Bebeklerde yürüteç kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

Bazı anne babalar yürüteci gerekli görürken, uzmanlar bunun zararları konusunda uyarmaktadır. Bebeğin eğlenmesi, hareket alanı sağlaması ve anne-babaların daha az yorulmasına imkan vermesi bakımından yürüteç aileler tarafından tercih edilmektedir. Ancak herşey doğalında güzeldir. Yürüteç bebeğin emekleme özgürlüğünü kısıtlar. Bebeğin emeklemesi onun kas ve beceri gelişimini sağlayacaktır. Ancak yürüteç bu emekleme imkanını elinden alacağı için bebeğin gelişiminde bir eksiklik meydana getirebilir.

Uzmanlar yürüteç eğer kullanılacaksa, bebek 8 aylık olmadan önce kullanmamayı tavsiye etmektedir. Şöyle bir düşündüğümüzde zaten bebek 4-5 ay sonra yürümeye başlayacaktır. bu kısa süre için yürüteç ne kadar gerekli olduğu düşünülmelidir? Arada emekleyecek ve evde keşifler yaparak sosyal becerilerini geliştirmesi mi yoksa bu vakti yürüteç üzerinde geçirmesini mi tercih ediyorsunuz.

Anne-baba ile bebeğin yürüme çalışmaları da bebeğiyle olan iletişimi ve bağını güçlendirecektir. Bu bağ bebeğin psikolojik ve sosyal gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır. Peki yürüteç olduğunda bu yürüme provalarını ne kadarını birlikte yapacaksınız?

Sırf bu kadar nedenlerle dahi yürüteç kullanılmamasını tavsiye edilebilir.

İnternet’te konuyla ilgili tarama yapıldığında yürüteci bebeğin ortopedik gelişimi açısından tavsiye etmeyen yüzlerce yazı bulabilirsiniz? Ancak ben daha çok sosyal ve psikolojik gelişimi üzerinde durmak istedim.

Elbette karar sizin. Yine de size konuyu araştırmadan ve içinize tam sinmeden karar vermemenizi öneririm. Ayrıca her iki durumda da (yürüteç ve emekleme) bebeğin güvenliği için dikkat edilmesi gereken konular olduğunu hatırlatmak isterim. Bu geçiş döneminde aileler özellikle dikkatli olmalıdır. Bebeklerin güvenliği için önlemlerini almalıdır.

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir