AktuelPDR.net de yazılarınız yayınlansın ister misiniz?

Rehberlik ve eğitim alanında hizmet veren AktuelPDR.net’de siz de yazmak ister misiniz? AktuelPDR.net ailemizi genişletmek ve yeni dostlara yazılarını paylaşma imkanı vermek istiyoruz.

“Acaba yapabilir miyim?” diye düşünen değerli meslektaşlarım. Elbette yapabileceğinize inanıyoruz. Ancak AktuelPDR.net’de yayınlanacak yazılar için belli kurallarımız olacaktır. Bu kurallar sitemizin kalitesini korumak ve arttırmak için gerekli görüyoruz.

Nedir bu kurallar?

1.  Konular: Psikolojik Danışma, Rehberlik, eğitim, YKS (üniversite sınavı ve diğer sınavlar), kpss, psikoloji, aile, sağlık, yaşam gibi okuyanlara yol gösterici nitelikte olmalıdır. Deneme türü yazılar yayınlanmayacaktır.

2. Türkçe dil kuralları konusunda duyarlı olunmalı.

3.  Bölücü, kırıcı, siyasi içerik olmayacak. Kimseyi küçük düşürücü, iğneleyici, hakaret içerikli yazılar yayınlanmayacak.

4.  Yazı başkasına ait olduğu halde kendisine aitmiş gibi gösterilmeyecek.

5.  Web siteniz varsa ve bu sitenin reklamını yapmak için yazar olmamalısınız.

6. Yazının büyüklüğü: Yazınızın bir A4 kağıdının yarısından çok az, okuyucuyu sıkacak kadar da uzun olmamalıdır. Verilmek isteneni öz olarak verilmesi yeterlidir. Lakin yazının durumuna göre daha az veya daha uzun olabilecek yazıları da değerlendireceğiz.

7. İsminizi mutlaka yazınız.Varsa kaynaklarınızı da belirtmeniz iyi olur.

8. Yazıyı nereye göndereceğim?

 

 

 

Yazmaktan, denemekten çekinmeyin

(NOT: gönderdiğiniz mailde kendinizi kısaca tanıtan bilgi verirseniz memnun oluruz.)

AktuelPDR.net de yazılarınız yayınlansın ister misiniz?” için 37 yorum

 1. Türkçe öğretmenliği okudum. İkinci bir üniversite okumak istiyorum. İkinci bir üniversite tercihimde tekrar okul puanı gelir mi? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Merhaba Özkan bey ben geçen sene ygs ye girdim puanım belli oldu sonra tercih yaptım istediğim bölümler gelmedi bende direk geçişede gitmedim tercih yaptıgım için OBP puanım silinmişmidir ama okula felan gitmedim cevaplarsanız sevinirim

 3. meraba ben sadece ygs 3-4-5 den barajı geçtim lysde hepsine girebilirmiyim sayısal olan derslere

 4. merhaba , ben 2012 yılında sınava girdim bi yere yerleştirildim fakat gitmedim yerleştirildiğim yere 2013 sınavına hazırlandım ve puanım kırılarak bi böüme yerleştirildim eğer 2014 sınavına girmezsem 2015 yılı sınava girdiğimde ilk puanımı geri alabilirmiyim ?

 5. Arkadaşar size söylemek istedim

  Ders,ödev ve ögretmeni dinleyin sizin boş zamanlarınızda
  Benim gibi ödev yada ödeviniz yoksa. Ama genellikle oluyor.
  Yoksa ödeviniz yani aklınıza takılan şeyleri araştırın.Yoksa
  Test çözün Şu [TÜM DERSLER Kırmızı kitap’tan]Bulmacaları
  çok güzel onlardan yapın Ve

  NOT: SAKIN DERS ÇALIŞMAYIPTA BAŞKA BİRŞEY YAPARSANIZ DERSTEN BAGINIZ KOPMUŞTUR

 6. Abi senin söylediklerinin bende yaklaşik yarisi var. Ben derse basladiğimdan 10 dk sonra icim bunaliyor ve acayip kafam ağriyor icimburkuluyor ne yapmam laZim yazar mısınız lütfen saygılar

 7. merhaba 7 yaşında bir kardeşim var resim ve çizime çok merakli gerçekten yetenekli olduğunu düşünüyorum bu yeteneğini nasıl değerlendirmeliyiz ???? yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

 8. merhaba hocam ben bu yıl açıköğretim fakültesi sosyoloji bölümünden mezun oldum. öncelikle 2014 kpss’ye hazırlanmak istiyorum fakat tam anlamıyla hangi gruptan sınava gireceğimi bilmiyorum formasyonum yok sizce kpss’de rehber öğretmenlik seçebilirmiyim birde kpss’de genel yetenek genel kültür sınavına gireceğim onun haricinde kamu yönetimi sınavına girebilirmiyim aydınlatırsanız çok sevinmiş olurum iyi günler.

 9. Ben ilk senemde(2012) ilahiyatı kazandım. Fakat hazırlıkta sınıfta kaldım. 2014 ygs ye gireceğim Puan kesintisi olur mu? İmam-hatip mezunuyum, dikaba gitmek istiyorum aob puanım 80 ve alan içi tercih yapacağım.Kaç puan gelir.

 10. merhabalar. ben 2012 de a.ö.f sosyoloji bölümüne yerleştim. bu sene mf 3 puan türü ile ziraat fakultesine yerleştim . orta öğretim puanım bu sene düştü. şimdi ben tekrar sınava girsem puanım yine düşecek mi ?

 11. İyi günler. Benim tm3 sıralamam 16 binlerde. Sizce ; pdr bölümünde hangi okulda okunduğu önemli mi , kendi ilim olan Denizli ile İzmir 9 Eylül eğitimi arsında çok fark var mıdır , benim karşıma daha sonra dezavantaj olarak çıkar mı ?

 12. hocam size bşy sorabilirmiyim? tercih yaparken puan sıralaması önemli ya ben onu tam olarak anlayamadım beni bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. herşey için şimdiden teşekürler

  1. Puanlar yanlıtıcı olabiliyor. Bundan dolayı tahminimizin daha isabetli olması için puan sıralamasına bakmak gerekir. Örneğin PDR bölümü geçen sene TM puan türünden 15 000. sıradan aldığını düşünelim. Muhtemelen bu yıl bu ıralamada bir değişiklik çok fazla olmayacaktır. 2000 +- bir oynama olabilir. Lakin puanlarda aynı sıralamalarda farklılık olabilir. Örneğin geçen sene 15 bininci aday TM puanı 420 iken bu sene 410 olabilir. Bu durumda bizim tahminimizde yanılma payını arttıracaktır.

 13. hocam eğitim fakulteleri ile bazı branşlarda kapanmış bu kapanan branşlar arasında okul öncesi öğretmenliği varmı lütfen cevap yazın çokkk merak ediyorum hayatım değişe bilir şimdiden teşekürler

 14. eğitim fakülteleri kapanacak deniliyor bu yıl içinde geçerli mi yoksa seneye mi uygulanmaya başlayacak

 15. arkadaşlar ygs ve lys ye hazırlananlara başarılar dilerm allah hepinizin yardımcısı olsun bende şu an 10 sınnıftayım ygs ve lys adayıyım ve ben sayısal dan sözele geçiş yapmak zorunda kaldım sınıf açmadıkları için acaba sözel derslere nasıl çalışmalıyım bana birisi yardımcı olabilir mi?

 16. sevgili arkadaşlar ben aleyna 4.sınıf öğrencisiyim derslerime çok çalışıyorum ders çalışmaktan çekinmeyin oysa ki bir ders çalışma praoramınız olmalı bence oyun oynamayı bırakıp ders çalışmalısınız başarılar. ders çalışma programı hazırlamanızı tavsiye ederim ders çalışmak çoooooooooooooooooooooooooksıkıcııııııııııııııııııııııııııııııııııı demeyin……. alişırsanız iyi olur tekrar söylüyorum ki başarılar ………….

 17. merhaba ben esit agırlık öğrencisiyim sayısaldan da basvuru yaptım ancak hiç fen yapamazsak yaptıgımız mat ve geo netlerimiz ile düşük puanlı fen bilgisi öğretmenliklerine yerleşebilir miyiz acil cevap yazarsanız çok sevinirim sorularıma cevap alamıyorum sorularım yayınlanmıyor.

  1. MF puanınız hesaplanır mı? diye soruyorsanız kılavuza göre puan alırsınız.
   Önemli olan gerekli puana ulaşmanızdır.

 18. arkadaşlar sbs ye çok az bi zamanım kaldı ben bu süre içinde nasıl bi çalışma programı uygulamam lazım lütfen yardımcı olur musunuz?..

 19. arkadaşlar lys sınavlarında sadece lys 3 ve lys 5 sınavlarına girsem hangi puan türlerim hesaplanır ve hangi bölümleri tercih edebilirim şimdidn teşekkürler..

 20. NASIL ÇALIŞMALI
  ?Başarıya giden yol çok çalışmaktan geçmez.?
  Geçmişte başarılı olmak için öne sürülen reçete ? çalışmak, çalışmak ve yine çalışmak? veya ?çok çalışmak? şeklindeydi.
  Oysa günümüzde ?çok çalışmak? yerini ?etkili çalışma? ya bırakmıştır. ?Etkili çalışmak? zamanı belirlenmiş amaçlar ve saptanmış öncelikler doğrultusunda programlı olarak kullanmaktır.
  Etkili çalışma programı içerisinde eğlenmeye, dinlenmeye, aileye, sevdiklerine zaman ayırmaya ve hobilere daima zaman vardır.

  Öğrencilerin başarılı olabilmesi için;
  – Çok çalışmak değil etkili çalışılması
  – Amacın açık ve net bir tanımının yapılmış olması
  – Kişinin buna inanması
  – Ve bu amaca uygun yıllık, aylık ve haftalık programların düzenlenmesi şarttır.

  Amacına zaman ayırmayan kişi ?amaç sahibi? değil ?hayal sahibi?dir.
  Amaçlar davranışları başlatır, sonuçlar bu davranışları sürdürür.
  Amacını açık seçik belirlememiş kişi dümensiz gemiye benzer. Gemi sürekli yol alır, içindekiler bir şey yaptıklarını sanırlar, ancak geminin akıbeti şansa ve kadere kalmıştır. Bu gemi kayalara çarparak parçalanacağı gibi, hiç ilgisiz bir limana da gidebilir.
  Kişi amacını belirlemeli, belirlediği amacına ulaşacağına inanarak çalışmalıdır. Her insan belirlediği amacına ulaşamayabilir. Amaçlarına ulaşanlar mutlaka inanmış kişilerdir.

  Başarılı Kişiler;
  – Güçlerinin, niteliklerinin ve yeteneklerinin sınırını bilen, sahip olduğu olanaklardan haberdar olan,
  – Zamanlarını amaçları için planlı ve düzenli olarak kullanan, önemli ile önemsizi birbirinden ayıran,
  – Koşullardan şikayet etmek, pişmanlık duymak ve hayıflanmak yerine önündeki problemi nasıl çözeceğine bakan,
  – Dünyayı ve komşuları değiştirmek yerine kendini değiştirme gayreti içinde olan,
  – Sebepleri kendi dışında değil, kendi içinde arayan,
  – Sonucunu değiştiremeyeceği durumları kabul edip, problemlerini çözmek için yeni alternatifler yönelen,
  – Sabırlı, kendine güvenen, gerçekçi, yaşama umutla bağlı olan kişilerdir.

  BAŞARILI OLMAK İÇİN
  I .AMAÇLARIN VE ÖNCELİKLERİN BELİRLENMESİ GEREKİR
  Zaman ve hayat aynı anda kullanılır. Geçen zaman kullanılmaz ve telafi edilmez. Zamanı boşa geçirmek, hayatı boşa geçirmek demektir.
  Planlama geleceği bu güne getirmek demektir.
  – Amaçlarınızı net bir şekilde belirleyip tanımlayın
  – Önem sırasına koyun
  – Birinci derecede önemli birden fazla amacı bir arada gerçekleştire bilmek mümkün değildir. Bir seçim yapıp gücünüzü sizin için en önemli olan ve kendinizi en güçlü hissettiğiniz amaca yönlendirin
  – En önemli grupta yer alan amaçlarınızı gerçekleştirebilmek için her gün belirli bir süre ayırın.
  Harcadığınızın gayretin değil, elde ettiğiniz sonuçların üzerinde durun
  – Amaçlar motivasyon için temel oluşturur, davranışı yönlendirir
  -Çalışmak istedikleri halde çalışamadıklarını söyleyen öğrencilerin büyük çoğunluğu, çalışmak
  için kendilerine ait gerçekte benimsedikleri bir sebepleri olmayanlardır. Öğrencinin çalışmak için kendisine ait bir sebebi yoksva verimli çalışması mümkün değildir.

  II . PLANLI ÇALIŞMAK GEREKİR
  Planlı çalışma baştan sona amaçlı bir iştir. Planlı çalışacak bir öğrencinin planlı olmanın önemini ve gereğini kavramış olması gerekir.
  Plan öğrenciye:
  – Bir işin hazırlanmasında kendine yeterli zamanı yaratmasını sağlar
  – Daha etkin olmasına yardımcı olur
  – Kendisine güvenini yükseltir
  – Sorunlarını çözmesini kolaylaştırır
  – Doğru karar vermesini sağlar ve sık sık karar değiştirmekten kurtarır
  Her öğrenci çalışma planı yapmayı bilmelidir.
  – Planlar günlük, haftalık ve aylık olarak düzenlenmelidir
  En iyi öğrenilen saatler zor öğrenilen dersler için ayrılmalıdır.
  – Çalışmak için ayrılacak saatler saptanırken çalışılacak dersin sınıfta verildiği gün ve saate yakın olmasına dikkat edilmelidir. Bu durum unutmayı azaltır, öğrenilenleri pekiştirir
  – Her öğrencinin; en iyi anlayabileceği saatler farklı olmakla birlikte herkes için etkili öğrenme zamanı uykudan önceki ve sabahın erken saatleridir
  – Çalışma planı, ani olarak ortaya çıkabilecek durumlarda çalışmanın değişik saatlere kaydırılmasına olanak verecek esneklikte olmalıdır
  – Çalışma sürelerinin uzunluğu derslerin özelliklerine göre düzenlenmelidir
  – Çalışma saatleri olabildiğince her zaman günün aynı saatleri arasında olmalıdır
  – Yemeklerden hemen sonra çalışılmamalıdır
  – Hangi saatte neyin çalışılacağı kesin olarak önceden bilinmelidir
  – Çalışma aralarındaki dinlenmeler ne çok uzun ne de çok kısa olmalıdır
  -Sınıflar, iyi havalandırılmalı ve sessiz olmalıdır.
  – Çalışma masası ve yüksekliği kişinin boyuna göre ayarlanmalıdır.
  – Ders çalışma ortamındaki poster, afiş ve resimler dikkatin dağılmasına, öğrencinin hayal dünyasına dalmasına neden olur.
  – Çalışma masası çalışma faaliyetler için kullanılmamalıdır.
  – Çalışma ortamı ve masası sadece çalışma için kullanılmalıdır. Böylece ortam ve masa çalışma için uyarıcı niteliği taşır ve çalışmayı başlatır.
  – Çalışmaya başlamadan önce çalışma sırasında gerekli olacak bütün malzemenin el altında bulunması, dikkatte kopmalara yol açacak nedenleri önlemek açısından yararlıdır.

 21. Merhaba, bir şiirle başlangıç yapmak istedim yazmaya.çOK GÜZEL BİR PENCERE AÇMIŞSINIZ.BİZDE GÜZEL GÖRÜNTÜLER SUNAR,GÜZEL GÖRÜNTÜLER İZLERİZ İNŞALLAH.
  İLKBAHAR ÇİÇEKLERİ

  Biz ilkbahar çiçekleri,
  Tanrının kanatsız melekleri
  Varlığımız size cennet sebebi,
  Bize sevgi verenin boşa gitmez emeği.

  Sevgimiz yalındır bizim,hile,yalan bilmeyiz
  Saçımız okşanınca hemen geçer öfkemiz.
  Birimiz mongol,birimiz otistik,birimiz kreten,
  Böyle olmayı ne onlar istedi,ne de ben.

  Spastik olabiliriz,asperger,ya da spina bifida.
  Aicardi,alexandır,krow the cat,sayarım onlarca daha.
  Hepimiz farklıyız ama var ortak bir yönümüz.
  Size bağlı geçiyor,iyi kötü ömrümüz.

  Bize fırsat verince neler neler yaparız.
  Siz öğretirseniz eğer,biz öğrenmeye varız.
  Kendimize bakarız,size yardım ederiz.
  Sizden sonra kalsak ta kimseye yük olmayız.

  Ellerimiz semaya dua için uzanır.
  Engeli olanlara hizmet eden kazanır.
  Allah dualarımızı geri çevirmez mutlak
  Bize yürek açanlar, yüzünüz hep olsun ak.
  NERMİNAKKAN

 22. merhabalar arkadaşlar, bana eğitim, öğretim veya öğrenme konuları ile alakalı makaleler gerekiyor. nereden bulabileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. bu konularla alakalı elinde makale olan arkadaşlar mail ile bana gönderebilirlerse çok sevinirim. aciliyeti olan bir durum söz konusu olduğundan cevaplarınızı bekliyorum.

  teşekkürler…

 23. MERHABA ARKADAŞALR…ELİNDE 2011/2012 YGS-LYS KONU DAĞILIMLARI VE SORU SAYILARI ÇİZELGESİ OLAN VARSA PAYLAŞABİLİR Mİ?????

 24. Teşekkür ediyorum. Güzel bir fırsat. Zaman buldukçu puyluşmuk üzere. Saygılarımla.Veli BİLİCİ

 25. Teşekkürler . Çok ilgiyle takip ediyordum. Bundan sonrada yazma amaçlı olarak sizlerle olmaya gayret edeciğim. Saygılarımla.

 26. merhabalar ygs sınavına hazırlanıcam bir program hazırlamam gerekiyor programımı hazırlamama yardımcı olur musunuz lütfen…..!!!!

  1. o tür programlar bence pek fazla işe yaramıyor bende çok denedim ama bir süre sonra o programa uyamıyorsun bence düzenli ve günü gününe çalışmak ve yeterince test çözmek yeterli olacaktır ve de en önemlisi ben başaracağım diyip kendine güveninin olması lazım………………=)) sana şimdisen başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir