Ara tatili için ders çalışma programı

Ara tatili ya da şubat 15 tatili dediğimiz dönem akademik eksikliğinin giderilmesi açısından öğrenciler için önemli bir zaman dilimi olduğunu düşünüyorum. Elbette öğrenciler bu dönemde dinlenecekler. Ancak tatil demek zamanı hiçbir şey yapmadan geçirmek demek değildir. Bu dönemi en iyi şekilde ve planlı geçirmek en doğru yaklaşım olacaktır. Böylelikle ikinci döneme hem zihinsel, hem ruhsal olarak dinç bir şekilde başlama olanağınız olacaktır.

Bu nedenle ara tatili için bir program yapmanızda fayda olduğunu düşünüyorum. Bu program ders çalışma programını kapsadığı kadar günlük sosyal yaşamınızı da kapsamalıdır.

Programda özellikle zorlandığınız dersleri bulundurmanız doğru olur.

İşte size örnek bir program. Unutmayın bu bir örnektir. Kendi sosyal ortamınız ve ihtiyacınıza göre program yapmalısınız. Bunu bire bir alıp uygulamak doğru olmaz

PAZARTESİ (Her gün için ayrı planlama yapılmalıdır)

9.00:Kahvaltı

10.00 – 10.50: Matematik çalışması (sabahları öğrenmek için en uygun saattir. Hafta süresince matematiğin yerini diğer dersler de alabilir. Haftanın iki günü matematiğe ayrılabilir. Çarşamba tarih olabilir. vs)

11.10 – 12.00: Coğrafya çalışması (Matematik çalışmasındaki açıklama bunun içinde geçerlidir. )

NOT: İsterseniz iki farklı ders değilde tek bir ders olarak ta iki saati kullanabilirsiniz.

12.30: Öğle Yemeği

SERBEST ZAMAN

( Alışveriş yapabilir, bir arkadaşınıza oturmaya gidebilirsiniz. Denize gidebilir. Hobilerinizle uğraşabilirsiniz. Bilgisayarda oyun oynayabilir ya da uzun süredir toplamadığınız odanızı bir gözden geçirebilirsiniz. Gezintiye çıkabilirsiniz.)

19.00-20.00: Akşam Yemeği

20.00-22.00: Gezinti/TV/Sinema/Tiyatro/Konser/Sergi (evdeki duruma göre ev içi etkinliklerde yapılabilir.)

22.00: Okuma Saati

Başarı için programlı ve disiplinli çalışmak esastır. Ayrıca bunun için irade ve azim gereklidir.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir