Baba benim yerime sınava girer misin?

Sınava girecek öğrencinin ailesi olmak zor iş. Fedakâr, anlayışlı, sabırlı birazda bonkör olmalısın. Yaş özelliklerini daha iyi anlamak için, gelişim psikolojisi, arkadaş ilişkilerini irdelemek için, sosyal psikoloji okumalısın. Yoksa örencinin başarısı, çatıya konan bir güvercin gibidir. Uçar gider.

Sabah işe gitmek için kalkmakla başlar babanın görevi. Sessiz olmalı. Uyandırılmamalı öğrenciyi. O gece geç saatlere kadar çalıştı. Kısık sesle konuşmak, tabağı çatalı yavaşça masaya koymak, ve kapıyı çarpmadan çıkmak durumundasın. Güvercin çatıda haberin olsun.
“Ergenlik dönemi kaprislerini çekemem” diyemessin çünkü ortada anlayışa muhtaç bir genç var. Küsmeler, gereksiz çıkışlar, ağlamalar, umutsuzluğa düşmeler daha neler neler. Sabırlı ol lütfen. Evet zor bir durum. Ama çocuğunun motivasyonunu bozmaya hakkın yok.
Bu eğitimin bir de ekonomisi var. En az görüleni ve en çok tutanı cep harçlıkları. Yok demek gibi bir şansın yok. Arkadaşlarına çay ısmarlamalı genç. Dershane veya özel kurs ücretleri standart. Ardından okul servis ücreti. Kaynak kitap parası. Eh artık küçümsenmeyecek bir miktar cebinden çıktı sanırım.

O gün deneme sonuçları alındı. Eve geldin. İçeride Sibirya gibi bir hava var. Anne konuşmadan deneme sonuçlarını sana veriyor. Eliyle “odada” olduğunu işaret ediyor. Deneme sonuçları şimdilik rezalet. Hadi! yere düşen yavrunu kaldırma zamanı “Canın sağ olsun kızım. Daha önünde çok denemen var. Yükselteceğine eminim. Hem biz senin çok başarılı bir öğrenci olduğunu biliyoruz”. Sonrası, tebessüm ve sarılma sahnesi.
Zaman hızla aktı ve sınavdan önceki gün geldi. Evde olağanüstü hal var. Evin küçük kardeşi abluka altında. Sınava girecek kızımızın dokunulmazlığı genişletildi. Hiç kimse sınav kahramanına karşı olumsuz bir tavır takınamaz; küçük kardeş dahi. Aksi durum suç sayılır. Mahkeme kurulmadan ceza verilebilir. “Öğrencinin canı sıkılmış, birlikte alışveriş merkezine gitmek gerek. Kafayı biraz dağıtsın.
Sevgili anne! elbisesinden çorabına her şey hazır olmalı. Yoksa sınav günü stres yapar haberin olsun. Yukarıdan gürültü geliyor. Komşunun yaramaz miniği yine koridorlarda at koşturuyor. Uyarılmaz ise öğrencimiz uyku problemi yaşayabilir. Sınav kahramanı uykusuz kalmasın. Tebessümle yatağa uğurla. Öğrenci yarım saat uyuyamadı. Bu uyku problemine çözüm ara.”Hadi yat kızım mutlaka uykun gelir. Sağa dön sola dön…” gibi telkinleri sırala.
Sabah oldu olağanüstü hal hala devam ediyor. Bu gün en özel gün. Yüksek performans günü. Herkes hazırol’a geçsin.”Anne, sen çabuk kahvaltıyı hazırla. Küçük kardeş, doğruca bakkala. Taze ekmek almaya. Baba, sen de sınava giriş evraklarını tekrar kontrol et.” Oh işte… Dışarıda yağmur var, kasvete kapılmasın diye moral ver. “Bu gün çok güzel bir gün. Adeta bayram havası var canım!”

Baba! karşılama, uğurlama, götürme, bekleme komitelerinin listesini kontrol et. Tekrar haberdar et. Dayıyı ara, teyzeyi ara, dedeyi ara, komşuyu ara, hemşerini ara. Bir kaç eski arkadaşı da bul. Oh ne güzel düğün konvoyu oluştu.
Evden çık. Hadi evrakları kaybetmeden dışarıda bekleyen komitenin yanına var. Komite oldukça heyecanlı. Mutlular, tebessüm ediyorlar. Sınav öğrencisine moral veriyorlar.”Hadi hadi her şey çok kolay olacak” diyorlar. Sonra arabaya binip sınav yerine yolculuk başlıyor.
Her öğrenciye beş velinin düştüğü okul bahçesine var. Çocuğun içerde sorularla baş başa diye sen bahçede mide krampları geçir. Babasın çünkü. Evladın için attığın ve atacağın her adım anlamlı. her adım güzel. Keşke sen girseydin be baba!
Şu çektiğin sıkıntı çok daha az olurdu. Oğlun içeride sen dışarıda sınavdasın. Ama kutlarım gösterdiğin fedakârlık ve sabırla sen sınavını kazandın. Darısı evladının başına.

Evet biraz abartılı. Sanırım anlatmak istediğimi anladın.
Kadir AKEL
“Yazık Sınav Canavarı Olmuşsun” kitabının yazarı

Yazıyı paylaşın

Baba benim yerime sınava girer misin?” için 4 yorum var;

 1. bir ebeveyn olarak oglumun girdiği sınav anı adeta gözumde canlandı…demekki psıkolog falan olmam anne babalıgına duygularına yön vermeyebiliyor…hani o ünlü terzi varya gene söküğünü dikemedi…(bir psıkologtan ıtiraflar)

  Reply
 2. anti_rehber_öğretmen · Edit

  kadir kardeşim tebrik ederim. eline beynine sağlık. ancak, katılmadığım bir husus var: sınava girecek çocuğun sınav belgelerini, malzemelerini neden ebeveyn hazırlasın. bu görev çocuğun görevi olmalı. benimkileri hiç annem babam hazırlamamıştı, hatta sınava bile gelmemişti ve ben ilk girişimde kazanmıştım. anne-babalara tavsiye ederim :))

  Reply
 3. çok güzel olmuş ellerinize sağlık. ebeveynlerin sınav sürecinde ne yapması ve ne yapmaması gerektiğini aynı anda aynı cümlelerle vermişsiniz.

  Reply

Yazı için yorumunuz