Anne babaların çocuklarıyla yaşadığı bazı iletişim hataları

Çocuk eğitiminde de iletişim önemlidir. Birçok anne babanın çocuklarıyla yaşadığı problemin temelin de iletişim hataları yatmaktadır. Bu iletişim hataları aynı zamanda çocukların ilerde psiko-sosyal problemlerin yaşamasına da zemin hazırlayabilir. Bu nedenle anne babalar konuyu önemsemeli ve üzerinde çalışmalıdır.

Anne babaların çocuklarıyla yaşadığı iletişim hataları

1- Emir Vermek: Elbette anne baba olarak çocuklarınıza isteklerinizi ileteceksiniz. Ancak bunu yaparken itici ve çatışmaya neden olacak şekilde olmamasına dikkat etmelisiniz. Çocuk o anda korktuğu için sizi dinlese dahi zaman içinde “emir cümleleri” aranızda ki çatışmanın artmasına neden olacaktır.

2- Tehdit Etmek: Çocuğa bir işi tehditle yaptırabilir ya da vazgeçirebilirsiniz. Ancak bu iletişim hatası çocuğun size olan güvenini zedeleyecek ve size karşı öfkesini arttıracaktır.

3- Nutuk Çekmek: Genelde çok sık yapılan hatalardan biridir. Burada çocuğun yaşı önemlidir. 3 yaşında ki çocuğa uzun uzun nutuk çekmenin bir faydası olmayacaktır. Sadece yapılan yanlış ve doğru olan davranışı kısaca söylemek yeterli olacaktır. Uzun nutuklar da söylenen birçok söz anlamını yitirdiği gibi çocukta olumsuz duyguların oluşmasına neden olacaktır.

4- Suçlamak-Eleştirmek: Çocuğunuzu suçladığınızı düşünelim. Bu yöntemle ne elde etmeyi umuyoruz? Davranışı mı değişecek? Hayır. Muhtemelen utanç, suçluluk, değersizlik, ve öfke duyguları pekişecektir.

ergen-iletisim

5- Sert ve Kaba Tonda Konuşmak: Özellikle güçsüz, aciz olan çocuklarımızla sert tonda konuşmak o anda onu baskılayıp sizi rahatlatsa da çocuğunuzun ruhsal ve zihinsel dünyasına zarar veriyordur. Her ne kadar yorucu ve zaman alıcı olsa da yumuşak ama kararlı tonda konuşmak hem eğitici hemde ikna edici olacaktır.

6- Çocuğunuzu dinliyormuş gibi yapmak. Bazı anne babalar öğrendikleri pedagojik bilgileri yanlış uygulayabiliyor. Çocuğunu dinlemesi gerektiğini öğrenen ebeveynin “mış” gibi dinlemesi daha zarar verici olabilir. Etkili dinlemek gerekiyor. Eğer işiniz varsa bir süre çocuğunuzdan izin isteyin. İşiniz bittikten sonra tüm bedeniniz ve dikkatiniz ile çocuğunuza yönelerek onu dinlemelisiniz. Aksi durumda çocuk sizin “mış” gibi dinlediğinizi anlayacaktır. Elinizde cep telefonu ya da başka işle uğraşırken çocuğunuzu tam olarak dinleyemezsiniz.

Kaynak aktuelegitim.com u göstermek şartıyla yazıyı sitenize ekleyebilirsiniz

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir