Anne baba veli toplantısına ya da öğretmen görüşmesine nasıl gitmelidir?

Genelde paylaşımlar öğretmenlerin veli toplantısına nasıl gitmeleri ve hazırlanmaları üzerine olmaktadır. Ancak bir velinin çocuğu ile ilgili toplantıya giderken nasıl bir hazırlık içinde olması gerektiği hususunda pek bir bilgiye ulaşmak mümkün değildir.

Toplantıdan gerekli verimi almak ve toplantının etkili olması için veli toplantısına nasıl gitmelidir?

1. Eğer ilk toplantı tecrübesi değilse önceki toplantılarda çocuğu ile ilgili görüşleri dikkate alarak ama ön yargılı olmayacak şekilde toplantıya gitmeye özen göstermelidir. “Nasıl olsa benim çocuğum hakkında çalışmıyor denilecek, gitsem ne olur ya da gitmesem ne olur ki” şeklinde düşünceleri yörüngesinde olmamak gerekir.

2. Toplantının amacı sadece öğretmenin not bilgisi ya da devamsızlık bilgisi verdiği bir etkinlik olarak görülmemelidir. Bu bilgileri okula gelmeden e-okul mobil sisteminden de öğrenebiliyorlar.

3. Anne baba öğrencinin genel davranışları, tutumları konusunda bilgi almaya özen göstermelidir. Özellikle çocuğunun girişkenlik, arkadaşlık, sosyal ilişki becerileri, iletişim biçimi gibi ileride notlardan daha önemli hale gelecek özellikleri durumunda da bilgiler almaya çalışmalıdır.

4. Öğretmenin çocuğu ile ilgili olumsuz söylemleri karşısında sadece üzülmekle tepkisiz kalmamalıdır. Bu olumsuz özellikleri konusunda nasıl adım atması gerektiği konusunda somut öneriler istemelidir. Ancak bu önerileri uygulamanın sorumluğunun kendinde olduğunu veli bilmelidir.

5. Toplantıya mutlaka kalem ve not defteri ile gitmelidir. Öğretmenlerin verdikleri ve önem verdiği bilgileri not etmelidir.

6. Çocuğu ile ilgili bilgileri almak için veli sadece bu toplantıları beklememelidir. Sınıf düzeyine göre haftalık aylık ve dönemlik şeklinde gitmelidir. Genelde 12 nci sınıfa doğru veli ziyaretleri seyrekleşmekte ve ya hiç olmayabilmektedir. Son sınıfta da gidilmesi gereken konular olduğu bilinmelidir. Örneğin, çocuğunun sınav kaygısı, üniversite tercihleri ile ilgili aile nasıl bir tutum içinde olması gerektiği bilgisini rehberlik servislerini ziyaret ederek öğrenebilirler.

7. Öğretmen çocuğu ile ilgili bilgi verirken velinin hoşuna gitmeyecek şeylerle karşılaşabilir. Veli sakin ve sağduyulu olması gerekir. Zaten olan olmuş, bunu nasıl çözebiliriz yaklaşımıyla hareket etmelidir.

8. Toplantıya giderken görüşmeyi planladığı öğretmen isimlerini not defterine yazmalıdır.

9. Çocuğu ile ilgili sadece ders başarısı konusunda rehberlik servisinden faydalanmamalıdır. Ev içinde öfke halleri, arkadaş, ilişkilerinde problemler vs gibi durumlar ya da psikiyatri desteği alması durumlarında da rehberlik servislerinden faydalanmalılar.

10. Çocuğun eğitim öğretim yaşamı için önemli olabilecek bilgileri öğretmenden gizlemelidir. Örneğin maddi durumu sıkıntılı olan ya da sağlık sorunu gibi bilgiler okul ile paylaşılabilir.

Özkan Emiroğlu – Psikolojik DanışmanBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir