Bebeklere deniz nasıl sevdirilir? Nasıl alıştırılır?

Normalde denizi bütün çocuklar sever. Ama bazı çocukların denizden korktuğunu ya da sevmediğini görürüz. Çocukların neden denizden korktuğunu irdelediğimizde ne yazık ki altında bir travmanın yattığını görürüz. Büyükler, bebekleri denize hemen alışsın diye, alışmamaları ya da korku duymaları için elinden geleni bilmeyerek, farkında olmayarak yapabiliyor. Bu nedenle, denizi sevdirme ve alıştırma konusunda, nasıl davranmalı ya da davranmamalıdır, maddeler halinde kısaca önerilerim olacak.

Bebeklere deniz nasıl sevdirilir? Nasıl alıştırılır? Ne Yapmalı ya da ne yapmamalıyız?

  1. Öncelikle bebek için deniz yeni bir tecrübe olduğunu bilmelisiniz. Uçsuz bucaksız nereye uzandığını bilmediği bir su birikintisini hemen anlamasını beklemeyin. Siz bilmediğiniz bir şeyden dolayı tedirgin olmaz mısınız? Belki siz tecrübelerinizden dolayı bilmediğiniz konuda yavaş yavaş adım atabilirsiniz. Ama o daha bebek ve tecrübesiz.
  2. Yaş dönemlerine göre durum değişir. Bebek henüz yaşına girmemiştir. Siz kucağınızda sokarsınız alıştı sanırsınız. Aynı bebeği bir yıl sonra denize götürürsünüz denize girmek istemeyebilir. Geçen seneyle kıyaslamayın. Aceleci olmayın. Kucağınıza hop diye alıp denize bebeğinizle koşmayın.
  3. Bırakın deniz kenarında oynasın. Kumla oynayacak oyuncakları olsun. Oyun ile moral bulan bebek denize karşıda olumlu duygular besleyecektir.
  4. Korkunun sonradan öğrenilen bir duygu olduğunu bilmelisiniz. Eğer bebek denizden koruyorsa korkusunun bir nedeni vardır. Nedenini bu saatten sonra öğrenebileceğimizi sanmıyorum. Nedeni bulmak için çaba harcamak yerine aceleci olmayan çözümlere yönelmek gerekir. Örneğin ortam müsaitse sahil kenarına kumun içinde havuz açarak içinde bebeğinizle birlikte oynayabilirsiniz. Ya da siz kıyıda yüzerken bebeğinizin sizi görmesi her şeyin normal olduğu duygusunu verebilir.
  5. İlla ki bu yıl denize girmesini beklemeyin. Seneye de girebilir. 2-4 yaşlarında denize girmekten korkan çocuğum, şimdi (7-10 yaş) denizden çıkmak istemiyor.
  6. Bebeğinizin mevsimin ilk denizi ile tanışmasında mümkün olduğu kadar uygun bir ortam olmasını sağlayın. Özellikle 1 yaşından sonrası için. Deniz yeteri kadar ılık olmalıdır. Deniz dalgasız olmalısı da iyi olur. Çok soğuk ve dalgalı bir deniz bebeğinizi ürkütebilir.
  7. Bebeğiniz denize girmemekte ısrarcı olursa, sizde ayrıca ısrarcı olmayın. Onu denize girmesi için zorlamayın. Onu başka çocuklarla kıyaslamayın, aşağılamayın, kızmayın. Bunların bu noktadan sonra sizin öfkenizi yaşamanızdan başka bebeğinize, çocuğunuza hiçbir faydası olmaz. Denize giren bebekle denize girmeyen bebek arasında üstünlük farkı olmadığını bilmelisiniz. Sonuçta her bebeğin birbirinden farklı özellikleri olur.

Her ne kadar bu yazıyı aktuelegitim olarak yazmakta mevsim olarak geç kalmış olsam da en azından bundan sonra faydalı olur.

Sizinde bu konuda eklemek istediğiniz bir konu varsa yorumlara yazmanız diğer ailelere de faydalı olur.

Yazıyı sitenize aktuelegitim.com’u kaynak gösterek ekleyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir