Bebeğim zor uyumaya başladı. Ne yapmalıyım?

İlk 4-6 ay arasında  sıkıntısız uyuyan bebeğim akşam uykularında, uykuya dalma konusunda zorlanma başladı.  Uzmanlar genellikle bebeğin zor uyumasının sebebinin %90 yeterli uyuyamaması olduğunu söylüyor. Aynı zamanda aktif bir gün geçiriren bebeğin o gün uyumada zorlandığı belirtiliyor.

Peki ne yapmalıyız:

1- Bebeğimizin uykusunun geldiğinden emin olmalıyız.

2- Bebeğimizin başka bir ihtiyacı ve problemi olmadığına emin olmalıyız. (Diş çıkartma, gaz, açlık vs.)

3- Bebeğimizin gün içindeki uyku saatlerini tespit etmek ve uyku saati oluşturmaya çalışmak gerekir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu bebeğimizin uykusunun gelmiş olması ki bunu bebeğimizin davranışlarından anlayabiliriz. Uyku saati geldi düşüncesi ile uykusu gelmeyen bebeğimizi uyutmaya çalışmak bizi yoracağı gibi bebeğimizi de huzursuz edecektir.

4- Uyku rutini olusturmak: Masaj, banyo, müzik dinletme, masal okuma, uykuya özel kıyafet pijama giydirme, iyi geceler dileme.. vs. örnekler arttırabilir. Önemli olan sakinleştirici bir etkisi olması ve hep benzer şekilde uygulanmasıdır.

5- Bebeğimizi sallayarak yada emzirerek uyutmamalıyız. Onun seveceği, güvende hissedeceği tarzda bir dokunuşu (yüzünü okşama, elini tutma gibi) tercih etmeliyiz.

6- Bebek uyutma konusunda gözden kaçan önemli bir hususta annenin bebeği uyutması değil bebeğe uyumayı öğretmesidir.

7- Önemli olan bir diğer konu ise bebeğimizi tanımak, bebeğimize göre davranmak başka bir bebekte başarılı olan uyutma yöntemi bizim bebeğimizde etkili olmayabilir.

Bir anne olarak bebeğimin daha kolay uyuması için  yaptığım araştırma ve tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim.ancak yine tekrarlamak gerekirse her bebeğin kendine göre bir mizacı olması biz anneler için en büyük ölçütü olması gerekir. Ayrıca bu süreçte bebeğe öfkeli ve kızgın davranmak durumu sadece daha fazla zora sokar. Zor da olsa, zaman da alsa sakin ve sabırlı olmak her zaman daha iyi sonuç verir.

Yazıyı alıntılamak için https://www.aktuelpdr.net ‘u kaynak olarak göstermeniz yeterlidir.

[reklam]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir