Blogerler zamanla neden bu işi bırakıyor?

Bundan 13 yıl önce kendim yazılım üreterek internete site açmaya başladım. Ancak zamanla hem yazılımı hemde içeriği aynı anda üretmek bana yorucu gelmeye başladı. Bu konuda imdadıma wordpress yetişti. Artık yazılımı üretmiyor sadece içerik üretmekle meşgul oluyordum. Bu da bana zaman konusunda  avantaj sağladı. Amacım bloger olmak değildi. Amacım alanımla ilgili içerik üreterek bir katma değer oluşturmaktı. Kendi çapımda bunu gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Bu süreçte çok bunalmama rağmen asla vazgeçmedim. Hep daha iyi olamak için çaba harcadım. Birçok kişiyle tanışma imkanım oldu.

Birçok kişinin site ya da blog açtığını ama zamanla pes ettiğine şahit oldum. Peki neden  zamanla bu arkadaşlar bu işi bırakıyor. İşte bu noktada bunun bir kaç cevabını vermek istediğim için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Aynı zamanda bu yazı yeni blogerlar için bir yol haritası bir motivasyon nedeni olamasını umuyorum.

Neden blogerlar zamanla pes ediyor ya da bu işten vazgeçiyor?

Yüksek kazanç beklentisi

Bu işe çok para kazanayım diye girerseniz muhtemelen kısa bir süre sonra pes edersiniz. Vermiş olduğunuz emekle elde ettiğiniz kazanç pek adil olmayacaktır.

Kısa zamanda çok hit beklentisi

Hiçbir bloger ziyaret edilmemek için bu işe başlamaz. Ancak hatırı sayılır bir ziyaretçi profiline sahip olmak için çok çaba ve zaman harcamanız gerekir. Ayrıca özgün ve kopya olmayan içirik üretme konusundan gayretiniz olmalıdır. Sistemli ve sürekli içerik üretmek bu işin en önemli kurallarından biridir. Bir gün yazıp bir kaç hafta bloğunuza yazı eklemediğinizde takipçi sayınızda  bundan bloğunuz olumsuz etkilenecektir.

Özgün içerik bulmakta zorlanmak

En zor konulardan biri her gün için özgün içerik bulmaktır. Bir noktadan sonra yazacak yeni konu başlıkları bulmakta zorluk çekilebilmektedir.

Eleştirilere karşı tahammülsüzlük

Eğer yazıyorsanız elbette eleştirilmeye de hazır olmalısınız. Beğenilmediği için ya da fikrinizi eleştirdiği için moralinizi bozacak ve hemen pes edecek bir yapınız varsa zaten bu işe hiç bulaşmayın.

Zaman içinde önceliklerin değişmesi

İlk blog çalışmaları genelde bekar ya da çok fazla meşguliyetin olmadığı zamanlar başlamaktadır. Zamanla evlilik olması, çocuk sahibi olmak, iş hayatında ki yoğunluk derken bloğa harcanan zaman azalıyor.

Bunların dışında birçok neden daha vardır. Örneğin, blogerliği sevmediğini, kendisine uygun bir uğraş olmadığını anlaması gibi. Ancak bu yazdıklarım daha çok blogerliği bırakılmasının temel nedenleri olarak görüyorum. 

Blogerler zamanla neden bu işi bırakıyor?” için bir yorum

  1. merhaba bende yeni başladım ama bunu madiyar için değil içimden geldiği için yapıyor vede yapacağım bu işe başlamamın bir hikayesi var tabikide ama başınızı ağrıtmayayım yazınızı okudum hoşuma gitti aslına bakarsanız siz tecrübeli bir insan olduğunuz için bu zaman zarfında yardımlarınız olabilir. saygılar…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir