Bakanlık 1-5. sınıflarda “rehberlik” sorununu çözdü

Talim ve Terbiye Kurulu’nun ilgi (a) kararı ile ilköğretim okulları haftalık ders çizelgesi yeniden düzenlenmiş olup 1-5. sınıflarda rehberlik hizmetleri için ayrılan bir saatlik süre yer almamıştır.

Ancak Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın ilgi (b) yazısında ise ilköğretim 1-5. sınıflardaki rehberlik hizmetlerinin MEB Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği?nin 51. Maddesinin son fıkrasına göre yürütülmesinin uygun olacağı bildirilmiştir. Aynı zamanda ilgi (d) yazıda “serbest etkinlik saatlerinde öncelikle öğrencilerin eğlenerek öğrenmelerine, yaratıcı zekâlarını ve hayal güçlerini; yardımlaşma, dayanışma, iş birliği, dürüstlük, empati kurma, öz güven, liderlik vb. özelliklerini geliştirmelerine, sosyal çevrelerini, yaşadıkları ortamı, millî, manevi ve evrensel değerleri tanımalarına, yaşadıkları sorunlara çözümler üretebilmelerine, toplumla uyumlu ve topluma katkısı olan bireyler olarak yetişmelerine imkân sağlayacak nitelikte uygulamalara yer verilmelidir.” denilmektedir. Ayrıca yapılacak çalışmaların okul rehberlik ve psikolojik danışma servisleri ve okulun bağlı bulunduğu rehberlik ve araştırma merkezleri ile işbirliği içinde yürütülmesi önerilmektedir.

Bu kapsamda rehberlik hizmetleri; ilgi (c) yönetmelik ve ilgi (d) yazı doğrultusunda, serbest etkinlik saatlerinde “İlköğretim Ve Orta Öğretim Kurumları Sınıf Rehberlik Programı”ndaki kazanımlar ve etkinlikler de dikkate alınarak okul rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde görevli rehber öğretmenlerin koordinesinde, ilköğretim kurumlarında 1-5. sınıf düzeyinde görev yapan sınıf öğretmenlerince planlanarak yürütülecektir. Rehber öğretmeni olmayan okullara gerekli destek rehberlik ve araştırma merkezi müdürlüklerince verilecektir.

İlgili yazı için tıklayınız

Bakanlık 1-5. sınıflarda “rehberlik” sorununu çözdü” için 3 yorum

  1. 1 saat rehberlik saati bile az. çocukları test bankası haline getirelim. sonra da rehberliği önemsemeyelim.sonra da öğretmenlere 1. göreviniz eğitim diyelim ne zaman yapacaklarsa(!)sonrası şiddet, sonrası görgü kurallarından uzak gençler, sonrası “medeniyetsiz” bir medeniyet!!!

    okuma düzeyinin ne olduğu belli olan bir toplumda öğretmenlerde çocuklara rehberlik yapamayacaksa kim yapacak!!!

  2. rehberliğin kaldırılması saçma zaten aksine etkinliklerin tam olarak işlenmesi için zorlayıcı kararlar alınmalıydı.ben okulumda işleticem etkinlikleri soranlara da bizim koordinemizde etkinliklerin işlenmesi gerekiyomuş değişen pek bişi yok deriz :p

  3. çözülen bir şey yok yazı açık değil 1 saat ayrılır demiyor o yüzden  okulda 1-5 sınıflarda rehberlik ders sorununu yaşıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir