Aşk acısı ya da ayrılık acısı nasıl geçer?

Travmatik bir deneyimdir aşk acısı ya da ayrılık. Bu nedenle birçok kişi için başedilmesi zor bir durumdur. Özellikle ilk kez yaşayan birisi için daha da zordur. Böyle bir süreçte kişi ne yapmalıdır? Aşk acısı ya da ayrılık acısı ile nasıl başa çıkmalıdır? Bu konuyu maddeler halinde sıralayacağım. Size hangi madde uygun gelir bilemem ama önerilerimiz bu acıyı elbette tamamen ortadan kaldırmaz. Ancak durumunuzu normalleştirebilir. Başa çıkma gücünüzü arttırabilir.

Aşk acısı ya da ayrılık acısı çekenler neler yapabilir?

1- Eğer bu durum ilk defa başınıza geldiyse şok yaşamanız gayet normaldir. Bunun başınıza geldiğine inanamayabilirsiniz. Sonrasında yoğun bir ayrılık ya da aşk acısı çekebilirsiniz. Bunun nedeni ilk defa bu duygular ile yüz yüze gelmenizdir. Dolayısıyla sakinliğinizi bu noktada korumalısınız ve sabretmelisiniz. Zaman bu konun en iyi ilacı olduğunu hatırlamaya çalışın.

2-  Olayın nedenlerini sorgularken kendinize çok haksızlık yapmayın. Hatanın kimde olduğunu bilmek acınızı çokta hafifletmeyecektir. Durumunuzu olduğu gibi kabul etmek yararlı olacaktır.

3- Karşı cinse gereğinden fazla anlam ve değer yüklemeyin. Kimse kimseden üstün değildir. Daha iyisini bulamam düşüncesine kapılmayın. Bu canınızı daha da acıtır.

4- İlişkinizde yaşadığınız hatıralar, ortak objeler ve ortak mekanlar acınızı tetikleyebilir. Bunun olması gayet normaldir. Bu durumları normal olarak görün ve yaşamınıza devam edin.

5- Yapmaktan hoşlandığınız etkinliklerin listesini yapın. Bunları yapmak için harekete geçin. Kitap okuyun, dostlarınızla etkinlik yapın, sinemaya gidin vs.

6- Arkadaşlarını ve sevdiklerinize zaman ayırın, onlarla vakit geçirin.

7- Güvendiğiniz, değer verdiğiniz kişiler ile acınızı paylaşın, dertleşin. Onların aklınıza yatan önerilerine kulak verin.

8- Sizi olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız ortamlardan, filmlerden, müziklerden, şiirlerden bir süre uzak durun. Kendi kendinizin canını yakmaya gerek yok.

Önerilerinizi yorumlar bölümünde yazmayı ihmal etmeyin değerli takipçilerimiz.

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net

[reklam]

Aşk acısı ya da ayrılık acısı nasıl geçer?” için bir yorum

  1. önerilerin hepsi çok güzel, bunlar yapılırsa işe de yarar. ama romantizm bu kadaar özendirilirken, hayatın tek amacı aşk,meşk ilişki olarak dayatılırken kara sevdadan sıyrılıp bunları yapabilmek çok zor. evlendikten sonra aşkında sevgininde hayatında birisi olmasının da ne anlama geldiğini aanlıyorsun ve ayakların yere basıyor. ama insan bulutların üstünde uçarken bunları yapmak istemiyor işte…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir