Bir rehber öğretmene düşen öğrenci sayısı ne kadar?

Son yıllarda medyada “okulda şiddet” haberleri sıkça yer alıyor. Şiddete genellikle, bir rehber öğretmenin danışmanlığına ihtiyaç duyan öğrenciler başvuruyor. Türkiye’de ortalama bin 200 kişilik okullarda sadece bir tane rehber öğretmen bulunduğu için sorunlu öğrenciler fark edilmiyor.

Türkiye’de 17 bin rehber öğretmene ihtiyaç var. Yaklaşık 17 milyonu bulan öğrenci nüfusu göz önüne alındığında, bu ihtiyaç azımsanmayacak seviyede. Bazı okullarda ise hiç rehber öğretmen bulunmuyor. Öğrenciler, rehberlik odasına gittiklerinde çoğu zaman kapıyı kilitli buluyor. Uzmanlara göre 200 ila 250 öğrenciye bir rehber öğretmen düşmesi gerekiyor. Rehber öğretmen eksikliğini anlatan en çarpıcı örneklerden biri ise Zeytinburnu’nda bir ortaokulda yaşanıyor. Bin 600 mevcudu olan okulun  rehber öğretmeni yok. Eş tayini ile okuldan ayrılan eski öğretmenden sonra yerine atama yapılmadı. Başka bir okuldan görevlendirme ile gelen rehber öğretmen ise iki okul arasında öğrencilere yardım etmeye çalışıyor.

rehber-ogretmen

 

Rehber öğretmen eksikliği okullarda yaşanan şiddet olaylarını ve başarısızlığı artırıyor. Buna örnek geçtiğimiz aylarda yaşanan olaylar. 8 yaşındaki A.V., P.A. isimli sınıf arkadaşını kendisine yan baktığı için bıçakladı. Yine 13 yaşındaki A.Y., 14 yaşındaki okul arkadaşı M.P. ile tartışarak arkadaşını göğsünden yaraladı. Bu örneklerden hareketle uzmanlar, “Çocuklarda bir problem varsa ki, buna intiharlar da dahil, imdat diyen işaretler de mutlaka vardır. Öğretmen bu işareti görse ve dokunsa her şeyi değiştirir.” diyor. Okulda bulunan psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenlerinin bu noktada öncelikli sorumlulukları bulunuyor. Çocuğun hem kendini hem de çevresinin onu tanımasına yardımcı olması gerektiğini ifade eden Coşkun Koleji Rehberlik ve Danışmanlık Uzmanı Ferhat Çelik, “Usta dediğin, malzemeyi tanır. Malzemeyi tanıma adına rehber hocaların çok büyük bir görevi var. Çocukların birbirinden farklı yaş özellikleri var. Bu yaşların gerektirdiklerini öncelikle rehberlik servisi bilmeli ve bu bilgiyi diğer hocalarla paylaşmalı.” diyor.

 

[reklam]

Bir rehber öğretmene düşen öğrenci sayısı ne kadar?” için 2 yorum

  1. 1500 küsür öğrencisi olan bir okulda rehber öğretmenim. Takip yapmak mümkün değil. Düzenli takip edilmesi gereken öğrencilerim oluyor zaman yetmiyor.üzerine 25 tane özel eğitim öğrencim var. 40 küsür ögretmenle iletişim içinde olma uğraşı…günde bin parçaya bölünüyorum … idare ve öğretmenlerin ilgisizliği ayrı bir boyut…elimin kolumun bağlandığını hissettigim anları o kadar sık yaşıyorum ki anlatamam…iki senedir 2 kişilik norm kadroyu doldurmalarını sabırla bekliyorum. ..geçen sene de aynı durum vardı mezun olan 8.sınıf öğrencilerimden biri okulun son haftası şunu söylemişti hala bi yumru gibi boğazımda durur:hocam siz sizden ilgi bekleyen öğrencilerinizi niye farketmediniz ! Bu soruyu vicdan azabımla ki elimde olan bi durum değildi ve bozulmaya yüz tutmuş ruh sağlığımla ilgilere duyurmak isterim…siz ilgi bekleyen öğrencilerimle sağlıklı çalışabilme fırsatını niye bana tanımadınız?

  2. maalesef okullardaki şiddet olayları gün geçtikçe artmakta. rehberlik servislerinin iş yükü ve öğrenci sayısıda aynı oranda artmakta. rehber öğretmen ihtiyacını ise devlet karşılayamamakta.yazıda 200-250 bir rehberber öğretmen düşmeli denilmiş yazıda. bu bile fazla 200-250 öğrencinin takibi bile çok zor, takip edilse bile yüzeysel kalır. rehberlik servislerin güçlendirilmesi kanısındayım.maalesef personel alımları kamunun ihtiyacına göre belirlenmiyor.malum serbest piyasa ekonomisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir