Başarının önündeki en büyük engel nedir?

Eğer başarımızın önündeki engelleri kavrarsak en azından bunların üstesinden gelmek için çabalarız. Hangi yolla olursa olsun bizler başaramayacağımıza inanarak büyüyoruz. Bu inanca nası ulaşıyor. Elbette doğuştan olmuyor. Çevremiz, anne-babamız, büyüklerimiz, öğretmenlerimiz farkında olmayarak ve istemeyerek bu başarısızlık duygusunu bize aşılıyor. Dolayısıyla zamanla yapabileceğimiz halde birçok şeyi denemekten vazgeçiyoruz.

Bu konuda çarpıcı bir hikaye yazabilirim. Belki sizde biliyorsunuzdur bu hikayeyi. “Derste uyuyan öğrenci“. Ders boyunca öğrenci uyuya kalıyor. Zil çalınca yanıyor. Tahtada gördüğü matematik problemini ev ödevi sanarak defterine yazar. Aradan geçen bir hafta sonrasında ödevini yapmış olarak gelir. Öğretmenine soruyu doğru çözüp çözemediğini sorar. Öğretmen şaşırmış olarak “Doğru çözmüşsün” der. Ve ekler “Ben bu matematik problemini yıllardır çözülemediği için cevabı bilinmeyen problemlere örnek olsun diye tahtaya yazmıştım. Sen nasıl çözdün?”. der.

Şimdi sizlere sormak istiyorum.

Eğer uykucu öğrencimiz tahtaya yazılan  sorunun “çözülemez” bir problem olduğunu bilseydi, sizce soruyu çözmek için çaba harcar mıydı?

Öğrencimiz sorunun “çözülemez” bir problem olduğunu bilseydi hiç çaba harcamazdı.

Evet, başarının önündeki en büyük engellerden biri “yapamayacağına inandığı için denemekten vazgeçmektir.”.

Belki bugün başarmak için uğraştığınız şey için yeterli olgunluğa ulaşmamış olabilirsiniz. Ama bugün yapamadınız diye yarın olgunlaştığınız halde tekrar tekrar denemezseniz hiçbir zaman başaramazsınız.

Yazı alıntısında https://www.aktuelpdr.net kaynak gösterilmelidir.

[reklam]

Başarının önündeki en büyük engel nedir?” için 4 yorum

  1. bence başarının önündeki en büyük engel atalet…onu yenmeyi başarabilirsek;ufak tefek takviyelerle,çabalarla başarıyı yakalayabiliriz:)

  2. selamun aleykum arkadaşlar bi sorunum var : ben ne yapsam başarıya ulaşamıyorum sürekli oyalanıyorum lütfen bana biri yardım etsin yol versin :( vrirse cok mutlu olurum

    1. kendine ders calışma cizelgesi yap ona uymaya calış gardaş daha ii olur gene oyalanırsan oda senin sorunun yapacak bişe yoq

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir