Bebek ağladığında kucağa almalımıyız?

Bu konuda birçok anne baba farklı düşünüyor. Kimisi alınması taraftarı iken kimisi de kucağa alıştırılmaması gerektiğini düşünüyor.

Bu konuda Japon bilim adamları da kafa yormuşlar. Japon bilim adamlarının yaptıkları araştırmalarda, ağlayan bebeği kucaklayıp hafifçe sallamanın yararlı olduğunu bilimsel olarak kanıtlamışlar.

Başkent Tokyo’nun kuzeyindeki Saitama’daki Beyin Bilim Enstitüsü’nde görevli bilim adamlarının araştırmasına göre, bebek ağladığında kucaklandığında kendini daha rahat hissediyormuş. Ayrıca Japon uzmanlar, ağladığında kucaklanan bebeğin kalp atışının normale döndüğünü de belirlemiş.

Bilim adamı Kuroda, ağlayan bebeklerin ailesi üzerinde bir nevi kontrol oluşturmaya çalıştığına yönelik teorilerin bu şekilde hatalı olduğunu da gösterdiklerini vurguladı. Kuroda, “Bu araştırma, ebeveynlerin çocukların hareketlerini yanlış anlamalarının da önüne geçecek.” diye konuştu.

Bu araştırmanın neticesinden anlaşılan şu ki; bebekler biz anne babaları kontrol etmek için değil, kendilerini güvende ve huzurlu hissetmek için daha çok kucak istediğini anlıyoruz.

[reklam]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir