Bebeklerde öğle uykusu gerekli mi?

Annelerin bebeklerin uyku düzeni konusunda çok soruları vardır. “Bebeklerde öğle uykusu gerekli mi?” sorusu da bunlardan biridir. Ayrıca “Bebeğimin uyku düzeni nasıl olmalıdır?”, “Kaç saat uyumalıdır?” vs. gibi soruların cevaplarını da merak ediyor. Bu konuda önceden “Bebeğin uykusu için öneriler” başlığı ile bir yazı yazmıştık. Bebeklerde uyku süreleri ve öneriler konusunda bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

2 Yaşından Sonra Bebeklerde öğle uykusu gerekli mi?

Bu konuda son zamanlarda medyada bir araştırma haberine rastlıyorum. Haberde şöyle diyor; “Avustralya’da yapılan bir araştırmada 2 yaşından sonra öğle uykusunun çocuğun bilişsel ve fiziksel gelişimine zarar verebileceği öne sürüldü.

Öğle, gece uykusu ve çocukların gelişimi üzerine çok sayıda bilimsel araştırmayı inceleyen bilim adamları, 2-5 yaşındaki çocukları öğle uykusuna yatırmanın gece uykusunun kalitesi ve süresini olumsuz etkileyebileceği sonucuna vardı.

Bilim adamları, 2 yaşından sonra öğle uykusunun, gece uykusunun süresini kısaltıp kalitesini bozarak çocukların bilişsel ve fiziksel gelişimine zarar verebileceğini vurguladı.

Çocuklarda gece uykusunun önemine dikkati çeken bilim adamları, kaliteli uyku uyuyamayanlarda davranış sorunlarının ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

Araştırmanın sonuçları “Archives of Disease in Childhood” dergisinde yayımlandı.”

Araştırma üzerinde şöyle bir düşündüğümüzde bir noktada mantıklı geliyor. Ancak unutmamak gerekir ki her çocuk kendine özeldir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir