Bebeğimi sütten nasıl kesebilirim?

Emzirme bebek ile anne arasında kurulan güçlü bir bağlanma sürecidir. Pek çoğumuzun tecrübe ettiği gibi bebeğimiz yeni doğduğunda emzirebilmek için çektiğimiz zahmetler, meme ucunda oluşan inanılmaz acı veren çatlaklar, süt sağma makineleri; hepsi bebeğimiz doysun ve faydaları saymakla bitmeyen anne sütünden biraz daha fazla yararlanabilmesi içindir. Pek çok annede bebeğini sütten ayırabileceği yaşa geldiğinde (genellikle bir yaşını doldurmasında 2 yaşına kadar olan zamana gelindiğinde) kaygı oluşur. Üstelik gün geçtikçe bir çok bebeğin emme isteğinin azalmasını beklerken artmaya başladığını görebiliriz.

Bebeğinizi sütten kesmek için doğru-yanlış bir çok yöntem kullanılmaktadır.

Örneğin;

  • Gün içinde emzirme sayısını azaltarak, tamamen sütten kesme
  • Memeye bebeğin hoşuna gitmeyecek salça vb. şeyler koyarak yada sürerek, bebeği tiksindirerek, sütten kesme
  • Bebeği güveneceği birine baba yada anneanneye bırakarak belli bir süre ayrılarak sütten kesme, vb yöntemler.

 

Yukarıda saydığımız yöntemlerden tiksindirme ve ayrılarak sütten kesmeyi uzmanlar, bebekte agresiflik ve huzursuz yaratacağı ve ayrılık travmasına maruz bırakabileceği gibi sonuçlardan dolayı önermemektedir. Gün içinde emzirme sayısının azaltılarak tamamen bitirme yönteminin bebeğin psikolojisi açısından daha doğru bir yöntem olduğu söylenebilir.

Bebeği anne sütünden ayırırken onu sevgi ve şevketten mahrum bırakmamaya gayret edilmelidir. Bebeği sütten ayırmak anne şefkati ve sevgisinden ayırmak anlamına gelmez. Emzirme zamanların kucağımıza alıp bebeğimi sevebiliriz. Bu süreç içerisinde bebeğinizin doyduğundan emin olmalısınız. Aç olduğunda emme isteği daha fazla olacaktır. Bebeğinizin bu süreçte inatçı ve hırçın olma ihtimali normaldir, sabırlı olun. Son olarak bebeğimizi bu saydığımız yöntemlerle sütten kesmeyi denedik ve sütten kesemediysek ilerleyen zamanlardan tekrar denemek üzere bebeğimize de kendimize de zaman tanımak daha doğru olacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir