahsedildikçe çalışan annelerin tedirgin olması normaldir. Aşırı sorumluluk yüklenme ve bu sorumluluklarını tam yerine getirebilme bilme çabası annelerde bazı zorlukların ve yetersizlik hissinin ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Bu zorluklardan ve ?yetersizlik duygusundan? kurtulabilmek için

· Çalışan anne çocuğuna, kimin ve nerede bakacağına karar vermeli.

· Her şeyin üstesinden tek başına gelmeye çalışmayın. İşler arasında boğuldunuz ve gücünüzün kalmadığı hissine kapıldığınızda, ev işlerinize yardımcı olacak, zamanını sizin belirleyeceğiniz güvenilir bir yardımcı bayan alın.

· Hayatınızdaki önceliklerinizi belirleyip önem derecesine göre sıralayınız.(çocuk, eş, iş vb)

· Yetersizlik duygusu ile çocuğu için her şeyi yapmak isteyen mükemmel anne idealine ulaşmaya çalışmayın. Hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz.

· Hangi işle uğraşıyorsanız (iş yaşamınızdaki bir proje, çoğunuzla ve ya eşinizle birliktelik) o anda ona odaklanınız.

· İşyerinden yetersizlik duygusu ile çocuğun yanına gelen anneler, çocuğunun her isteğini yapma, olumsuz davranışlarına rağmen hiçbir şey söylememe ve çocuğuna aşırı oyuncak alma, gibi durumlara yönelerek kendisinde oluşan bu duygunun telafisini yapma yoluna gidebilir. Anneler, çocuklarının her isteklerin olamayabileceğini söylemeli ve olumsuz davranışlarına karşı sınır koymalılar.

· Eve geldiğinizde mutlaka çoğunuzla birlikte olabileceğiniz vakit ayarlayınız. (Birlikte yemek hazırlama, resim yapma alışverişe çıkma, oyun vb.)

· Çoğunuzla çok zaman geçirmekten de daha önemli olan geçirdiğiniz zamanın kalitesi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

· Aile fertlerinin hepsinin katılımın sağlandığı faaliyetleriniz olsun. (Piknik gitmek, dışarıda yemek yemek, balık tutmak, birlikte spor vb etkinlikler )

· Annelik konusunda iyi niyetli ve yeterli olduğunuza inanın.

Babalarında çalışan annelere mümkün olduğunca yardımcı olmaları gerekmektedir. Bazı sorumlulukları yalnızca anneye yüklemek büyük bir haksızlıktır. Elimizden geldiği ölçüde ev işleri ve çocuk bakımında annelere destekçi olunmalı.

Yazar:Şenol YİĞİT / Psikolojik Danışman – Rehberlik

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir