Alanı boş bırakırsan başkaları doldurdu diye kızmaya hakkın olmaz

Mesleğimizle ilgili yaşadığımız sorunların birçoğu her ne kadar bizim dışımızdaki nedenlere bağlı olsa da bizim de yaptığımız hataların çok olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bizim de bir öz eleştiri yaparak bazı konularda adım atmamız gerekir. Sürekli olumsuzlukları şikayet edip sorunun bir parçası olmaktansa kendi çözümlerimizi üretmemiz gerekir.

Benim duyduğum ve  zaman zaman da şahit olduğum bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. Alandan olmayan koçluk eğitimi alarak kendini geliştirmeye çalışan birçok eğitimci (hatta bazen eğitimci bile değiller), motivasyon, sınav kaygısı, stres gibi konularda okul ortamında seminer çalışmaları yapıyor. Psikolojinin temel bilgilerine sahip olmayanlar onları dinlediklerinde çok güzel şeyler söylediğini düşünürler. Bir çok paylaşımları da gerçekten faydalı da olabiliyor. Ancak anlatımlarını dikkatle incelendiğimizde öğrencilerin yanlış yönlendirildiğini ve hatta zarar gördüğünü söylemek abartı olmayacaktır. Elbette amacım bu konuda emek veren kişileri eleştirmek değil. Onlar bizim boş bıraktığımız bir boşluğu doldurmaya çalışmaktadırlar. Nihayetinde okullar bazı konularda öğrencileri için bu tür kişisel gelişim seminerlerini beklemektedir.

Sınava dayalı bir eğitim sistemine sahip olmamızdan dolayı motivasyon, sınav kaygısı, stres gibi konularda bir uzmanın desteği beklenmektedir. Bu nedenle bu çalışmalar psikoloji alanında eğitim almamış kişiler tarafından yapılmamalıdır. Meslektaşlarımız bu konulara el atmalı kendilerini geliştirmelidirler. Elbette herkes bu konuda iyi olmayabilir. Meslektaşlarımdan gönüllü, istekli olan, betimsel anlatımı güçlü olanlardan seçilerek bulunduğu bölgelerde, sadece bu konuda çalışmaları sağlanabilir. Böyle bir çalışma, ehil olamayanların bu konulara girmesini engelleyeceği gibi mesleğimizin görünürlülüğü ve önemini de arttıracaktır.

Bu çalışmayı RAM Organize edebilir

İldeki ya da bölgedeki bu çalışmayı Rehberlik Araştırma Merkezleri organize edebilir. Kuracağı bir ekip ile bölgedeki kişisel gelişim ihtiyacını karşılayabilir. Bizler böyle yapmayıp bunlara izin verdikçe kızmaya ya da eleştirmeye hakkımız olmadığını düşünüyorum

Önerimi özetler ve toparlarsam;

1. Öğrencilerin motivasyon, sınav kaygısı, stres gibi konulardaki ihtiyacı karşılanması gerekir.

2. Bu çalışmalar PDR ya da Psikoloji mezunları tarafından yapılıdır.

3. Okullar için bu ihtiyacın karşılanması için gerekli organizasyonu bölgedeki RAM’lar yapabilir.

4. PDR ya da psikoloji mezunlarının hepsi her ne kadar da güçlü kuramsal alt yapıya sahip olsa da bu çalışmaları yürütecek meslektaşlarımın istekli ve anlatımı güçlü olmalıdır.

5. RAM’lar tarafından kurulacak bu ekipler ve görevleri hakkında okullar MEB vasıtasıyla bilgilendirilerek seminer taleplerinin RAM’lara iletilmesi sağlanabilir.

6. Bu şekilde şikayet eden durumunda olmak yerine çözüm üreten durumunda olmuş oluruz.

Bu yazdıklarımın bazı bölgelerde yapıldığını duyuyoruz. Bu nedenle imkansız olmayan bu çalışmaları, isteksizliğimize kurban etmemeliyiz. Biraz çabayla iyi şeyler yamak mümkündür.

Mesleğimize sahip çıkmak istiyorsak bu şekilde sahip çıkabiliriz.

Saygılarımla (Konuyla ilgili öneri ve düşüncelerinizi yorum bölümünde yazabilirsiniz)

Özkan EMİROĞLU

Meslektaşlarım FACEBOOK dan bizi takip edebilir.
facebook takibi için: https://www.facebook.com/aktuelpdr/
twitter takibi için: https://twitter.com/ozkanemiroglu


Alanı boş bırakırsan başkaları doldurdu diye kızmaya hakkın olmaz” için bir yorum

  1. çok doğru tespitler katılıyorum. her pdr mezunu seminer konusunda başarılı olamayabilir bu ayrı bır yetenek hitabet yeteneği. ayrı bir ekip kurulması güzel bir fikir. istekli kişilerden oluşmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir