Anne baba olarak yapmamanız gereken 2 yanlış

Hiç bir anne baba bilerek hata yapmak istemez. Ancak yine de bazı hataları bile bile yapıyoruz. Onlardan bazılarını size kısaca hatırlatmak istiyorum.

1. Çocuğun yanında kavga etmek, tartışmak: Kavganın derecesi, şekli ve süresi bakımından çocukların en çok etkilendiği durumdur. Erkekler kızlara göre farklı etkilenir. Erkekler daha hırçın ve öfkeli olurken, kızlar daha içe kapanık olabilir. Çaresiz ve deneyimsiz olan çocuklar anne babalarının kavgalarına anlam veremedikleri gibi ayrılabilecekleri kaygısıyla güvensiz ve huzursuz olurlar. Okul çağında ki çocuklar derslerinde başarısız olabilir, dikkatlerini toplamakta güçlük çekebilirler. Sırf anne babalarının tartışmalarına sürekli şahit olmalarından dolayı çocuklar birçok sorun yaşayabilirler.

Maksadım bu sorunları tek tek saymak değil, anne babaları bu konuda uyarmaktır. Mümkün olduğu kadar tartışmayı ya da kavgayı çocukların görmeyeceği bir zamanda ve yerde yapmak daha doğrudur. Elbette tartışma her aile de olur. Sürekli ve şiddetli olmayan tartışmalar çocukların ruh sağlığını hemen bozmayacaktır. Ancak bu konuda bir kaç önerimiz olacak. Çocukların yanında tartışmak zorunda kalırsanız birbirinize karşı ölüm, intihar, hakaret, boşanma gibi kelimeler ve cümleler kullanmayın. Mümkün olduğu kadar çocuğunuzun ruh sağlığı için bir taraf alttan almaya ve konuyu ertelemeye çalışsın.

2. Kuralları uygulamada tutarsız davranmak: Anne baba babaların en sık yaptığı konulardan biridir. Anne ve baba oturup elbette kanun hazırlar gibi yazılı kurallar hazırlayamaz. Ancak zaman içinde edinilen deneyimler sonucunda ev içinde yazılı olmayan bazı kurallar oluşur. Önemli olan bu kuralların çok olması değil işlevsel, uygulanabilir ve tutarlı olmasıdır. Ayrıca anne baba uygulanacak olan kural için hem fikir olmalıdır. Ama ne yazık ki uygulamada annenin dikkat ettiği kuralı baba, babanın dikkat ettiği kuralı anne  görmezden gelebiliyor. Bu durumu fark eden çocuk elbette kendi lehine bunu çok güzle kullanıyor. Çocuk iyi bir gözlemcidir. Eğer anne babanın kuralları uygulamada zaaf gösterdiğini fark ederse hiç zaman kaybetmeden o zaafı kullanmaya çalışır. Ancak kural koymak demek çocuğu her şekil de kısıtlamak demek değildir. Eğer koyduğunu kural çocuğun oyun dünyasını engelliyor,, yaşam alanını daraltıp onu bunaltıyorsa koyulan kurallarda bir problem olabilir. Bu nedenle kural koyarken dikkatli olmak gerekir. Kurallar anne babayı rahatlatmak amacıyla değil çocuğun eğitimi ve güvenliği için öncelikle konulmalıdır.

Şimdilik iki önemli konuyu hatırlatmak istedim. Zaman zaman diğer konulara da değinmeye çalışacağız.

Yazıyı https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstermeniz şartıyla sitenizde yayımlayabilirsiniz.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir