Arapça öğretmenliği için hangi derslerden kaç net yapmalıyım?

Bize bu konuda birçok soru geliyor.

Bu nedenle “Arapça öğretmenliği için bir öğrenci nasıl bir yol takip etmesi gerekir?” sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Öncelikle, Arapça öğretmenliği ile Arap Dili ve Edebiyatı bölümü LYS sınavıyla DİL-3 puanıyla alıyor.

Dil-3 Puanı ne demektir?

Dil-3 puanından yüksek alabilmek için öncelikle YGS sınavında Türkçe testinden ve Sosyal Bilimler Testinden yüksek net çıkartmalısınız. Şunun altını çizmeliyim ki Dil-3 Puanını hesaplarken Türkçe testinin çok büyük bir etkisi var. Aşağıda ki tabloda hangi testin ne kadar oranda etkilediğini görebilirsiniz. Türkçe’nin etkisi nedeniyle mümkün olduğu kadar Türkçe konusunda çalışmalısınız.

Daha sonra Dil-3 puanı için LYS’de Yabancı Dil Sınavına girmeniz gerekiyor.

Kısaca Arapça öğretmenliği için; Türkçe konusunda çok iyi hazırlanmalısınız, yabancı dil önemli (ancak dil-1 ve dil-2 kadar önemli değil), ayrıca puanınızı arttırmak için YGS’de çıkacak tarih, coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinede bakmalısınız.

dil-puan

 

Arapça öğretmenliği için kaç net yapmalıyım?

Bu bölüm şu an Gazi Üniversitesinde ve Adıyaman Üniversitesinde bulunmaktadır.

Gazi üniversitesi 379,159 dil-3 puanı ile almış. Adıyaman Üniversitesi normal 349,629 dil-3 puanı, ikinci öğretimini ise 336,433 dil-3 puanı ile almış.

Farz edelim ki bir öğrenci Adıyaman Üniversitesi normal bölümü kazanmak istiyor. Tahmini olarak bir sonraki sene de yakın puan geleceğini düşünelim. Öğrencinin hedefi 350 dil-3 puanı olsun. 350 Dil-3 puanı için ne yapmalıdır?

Bu öğrencinin diploma notunun da ortalama 70 olduğunu düşünelim. OBP olarak 42 ortalama getirecektir.

Bir öğrenci YGS Türkçe testinden 30 net Sosyal Bilimler Testinden 20 net ve LYS yabancı dil sınavından da 20 net yaptığı taktirde 350 civarı yerleştirme puan alır. (Dikkat bu puan hesaplaması tahminidir. Yerleşip yerleşemeyeceğiniz o yılın talep yoğunluğuna da bağlıdır. Bundan sonra yapılacak her net kazanma şansını daha da arttıracaktır. Aynı şekilde bu netlerde oluşacak azalmada kazanma şansını olumsuz etkileyecektir. Özellikle Türkçe testi önemlidir.)

Unutmayın ki yukarıda ki netler tahminidir. Sorularınızı yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz 

 

Yazıyı paylaşın

Arapça öğretmenliği için hangi derslerden kaç net yapmalıyım?” için 27 yorum var;

 1. Merhabalar hocam dilden İngilizce sınavı yerine Arapça öğretmenliği için Arapça sınavınamı gireceğiz yani Arapça mı geldi ?

  Reply
 2. Şaka gibi ya üni kazanmak ne kadar kolay olmuş.ben Arapçaya 80 ingilizce netiyle girmiştim 20 netle girmeye çalışıyorlar.neyse az önce okuduğum habere göre Arapça bölüm için Arapça dil sınavına girilcek.tam isabet olmuş

  Reply
 3. Ben bu sene üniversite sınavına giricem ve arapça öğretmenliği istiyorum bu seneki programda geçen seneki gibi aynımı mı mesela ben arapça için ilk oturuma girip sonra dil3e gricem yeterli değilmi

  Reply
 4. Hocam selamün aleyküm. Ben 2015’de imam hatip lisesinden mezun oldum. Kendi yılımda bir bölüm kazandim, birinci senem de bitti ama bu yıl ilahiyat icin sınava girmek istiyorum. Arapça öğretmenliğini de düşünüyorum. Birkaç sorum var cevaplarsaniz çok memnun olurum.
  Öncelikle benim okul puanım kirilmayacak değil mi? Ve ben ek puan alabilecek miyim? Artık ek puana bakilmiyor deniyor da? Bir de ilahiyat bu yıl lys’den alacak. Bu durum puanlari nasil etkiler?
  Zamanınızı aldığım için hakkınızı helal edin. Allah’a emanet olun.

  Reply
 5. Merhaba ben arapça öğretmenliği düşünüyorum az bi zaman kaldı. Acaba lys dil 3 ingilizce mi arapça mi oluyor ? Hangisine çalışmalıyız?
  Bi kaç kaynakta ingilizce yazıyor ama dil 3 ne oluyor?

  Reply
  1. Arapça için yabancı dillerden biri yeterli. Hangisinde iyi olduğunuza bağlı.
   Dil 1-2-3 olması demek girdiğiniz aynız sınavın dil1 de farklı, dil2 de farklı, dil3 te farklı katsayı ile çarpılması anlamına gelir. Bu nedenle aynı soruları yaopmanıza rağmen hesapnanacak üç dil puanıda farklı faklı olacaktır.
   Tabloyu inceleyin. Dil 3 de göreceksiniz ki Yabancı dil sınavının ağırlığı diğer Dil1- ve dil2 ye göre daha düşük.
   Türkçe ve ssyal bilimlerin netleri önemli. Dolayısıyla dil3 ile alınan bölümler için türkçe ve sosyal bilimler netinizi önemseyin.

   Reply
 6. Iyi aksamlar ben arapdili ve edebiyati okumak istiyorum.dil sinavlarinin hepsine girmeli miyim? Kisaca bilgilendirir misiniz?

  Reply
 7. hocam merabalar ben 27 yasındayım ticaret meslek lseei muhasebe 2007 yılı mezunuyum. arapca öğretmenliği istiyorum ancak obp gelirmi bana?? yada muhasebe okudugumdan puanım kesilir mi?? sygıar sunarım selçuk çbuk

  Reply
 8. Hocam Adiyaman Arapça öğretmenliği için ygs türkçeden 35 net sosyalden 25 net y.dilden 2 net yeterli midir acaba Rica erdem

  Reply
 9. Merhaba ben arapça öğretmeni olmak istiyorum.8.sınıfa daha yeni geçtim bu sene teoga gireceğim.arapça öğretmenliği için hangi liseye gitmeliyim?fenlisesine gidersem arapça öğretmeni olabilirmiyim?

  Reply
  1. imamhatip lisesine gitmek bir avantaj araoçayi fen lisesinde görmezsin ama imamhatiolerde görüyosun imamhatio òğrencisi olarak arapça okumak istiyorsan imamhatip tercih etmelisin tatlim

   Reply
 10. merhaba özkan bey arap dili edebiyatı konya selçuk isteyen biri için nasıl bir yol haritası önerirsiniz bu çocuk neye ne kadar çalıssın ygs mi lys mi daha önemli bu bölüm için.

  Reply
  1. Özkan Emiroğlu · Edit

   DİL-3 puan türü ile alması nedenyle özellikle YGS türkçe ve sosyal bilimler testlerinde yüksek net çıkartması faydalı olacaktır. Bu alanda iyi çalışmalı. Yabancı dil sınaında da geekli neti çıkartmak için çalışmalıdır.

   Reply
 11. Merhaba, bi yerden okudum da aklıma takıldı: bu bölüme girmek için liseden ‘yabancı dil’ bölümünden mezun olmamız gerekiyormuş. Doğru mudur?

  Reply

Yazı için yorumunuz