Başarılı bir okul hayatı için ne yapmalıyım?

Her öğrenci başarmak ister. Ancak bazıları bu başarıyı hayal etmesine rağmen bir türlü gerçekleştiremez. Bu yazımızda başarılı bir okul hayatı için neler yapmak ya da nasıl davranılması gerektiği üzerinde duracağım. Bu konuda benzer bir yazım vardı. Okulda başarılı olmak için ne yapmalıyım. Ancak bu yazı daha çok teknikler ile ilgiliydi. Peki bir öğrenci bu tekniklere geçmeden önce başarılı bir okul hayatı için gerekli zihinsel ve davranışsal hazırlıklarını yapıyor mu?

Bir çok öğrenci nasıl ders çalışması gerektiğini ve ders çalışma tekniklerini bildiği halde bir türlü gerekli başarıyı yakalayamıyor. Çünkü elinde bulundurduğu imkanları kullanmaya henüz hazır değil.

Başarılı bir okul hayatı için ne yapmalıyım?

1.) Gerçekten başarılı olmak isteyip istemediğinden emin olmalıdır? Başarılı olma isteğin bir heves mi? yoksa bir kıskançlık sonucunda mı oluştu. Çünkü öyleyse bu isteğin seni bir müddet sora yarı yolda bırakacaktır. Bu nedenle bu konuyla iyice yüzleşmelisin. Niye istemeyim ki? diye bir cevap bu madde için yeterli olmayacaktır. Bunu içinizde hissetmelisiniz.

2.) Tembellik hayat felsefesiyse bunu bir an önce değiştirmelisiniz. İki zıt kavram bir arada bulunamaz. Başarı ve tembellik. Bu bir alışkanlık haline geldiyse sişinizi sıkıp bir yıl iradenle kendini harekete geçirmen faydalı olacaktır. Çalışmaların neticesinde elde edeceğin başarılar seni çalışmaya daha da motive edecektir.

3.) Rotanı belirlemelisin. Çocuğu öğrencinin güçlü bir rotası olmadığı için yaprak gibi sağ sola savrulup duruyor. Seninde de rotan yoksa ilk iki madde zaten anlamını kaybedecektir. Unutmadan şunu da ekleyeyim ki rota olsun diye rota belirlenmez. Rotadan kastımız elbette, hedeflerin. Bu hedefine ulaşırsan senin için ne anlam ifade ediyor. Sıradan bir anlam mı yoksa gerçekten bu hayatta önemli bir şey yaptığını mı hissedeceksin?

4.) Başarınızın önündeki engelleri listele. Başarı için yola çıktın diyelim. Seni engelleyen her şeyin bir listesini yap. bunlar; düşünceler, alışkanlıklar, çevre, duygular vs. olabilir. Ancak somut bir liste olmalıdır. Somut örnekler:

– Cep telefonu ile sürekli vakit geçirmek (alışkanlık)

– Başarısız biriyim.(Kendine güven eksikliği)

– Öğretmenimi sevmiyorum. (İnat)

– Çalışmaya başlayamıyorum (Atalet-tembellik)

– vs. vs.

5.) Başarılı arkadaşlarınızla, kişilerle başarı konusunu konuşun. Onlardan seni harekete geçirecek öneriler gelebilir. Sadece öneri değil. Konuşmak dahi seni motive edebilir.

6.) Sağlığınızı gözden geçirin. Vitamin eksikliği, dikkat problemi olup olmadığını anlamaya çalış. Bu konuda ki sıkıntıları bir an önce gidermeye çalışman faydalı olacaktır.

7.) Okuma alışkanlığın yoksa bir an önce sevdiğin türlerden başlayarak kitap okuma alışkanlığı geliştirmen faydalı olacaktır.

8.) Başarıyı sadece okul odaklı düşünme. Bir yaşam biçimi olarak düşünmelisin. Hayatın her boyutunda başarıya gidebilirsin. Ancak başarıyı küçük ya da büyük görmemelisin. Her başarı kendi içinde anlamlı ve değerlidir.

(Başarı konusunda öneri ve teknikler için yukaıda link vermiştik)

Kaynak aktuelpdr.net göstererek sitenizde yayımlayabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir