Bebeklerin gece ağlamaları ne zaman biter?

Bu sorunun içinde birçok soru ve cevap var. Çocuğun yaşına göre nedenler ve çözüm yolları değişir. 4-6 aylık bebekler ile yaşına girmiş 3 yaşına kadar bebeklerin gece ağlamalarının nedenleri birbirinden farklıdır. Biz bu yazıda daha çok yaşına girmiş çocuklar ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Bebeklerin gece ağlamaları ne zaman biter?

Aslında soru gece ağlamaları ne zaman bitecek olsa da bu sorunun temel kaynağında bebeğin gece uyanması, tekrar uykuya dalamaması gibi durumlar bulunmaktadır. Aşağıda ki maddelerde de daha çok uyku konusuna değinilmiştir.

 1. Her bebeğin durumu kendine özeldir. Bu nedenle bir bebek için verilen bilgi diğer bebek için uygun olmayabilir. Birinde faydalı olan çözüm yolu diğerinde faydalı olmayabilir.
 2. Nedenler üzerinde durun? Hasta mı? Diş mi çıkartıyor? Gazı mı var? vb gelişimsel durumlara dikkat edilmelidir.
 3. Gündüz uykusuna dikkat edin. Eğer bir bebek için 1 defa uyumak yeterli oluyorsa ikinci gündüz uykusu gece uyku kalitesini olumsuz etkileyecektir. Ancak 2 nci uykuya ihtiyacı olan bebeğin bu ihtiyacını karşılamamakta gece uyku sorunu yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle gündüz uykusunu iyi planlamalısınız.
 4. Bebekler yetişkinler gibi henüz tekrar uykuya dalmayı bilemeyebilir. Bir yetişkin gece birden fazla uykusundan uyansa da bunun farkında olmadan kendiliğinden uykuya dalabildiği halde bebekler gece arada uyandığında tekrar uyumakta zorlana bilir. Ara uyanmalarda bebeğe tekrar dalması için yardımcı olmak gerekebilir. Bu yardım bebekten bebeğe değişebilir. Bazen alini tutmak, sırtını ovmak, yumuşak sesle telkinlerde bulunmak vb. yardımlar olabilir.
 5. Odanın sıcaklık durumu. Eğer çocuk için çok sıcak ya da üzerinden onu bunaltacak şekilde kıyafet varsa uyku kalitesini olumsuz etkileyecektir.
 6. Gece terörü neden olabilir. Bu konuda internette araştırma yapmanızı öneririm.
 7. Tıbbi bir problem yoksa zaman içinde uyku düzeni yerine gelecek ve gece ağlamaları azalacaktır. Özellikle kendini ifade etmeye başladığı dönemde daha da azalacaktır.
 8. Bebek geceleri ağladığında siz sakin olmalısınız. Sakin ve yumuşak telkinler ile her şeyin normal olduğunu hissettirmelisiniz.
 9. Uyku saati yaklaştığını hissettirin. Aktif oyunları yavaşlatın. Daha sakin, yorucu olmayan ve rahatlatıcı oyun-etkinlikler yapın. Örneğin kitap okuma, resimlere-fotoğraflara bakma vb.
 10. Uyku ritüelleri oluşturun. Örneğin emziği sadece uyku zamanında verin, aynı saatlerde uyutun, “uyku zamanı” olduğunu söyleyin, diş fırçalama Vb. uykuya yaklaştırın.
 11. Uykusu gelmeden uyutmaya zorlamayın. Düzeni olan bebeğin genelde uyku saati aynı olur. Bu nedenle düzene mümkün olduğunca uymaya çalışın ve çocuğunuzun uyku alışkanlığını tanıyın.

 

Bu yazdıklarımız, çocuğun uyku düzenini ve verimini sağlayarak, gece ağlamalarını azalmasında faydalı olacağını düşünüyorum. Ancak bunlar tıbbi bir problemin olması durumunda faydalı olmayacaktır. Bu nedenle bebekte bu konuda bir problem hissediyorsanız bir doktordan – uzmandan yardım almanı faydalı olabilir.

 

Yazımızı aktuelegitim.com linkini ekleyerek sitenizde yayımlayabilirsiniz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir