Anne ve baba olabilmek

Anne ve baba olabilmek… Sorgulamamız gereken en önemli hayati soru… Anne- baba olduktan sonra bu mesleğin geri dönüşü, istifası ya da emekliliği ne yazık ki yok.

21.yüzyılda insan yetiştirmek sanırım biraz daha zor.

Toza toprağa bulanmayan,Ninnisiz,Dedesiz ve Ninesiz büyüyen yüzyılımızın çocuklarını nasıl anlayacağız, onlara nasıl anne ve babalık yapacağız?

Nicedir suskun bu çocuklar. Ana ve Babaların yerine Ninni söyleyen oyuncaklar var. Duygusuz, hissiz, kalbi olmayan oyuncaklar.

Modern yaklaşım bize “ilişkinin değil işin öncelikli” olduğunu söylüyor. Sürekli meşgul anne ve babalarımız. Meşguliyet ve Hız asrındayız adeta. Onların başına bu kadar sıkıntıları biz getirmişken, bu gencecik yaralı ve hasarlı gönülleri nasıl tamir edeceğiz.

Şu bir gerçek ki yüzyılımızın çocuğu bir önceki nesilden daha kaygılı, rekabetçi.  Günümüz çocuğu canlı yayınlarda bir milyona yakın insanın öldüğünü gördü.

Bugün,  çocuklarımızla aramız açılıyorsa,
Modernite adına onların özel yaşamlarına girmekte zorlanıyorsak,
Teknolojik cihazlar çocuklarımızı ve gençlerimizi emziriyor, avutuyorsa,
Elektronik bakıcılar Devreye girmişse,
Tahammül sınırımız alarm veriyorsa,
Merhameti direğin tepesinden indirmeye başlamışsak İşte burada durun ve gözlerinizi kapatın. İki dakika düşünün. Oğlunuzu, eşinizi kızınızı alın karşınıza. İlişkilerinizi tekrardan gözden geçirin, bakıma ve tamire alın… Asla geç kalmadık… Şimdi, son sığınak ve güçlü bir kale olan Aileyi, ana ve babalığı yüceltmek zorundayız…

Eğitimci-Yazar Nevzar ÖZER

21-yy-anne-baba-olmak

[reklam]

Anne ve baba olabilmek” için bir yorum

  1. Değerli meslektaşımı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Kitabının yeni baskısı hayırlı olsun. Anne baba ve eğitimciler için son derece anlaşılır, uygulanabilir, etkili bir eser.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir