Bir öğrenci: “Derslerde başarılı olma yolları”

Bir öğrencimizin ders çalışmayla ilgili yorum yazısını paylaştım. Yazıda öğrenci kendi tecrübesini ve çıkarımlarını aktarıyor.  İşte öğrencimizin yazısı;

10. sınıf Sosyal Bilimler Lisesi dil öğrencisiyim. Hiçbir zaman çok çalışan, derslere çok fazla asılan, yemeyip içmeyip test çözen bir öğrenci olmadım, olunmasına da karşı çıkan bir ailede büyüdüm. Annem de babam da eğitimciler ve bana gerçekten öğrettikleri, faydalı olan bir şey varsa o da iyi yaptığım şeylerin üzerinde oyalanmamak yerine zayıflıklarımın üzerine yürümektir.

Yabancı dilim her zaman iyi oldu ve İngilizcenin, Fransızcanın, Almancanın üzerinde durmaktansa, edebiyatın, matematiğin üzerine gittim. 9. sınıfta herkes yeteri kadar çok çalışmadığımı iddia ediyor, afallayacağımı söylüyorlardı. Bakın, ne kadar çalıştığınızı yalnızca siz bilebilirsiniz. Eğer çalışmanızın size yeterli olduğunu düşünüyorsanız zaten iş bitmiştir. Aileniz ne kadar sizi çalışmaya zorlarsa zorlasın, fazla bir etkisi olmayacaktır üzerinizde, aksine sizi sıkacaktır.

Ders çalışmanın ne olduğunu bilmezdim. Nasıl çalışacağım derdim. Her hareketini planlarsan eğer kendini strese sokmaktan başka bir şey yapmazsın. Nasıl okulda dersi öğretmenden dinliyorsun, evde de öğretmen senmişsin gibi düşün. Seni rahatsız etmeyecek bir ortamda, konu anlatımlı kitabını, ders kitabını, test kitabını, defterini, neye ihtiyacın olacaksa işte al yanına, önce konuyu bir tekrar et, gözden geçir. Sonra test çözmeye başla. İlk test bittikten sonra yanlış yaptığın soruları işaretleyip başka bir test çözmeye geçme, konu anlatımlı kitabından ya da konunun anlatımını nerede bulunduruyorsan oradan aç, oku, doğrusunu öğrendiğinden emin olduktan sonra bir test daha çöz.

Ders çalışma ortamı ile ilgili dikkat dağıtıcı metaryallerin bulunmaması gerektiği söyleniyor. Doğrudur. Nitekim, sekizinci sınıfta sınava hazırlandığım zamanlarda annem odada ne kadar poster var hepsini kaldırmıştı fakat size motivasyon sağlayacak küçük detayları etrafınızda bulundurmanızda sakınca yok. Ders çalışmak sıkıcı gelmeye başladığında küçük bir mola verin. Bir şarkı dinleyin, meyve yiyin, hoşlandığınız şeyleri düşünün, örneğin bir ünlüden hoşlanıyorsanız o ünlüyle ilgili bir şeyler geçirin kafanızdan, bir de yüzünüzü yıkayın ki kendinize gelesiniz. Sonra? sonra çalışmaya devam!

Çalışmayı eğlenceli hale getirebilmek mümkündür, arkadaşlar. Test kitaplarında öğretmene doğru ve yanlış cümleler söyleyen öğrenci fotoğraflarıyla çok karşılaşırsınız. O öğrencileri kendi isteğinize göre isimlendirin, bu ne kadar tasvif edilmeyecek olsa bile öğretmen modülünü oynayan karakteri okulda çok sevdiğiniz ya da sevmediğiniz, bir öğretmeniniz gibi düşünün. Size bağlı. Bunun dikkatinizi çok fazla dağıtmasına izin vermediğiniz sürece sizi motive edecek, çalışırken kullandığınız zamanın verimli geçmesini sağlayacaktır.

Cep telefonunuz ders çalışırken zırıl zırıl ötmesin, bilgisayarınız açık olmasın. Eğer masanız yeteri kadar aydınlık değilse muhakkak sarı ışığa sahip bir masa lambanız olsun. masanın üzerinde çok fazla şey olursa dikkatiniz de dağılabilir elbette ama bu daha çok sizi sıkar. Odanızda çok ağır parfüm kokuları alırsanız rahatsız olabilirsiniz. Yazın, camınız açık olduğunda dışarıdan gelen sesler sizi etkileyebilir. Kendiniz, en uygun hangi ortamda çalıştığınızı düşünüyorsanız o ortamda çalışmalısınız, bu size göre doğru bir başkasına göre yanlış olabilir. Tıpkı öğrenme şekilleri gibidir aslında. Değişkendir.

İlla yazılı çizili bir programınız olmak zorunda değil, yalnızca günlük, yakın saatlerde olmasına özen göstererek oturup her derse bir saat vererek üç saat çalışırsanız, ki bunu kendiniz düzenleyebilirsiniz, ve derslerden korkmaz, başarılı olacağınıza inanırsanız başarısız olma olasılığınız çok çok küçüktür.

İyi çalışmalar. :)

Bir öğrecinin aktuelegitim.com’a bıraktığı yorum yazısıBir öğrenci: “Derslerde başarılı olma yolları”” için bir yorum

  1. 11.sınıf tm öğrencisiyim. Yazın motivasyon kaynağı oldu benim için. Teşekkür ederim sana. Başarılar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir