Ağlayan bebek nasıl susturulur veya sakinleştirilir?

Bir bebeğin dünyaya gelmesiyle anne babanın maceraları da başlıyor demektir. Bu macera zaman zaman eğlenceli, zaman zaman üzücü, zaman zaman yorucu olabilir.Anne babayı yoran konulardan biri de bebeğin sürekli ağlaması ve susmamasıdır. Yeni doğan bebeğimin vesilesiyle bu konuya çok eğildim. Gerek doktorlardan ve gerekse yaptığım araştırmalardan bazen işe yaraya bazen işe yaramayan yöntemler buldum. Örneğin bunlardan ilginç gelen yöntemlerden biri ağıza bir iki yudum su alarak çocuğun kulağına gargara ile su şırıltısı şeklinde ses çıkartmak işe yarayabiliyor. En azından benim bebeğimde işe yaradı.

Şimdi ağlayan bebek nasıl susturulur veya sakinleştirilir maddeler halinde konuyu özetleyelim.

1. Her bebek kendine özeldir. Genelde ağlama biçimleri zamanları birbirinden farklı olabileceğini düşünmek gerekir.

2. Ağlama nedenini anlamaya çalışın. Yapacağınız isabetli bir tespit çözümü de kolaylaştıracaktır. Uzmanlara göre bebeğin ağlama nedenleri bir şey istemeleri ya da bir sıkıntıları olmalarından kaynaklıdır. Örneğin açlıktan dolayı olabilir. Bu durumda açlığını giderdiğinizde bu problem biter. Genelde ilk üç ay için gaz probleminden kaynaklı ağlamalar olabilir. Tok olduğu halde ağlıyorsa gaz olabilir. Doktorunuzdan ya da internette gösterilen pratik yollar ile bu konuda sorunu çözmeye çalışabilirsiniz. Altı kirli olabilir. Bu durumda ne yapacağınız bellidir. Tüm bu üç neden çözüldüğünü düşündüğünüz halde ağlamaya devam ediyorsa üşüyor ya da üstü çok giydirildiği için huzursuz olabilir. Hastalıklar, yorgunluk ya da aşırı uyarılmışlık bebeğin ağlamasına neden olabilir. Tabii konumuz nedenler olmadığı için bu maddeyi uzatmaya gerek yok.

3. İlk aylar bebeğin yeni bir ortama alışmaya süreci olarak düşünebiliriz. Güvenli bir ortamdan (ana karnı) yepyeni bir ortama geliyor. Biz yetişkinler dahi ortam (şehir-ev-iş vs) değiştirdiğimizde uyum sağlamak bir iki yılımızı alabiliyor. Küçük bebeğin buna tepki vermemesi düşünülemez. Bu nedenle bebeğimizin uyum sürecinde sakin olmalı ve ona bu konuda yardımcı olmalıyız.

4. Bebeğimizin hangi pozisyonda daha çok sakinleştiğini çözmeniz gerekir. Bazen karnı omuzumuza gelecek şekilde dik koymamız ve sırtından sıvazlamak, bezen sol kolumuza yatırarak diğer elimizle başını okşamak bebeğimizi sakinleştirebiliyor.

5. Unutmayın! önce fizyolojik nedenleri anlamaya çalışın. Fizyolojik nedenler çözülmediği sürece rahatlatma yolları işe yaramayacaktır. Gazı olan ya da aç olan bebeğe ninni çokta işe yaramayacaktır.

6. Ağlayan bebeğinizi kendi başına bırakmayın. Onun susmasına yardımcı olmaya çalışınız.

7. Kaygı, panik ve sinir bulaşıcıdır. Siz sakinliğinizi koruyun ki bebeğinizin sakinleşmesi hızlansın. Bazen kolik  denilen durum yaşanabilir. Ağlaması çok uzun sürebilir. Kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz. Bu durum da dahi sakin olmaya çalışınız. Mümkünse tecrübeli yetişkinlerden destek alın. Eşiniz ile yardımlaşmaya çalışın. Bu konuda öğrendiğiniz bilgileri eşiniz ile paylaşın.

8. Kucağınıza aldığınızda uygun tonda bebeğinize “şşşşŞŞŞşşşşşŞŞŞ” şeklinde ses çıkartmanız onu sakinleştirebilir. (Bu “şşşşŞŞŞ” sesini cevrenizden ya da videolardan biliyorsunuzdur. Ancak yazıyla bu kadar oluyor :) ”

9. Kucağınızda ninni söylemek te bazen işe yarayabiliyor.

Birçok sakinleştirme yollarını denediğiniz halde çocuğunuz hala susmuyor ve bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız bir doktora başvurmanız gerekebilir. Sonuçta burada ki öneriler bir babanın kendi yaşamındaki deneyimlerinden ibarettir. Ve bu konuda daha birçok bilgi ve yöntemler olduğunu bilmemiz gerekir.

(Sizin “ağlayan bebek nasıl susturulur veya sakinleştirilir” konusunda başarılı olduğunu düşündüğünüz önerileriniz var ise yorumlar bölümünden yazabilirsiniz)

Bizim tatlı macera devam ediyor.

aktuelegitim.com

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir