Biz boşanıyoruz. Eyvah!!! Çocuğumuz ne olacak?

Boşanan ailelerde çocuğa nasıl davranılmalıdır? Evlilik- Boşanma arasında ki fark çocuğa nasıl anlatılmalıdır?
Boşanma erkek ile kadın arasındaki yaşam birliği olarak tanımlanan evliliğin hiçbir uzlaşma sağlayamadığı eşler için tüm anlamını yitirdiği durumlarda çözüm olarak görülen; evliliğin sonlandırılmasıdır. Boşanma hem bireylerin hem de çocukların yaşantısında değişikliklere uyum sağlamalarını gerektiren bir geçiş dönemidir.
Bu geçiş döneminde çocukları bilinçlendirmek ve bu sürece hazırlamak adına neler yapılmalıdır?

– Boşanma kararı verildikten sonra çocuk ve ebeveyn olarak birlikte açıkça konuşulmalı ve karar bildirilmelidir. Burada önemli olan çocuk hangi yaşta olursa olsun her iki tarafında sevgi güvencesi vererek konuşmasıdır.

– Okul öncesi çocuklar için çeşitli hikayeler okuyarak bu bilgilendirmeden önce hazırlık yapılabilir.

– Boşanma süreci esnasında çocuklar oluşan süreçten sorumlu tutulup, bağırılmamalıdır.

– Unutmayın ki ! Sadece evliliğiniz bitti anne ve babalığınız bitmedi, bu yüzden hiçbir şekilde iki taraf da çocuklarını ve birbirlerini suçlamamalıdırlar. (Anne babayı – baba anneyi ).

– Boşanma sonrasında çocuğun sevgi, özlem, sadakat ve bakım gibi kavramların yoksunluğunu çekmemesi adına aile üyeleri ile ZAMAN geçirmelidir.

– Ayrılıktan sonraki ilk 1 yıl çocuk için son derece önemlidir. Çocuk ‘’duygusal şok’’ yılı denilen bir süreçtedir, bu sebepler bu süreçte bazı ciddi sorunlar yaşayabilir ve bu aşamada çocuğa yük olabilecek ek sorumluluklar vermekten kaçınılmalıdır.

– Bu dönemde çocuğun yaşantısına başka bir erkek ya da kadın dahil edilmemeli, ikinci evlilikler bu bir yıllık süreçten sonra gerçekleştirilmelidir.

– Çocuğun her iki evde de dengeli ve eşit bir yaşam tarzı olmalı, taraflardan biri çocuğunu az gördüğü gerekçesiyle anne ve baba sevgi yarışına girip çocuğunun her isteğini kabul etmemelidir.

– Çocuklarınıza, yaşlarına uygun biçimde, boşanmanın onları nasıl etkileyeceğini somut ifadelerle açıklanmalıdır ve bu süreç başlamadan önce duygusal ve psikolojik yönden hazırlanmalıdır.

– Çocuklarınızı diğer aileler ile birlikte doğru ve anlamlı bir ilişki sürdürmek için cesaretlendirme ve bunun için elinizden gelenin fazlası yapılmalıdır. ( Ben doğru kişiyi seçemedim ailem düzgün olmadı aman sen çok dikkat et gibi cümlelerden kaçınılmalıdır).

– Boşandığınız eşiniz ile çocuğunuz hakkında ki ilişkinizi sorunsuz devam ettirmelisiniz fakat sorunlar oluşuyorsa bu durum çocuğa yansıtılmamalıdır.
– Çocuğunuz hakkında ki kararlarda eski eşiniz ile iş birliği yapılmalıdır.

– Çocuğunuzun tepkileri ve davranışları eğer ki baş edemeyeceğiniz durumlara ulaştıysa profesyonel kişilerden yardım alınmalıdır.

Bu ÖNEMLİ önerilere dikkat edildiği takdir de boşanma sonrası süreçte ,çocuğunuz ya da çocuklarınız davranış ve duygusal olarak boşanma sürecine uyum sağlayacaktır.

YAŞAM KİŞİSEL GELİŞİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ

Psikolog Birce ARIKAN

Psikolog Cem KUTLUHAN

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Mail: yasamdanismanlikmerkezi@gmail.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir