Anaokulda, rehber öğretmen normu kaldırılmalı mı? Kaldırılmamalı mı?

Bir memurlar.net üyesinin görüşlerini yayınlıyoruz. Üyenin ismi yayınlanmadığı için bizde ekleyemedik.

Ben bağımsız bir anaokulunda rehber öğretmen olarak görev yapmaktayım. Daha önce doğunun uzak bir ilçesinde Çok Programlı Lise’de beş yıl görev yaptım. Anaokuluna ilk atandığım zaman bazı kaygılarım vardı. Fakat şunu gördüm ki; okulöncesi çocukların ve özellikle ailelerin profesyonel rehberlik hizmetinden en az ilk ve orta dereceli okullarda öğrenci ve veliler kadar ihtiyacı var. Bakanlığımızın da gerek yeni okulöncesi rehberlik müfredatı ve gerekse Avrupa Birliği ortaklı “Erken Eğitimi Seç” isimli okulöncesi eğitimingüçlendirilmesi projeleriyle erken yaştaki çocukların rehberliğine verdiği önemi takdir ettim. Fakat şu anda yeni norm kadro taslağı ile anaokullarında rehber öğretmen normunun kaldırılmasını doğru bulmuyorum. İlk, orta ve liselerde son dönemlerde artan şiddet, istismar, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı vb. gibi birçok sorunun çözümü önleyici rehberlik hizmetleri olan temelde verilen okulöncesi rehberlik hizmetlerinin kararlı ve sağlıklı bir şekilde devam etmesiyle mümkün olacaktır.

0-6 yaş, bireyin zihinsel ve kişilik gelişiminin %80’inin oluştuğu önemli bir yaş dilimidir. Bu dönemde çocuğun zihinsel, duygusal, sosyal ve bedensel gelişiminin dikkatli takibi ve desteklenmesi çocuğun sağlıklı bir birey olabilmesi için yapılabilecek en önemli görevdir. Okul öncesi eğitim süresince çocuklar ilköğretime hazırlanırken, paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenirler. Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak ve çocuğun var olan yeteneklerini görünür kılmaktır. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin temelinde yer alan anlayış da çocuğun var olan potansiyelini keşfetmesine ve bunu doğru yönde kullanmasına yardımcı olmaktır.

Bu dönem, araştırmacılar için çocuğun yüksek öğrenme potansiyeline sahip olduğu bir dönem olarak görülmektedir. Uygun fiziksel ve sosyal çevre koşullarında ve sağlıklı etkileşim ortamında yetişen çocuklar, daha hızlı ve başarılı bir gelişim gösterirler. Bireylerde görülen birçok ruhsal sorunun temelinde çocukluk dönemindeki olumsuz yaşantı ve deneyimler olduğu görülmektedir. Bu nedenle, çocuğun küçük yaşlarda sağlıklı bir ortamda gelişimini sürdürmesi önem kazanmaktadır.

Okul öncesi eğitim döneminde çocukların her yönüyle sağlıklı gelişmeleri, okul ortamına uyum sağlamaları ve kapasitelerini ortaya koyabilmeleri için eğitim çalışmaları rehberlik hizmetleriyle birlikte yürütülmelidir. Bu dönemde rehberlik hizmetleri kişisel açıdan; çocuğun kendini koruma, özgüvenini geliştirme, benlik kavramını oluşturma, sosyalleşmeyi sağlama hedeflerine yönelik etkinlikleri kapsar. Eğitsel açıdan, okula uyum ve ilköğretime hazır olma hedefleri esastır. Bu anlamda çocuğun okulu sevmesi,okumaya-eğitime karşı güdülenmesi ve bazı temel becerileri kazanması amaçlanır.

Sağlıklı ve istenilen davranışlara sahip çocuklar yetiştirmek, onların gelişim özelliklerini ve bu özellikler doğrultusunda gereksinimlerinin neler olduğunu bilmeye bağlıdır. Erken çocukluk dönemindeki gelişmelerle, okul öncesi eğitim artık anne babanın yalnız başına başarabileceği bir konu olmaktan çıkmış durumdadır. Bu nedenle anaokulunda ben öğrencide çok velilerle çalışmaktayım. Velilere çeşitli seminerler, eğitimler, haftalık bültenlerle, grup rehberliği vb. etkinliklerle gelecek nesiller için sağlıklı birer ebeveyn olmaları yolunda elimden geleni yapıyorum.

Dönemim başı Eylül ayından bu zamana kadar, daha ilk dönemin sonuna gelmeden velilerin yüzde 40’ı ile birebir yüz yüze psikolojik danışma oturumu yaptım. Her hafta düzenli rehberlik panosu oluşturarak, velilere sms ve e-mail yoluyla bülten gönderdim. Boşanmış, şiddete eğilimli veya özel eğitim gereksinimi olan öğrencileri tespit edip velilerini çağırarak gerekli desteği ve yönlendirmeleri sağladım. Okula ve çevreye uyum-oryantasyon, okulöncesi eğitimin önemi, beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı yaşam, çocukluk dönemi hastalıkları, şiddet-ihmal ve istismar konularında %80 katılımla seminerler yaptım. Bu çalışmaların hepsi gerek tutanaklar, gerek görüşme özetleri, gerekse imza sirküleri ile mevcuttur.

Özetle; okulöncesi dönemde özellikle ailelerin profesyonel bir psikolojik danışma ve rehberlik hizmetinden yararlanmaları gereklidir. Ve bu çalışmalar yeni programlar ile desteklenmelidir. Bu nedenle; anaokullarında rehber öğretmen norm kadrolarının yeni yönetmelikte de var olmasını temenni ediyorum.

Konuyla ilgili yazımız.

Kaynak: http://www.memurlar.net

[reklam]

Anaokulda, rehber öğretmen normu kaldırılmalı mı? Kaldırılmamalı mı?” için 8 yorum

  1. Merhaba. ben de 2 yıldır bağımsız bir anaokulunda görev yapıyorum. öncelikle yazıya sonuna kadar katıldığımı belirtmek isterim. tabi ki ortaokul ve liselerde rehber öğretmenlere ihtiyaç çok. ancak bununla beraber her yıl yüzlerce çocuk da anaokulundan eğitim ve öğretime hazırlanıyor hatta onların ebeveynleri de. bizler her zaman liselerde ya da ortaokullardaki çocuklara temelleri zayıf kelimesini çokça kullanırız. gerek akademik gerekse ruhsal yönden. işte anaokulunda çalışan rehber öğretmenler olarak temelleri kuvvetli bireyler yetiştirmeye yardımcı oluyoruz. özellikle ebeveynleri çocuk yetiştirme konusunda eğitime ne denli ihtiyaç duyduklarını bu okullarda daha net görebiliyoruz. ” ağaç yaş iken eğilir ” sözüne hepimiz katılıyoruz diye düşünüyorum. işte anaokulunda çalışan rehber öğretmen arkadaşlarım çocukları temelden eğitmeye gayret ediyor. ayrıca arkadaşlar başkalarının hakları elinden alınarak hak aranmaz. herkese iyi çalışmalar.

  2. Rehber öğretmenin liselerde ortaokullarında değeri beş para etmiyor da anaokulunda mı çok önemli oldu. Alan dışı atamayla bir sürü rehber öğretmen atanıyor. Bunlardan biri anaokuluna gitse, bir okul öncesi öğretmeni kadar bilgisi olmaz. Ne işe yarar ? Gerçek bir rehber öğretmen bile anaokulunda zorlanıyor. Çocuk hastalıkları uzmanı, çocuk psikiyatrisi gözüyle bakılıyor, beklenti çok yüksek oluyor. Rehber öğretmenlerin üniversitede aldıkları eğitime bakılacak olursa bu beklentileri karşılayabilecek düzeyde değildirler. Bu da onların meslekte mutsuz ve işe yaramayan olmalarına sebep olmaktadır. Açıkçası alanında yeterli bilgi birikimine sahip öyle okul öncesi öğretmenleri var ki, rehber öğretmene rehberlik ediyorlar. Her okul öncesi öğretmeni mesleğini gerektiği gibi yürütürse, bu mesleği bakıcılık yaparak sürdürmezse o zaman inanın rehber öğretmene gerek kalmaz zaten.

    1. zeynep hanım ne iş yaptığınızı bilmiyorum ama en azından rehber öğretmen olmadığınız kanaatindeyim ön yargılı tavrınızdan dolayı ki rehber öğretmenseniz vay o öğrencilerin haline… neyse demek istediğim ben alan dışı atama sonucu doğuda anaokulunda rehber öğretmen olarak çalışıyorum böyle afaki konuşarak kendinizce değerlendirmeler yaparak atıp tutuyorsunuz nedeni ise benim bu okuldaki çalışmalarımı emeklerimi yada sonuçta ki dönütlerini anlamadan görmeden bu hakkı kendinizde nasıl görüyorsunuz anlamış değilim ama yaklaşımınızdan dolayı art niyetli olduğunuz belli….son olarak çalıştığım ilçe de ne gariptir genelde PDR mezunu olan arkadaşlarımızdan ha bire şikayet edilir demem o ki sen görevini layıkıyla yerine getirip sonuçlarından da memnun oluyor isen sorun yoktur en azından benim için durum budur…..

  3. Noktası,virgülüne kadar katılıyorum.Ve benim anlamadığım okul öncesinde rehberlik konusunda 2 yıl boyunca yapılan yatırımlar,çalışmalar çöpe mi gitti?Erken eğitimi seç projesinde okul öncesin de rehberlik programları hazırlandı o kadar çalıştaylar düzenlendi bütün bunların sonucunda gereksizliğine mi karar verildi?Böyle bir bakanlığa mensup olmaktan utanıyorum….

  4. Merhaba bende Anaokulunda çalışan bir rehber öğretmen olarak bu yazıdaki fikirlere kesinlikle katılıyorum.Hatta o kadar ki rehber öğretmenin ana okulunda bulunması yanında ,lise eğitiminin zorunlu olmaktan çıkarılıp ana okullarının en az iki yı zorunlu olması gereklidir.Benim tecrübelerime göre, daha ana okulunda çocukta ,sorumluluk duygusu,özgüven ve ödev bilinci oluşturularak ilerki yıllardaki eğitimine hazırbulunuşluğu artırılmalıdır.Eğer bu yapılmazsa çocuk liseye kadar, özellikle lisede eline defter kitap almadan gidip gelen boş yere diploma alan bir insan olacaktır..Ki durum böyle zaten.Ama daha okul öncesi çağında ebeveynlerin yaptığı hataları görmek ve düzeltmek ilerki yıllara göre çok daha kolay ve ucuz.Bu kararları alanlar neden hiç bu işi yapan insanlara sormaz anlayamıyorum.İlköğreti veya lise döneminde hatalardan dönmek artık çok zor.Bana göre eğitim: 2 (Anaokulu)+8 (İlköğretim) = 10 yıl zorunlu olmalı

  5. kapı kapı yardım arayacagız,elbette sorunlar yaşıyoruz çocuklarla doğru yaptıklarımızı bile bazen onaylanması,desteklenmesini istiyoruz,eksik yönlerimiz ha keza desteklenmeli rehber öğretmen ihtiyacı anaokullarında yok sayılamaz saygılarımla.ebeveyn….

  6. Teşekkürler gerçekler ortada,öğrenci sayısı,veli sayısı ve cevrede yaşayan diğer insanların varlığı norm tesbitinde dikate alınmalı,sayılar yanıltır.ÇOK az öğrenci olan okullarda bazen daha fazla sorunla karşılaşıla bilinmektedir,üsteki yazı konuyu yeterince anlatıyor,yaşayanlarda çok iyi biliyor,aynı zamanda bir veli olarakta anaokullarından rehber öğretmenlerin alınmasına karşıyım…gerekli hukuki yollarda araştırılmalı ve baş vurulmalı diyede düşünüyorum.Başka yorumlarda kişilerle rehberlik anlayışı karıştırılıyor kimin olduğunu tartışmıyoruz,pdr ihtiyacı destekliyouz olmalı,gerekli,görmemezlikten gelinmemeli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir