Başarılı bir blogger olmak için ne yapmalıyım?

Bugün farklı bir konuda yazmak istedim. Yıllardır yaptığım ama üzerinde hiç yazmadığım bloggerlik konusunda şuana kadar edindiğim mütavazi önerilerimi  sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle başlık benim için iddialı olmuş olabilir. Başarılı mıyım? Değil miyim?  Kendi adıma belli ölçüde başarılı olduğumu düşünüyorum. Aşağıda yazdığım bazı maddelerde eksikliğim var. Eğer bunları da yeteri kadar yapsaydım muhtemelen daha çok başarılı olurduk.

Başarılı bir blogger olmak için;

1. Konusuna hakim olduğun bir alan seçmelisin. Çok genel, başı ucu belli olmayan bloglar sizi yoracağı gibi kalıcı takipçileriniz olmayacaktır.

2. Özgün içerik oluşturmalısın. Kopyala yapıştır ile hazırlanan bloglar ilk etapta google’un ilgisini çeker. Ancak zamanla google bu konuda gerekli cezayı keser.  Eğer özgün, kendinize ait içerikler oluşturamıyorsanız başarılı bir blogger olamazsınız.

3. Blog açmak en kolayıdır. Zor olan bloğunuzu devam ettirmektir. Konu bulmak, içerik oluşturmak zordur ve emek ister. Bu nedenle blogger çalışkan olmak zorundadır.

4. Bir planlama defteriniz olsun. Konu listesi hazırlayın. Bir planlama yapın. Aklınıza gelen konuları not defterinize kayıt edin. Ve hergün belirlediğini bu konulardan bir ya da ikisini derleyin. Bu sizin hergün acaba ne yazsam derdinden kurtaracaktır.

5. Yazılarınıza yorum yazan takipçilerinize geri dönüş yapın. Yorumlarına cevap yazın. İlgi gördüğünü farkeden takipçiniz sizi izlemeye devam edecektir.

6. Yazılarınız çok uzun olmamalı. Cümleler uzun ve karmaşık olması takipçinizi yazınızdan soğutabilir.

7. Mümkün olduğu kadar fotoğraflardan faydalanmaya çalışın. Renkli bir ortam takipçi sayınızı arttıracaktır.

8. En önemlisi SABIR. Blogger olmak sabır ister. Bir yılda istediğiniz takipçi sayısına ya da başarıya ulaşamayabilirsiniz. Öyle olunca çalışmalarını yarıda bırakabilirsin. Eğer bu işi bir disiplin içinde hobi olarak yapabilirsen sabrın tükenmez ve başarılı olursun.

Yazıyı https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstermek şartıyla sitenize ekleyebilirsiniz.

 

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir