Bağımlı çocuk nasıl yetiştirilir?

Başlık size itici gelmiş olabilir. Hiç kimse çocuğunun bağımlı bir kişilik olarak yetişmesini istemez. Çocuklarımızın büyüdükçe kendine yeten bireyler olmasını isteriz. Ancak bu konuda istediğimiz ile uygulamalarımızın birbiriyle çeliştiğini görüyorum. Başlığa tekrar döner ve başlığın cevabını vermeye çalışırsak demek istediğimi daha iyi anlatabilirim.

Kişilik Bakımından Bağımlı çocuk nasıl yetiştirilir?

– Çocuğun her istediğini yerine getirirsek,

– Yaşına göre sorumluluklar vermeyip onun adına – kendi yapabileceği halde- biz yaparsak,

– Her hatasında onu yargılar ve kızarsak,

– Döker, kirletir diye yaşı geldiği halde yemeği ağzına halen biz tutarsak, ayakkabı bağını biz bağlarsak,

– Seçebileceği yaşta olmasına rağmen giyeceği elbiseyi onun adına biz tercih edersek,

– Karşılaştığı sorunları onun adına sürekli biz çözersek, (Yaşına uygun sorunlar. Örneğin yere düşen 15-16 aylık bir bebeği, ortada risk ve tehlike olmadığı halde her defasında anne-babanın kaldırması gibi)

– Fikrini söylediğinde her defasında engellersek,

muhtemelen bağımlı bir çocuk yetiştirme konusunda gerekli adımları atıyoruz demektir.

Elbette yukarıda saydıklarım tek başına, kişilik yönünden bağımlı çocuk yetiştirmenin nedenleri sayılmaz. Ayrıca bunlardan bazılarına bir kaç defa maruz kalmış olmaları da çocukları hemen bağımlı yapmaz. Bu bir süreçtir. Çocuğun mizacı ve diğer özellikleri de bağımlı olup olmayacağını etkiler.

Her çocuk normal olarak bağımlı doğar. Bizlerin görevi bağımlı olarak doğan bu bebekleri mümkün olduğunca kendine yeten ama sorumluluk sahibi bireyler olarak yetiştirmektir. Yani bağımlı değil bağlı bireyler yetiştirmeliyiz. Bunu nasıl yapacağımız konusunda gerekli kısa bilgiyi “Bağımlı çocuk nasıl yetiştirilir?” başlığı ile tersten vermeye çalıştım.

Yazıyı alıntılamak için https://www.aktuelpdr.net ‘u kaynak olarak göstermeniz yeterlidir.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir