900 Katlı İnsan (Mustafa Merter) hakkında izlenimlerim

Kitap farklı bir yaklaşım sunduğunu ilk okumaya başladığınızda anlıyorsunuz. Eğer tasavvuf konularında temel bilgilere sahip değilseniz ilk başta “dokuz yüz katlı insan” kitabını anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Ancak bu kitaptan kaynaklanan bir durum olmayacaktır. İnsanın basit bir yaratılışa sahip olmadığını ve farklı bilinç hallerini ortaya koyan derin bir eser olduğunu düşünüyorum. Kitabın en önemli özelliği psikoterapi anlayışına yeni bir soluk kazandırmasıdır. Eğer klasik yaklaşımlardan sıkıldıysanız ve psikoloji alanında farklı bir kitap okumak istiyorsanız  size Dr.Mustafa Merter’in 900 Katlı İnsan (Tasavvuf ve benötesi psikolojisi-transpersonal psikoloji) kitabını öneririm.

Kitaplarla ilgili fazla yazmak istemiyorum. Eğer kitabı okuduysanız yada okuduktan sonra kitapla ilgili yorumlarınızı sizde yazabilirsiniz. Bu şekilde okumak isteyenlere  kitapla ilgili ön bilgiler vermiş oluruz.

Kitap tanıtımından alıntı

dokuzyuz_katli

İsviçre’de eğitim görmüş, pratik yapmış, psikoloji biliminin yanı sıra meditasyon ve yoga gibi Yeni Çağ akımlarını deneyimlemiş ve tasavvufu bir yaşam biçimi olarak benimsemiş Psikiyatr Dr. Mustafa Merter, bu kitapta çiziyor. Haritayı elimize alıp Freud, Jung, Maslow gibi psikoloji biliminin önde gelen kuramcılarıyla Charles Tart, Ken Wilber gibi farklı bilinç hâlleri ve hâl psikolojisinde yepyeni ufuklar açan son dönem düşünürlerin kirleri arasında özgürce dolaşıyoruz. Kaybolma ihtimali yok. Zira rehberimiz başta Hz.Mevlânâ ile İbn Arabi olmak üzere tasavvuf büyükleri. Bu çok özel gezintinin adı ise Benötesi Psikolojisi. Rüyalar ve aktif hayal kurma teknikleriyle tedavinin nasıl uygulandığını görecek,psikospritüel kriz
ve Kaliforniya Sendromu gibi problemlerle nasıl başa çıkabileceğimiz üzerinde kafa yoracaksınız. İnsan ruhunun kat kat derinliklerine indiğiniz gibi kat kat yükseklerine de çıkacaksınız bu gezintide. Yolun sonlarına geldiğinizde psikolojiye ve insana,bu yeni çehresiyle daha çok inanacak atta muhabbetle yaklaşacaksınız..

Aziz dost! Sen, tek bir kişi değilsin;sen bir âlemsin! Sen derin ve çok büyük bir denizsin. Ey insan-ı kâmil! O senin muazzam varlığın, belki dokuz yüz kattır; dibi, kıyısı olmayan bir denizdir. Yüzlerce âlem, o denize gark olup gitmiştir! Bu konuyu anlatmak; uyanıklığın da uykunun da elinde değildir. Zaten bu dünya ne uyanıklık ne de uyku yeridir!
(Hz.Mevlânâ,Mesnevi,cilt 3-4,s.94)

Okuduysanız [900 Katlı İnsan (Mustafa Merter)] kitapla ilgili sizin yorumunuz nedir?

[reklam]

900 Katlı İnsan (Mustafa Merter) hakkında izlenimlerim” için 2 yorum

  1. Kitap çok etkileyiciydi.Katmanlarda sıkışıp kalan insanın ruhsal yapısını ve yükselmek için neler yapmamız gerektiğini çok güzel ifade etmiş.Kalifornia sendromundanda bahsediyor kitabında.Günümün insanının çıkmazlarını aktarmış herkese tavsiye ediyorum.

  2. Kitabı büyük bir keyifle ve ilgiyle okudum.Yorumlarınıza katılıyorum.Farklı bir bakış açısı kazandırması adına herkese tavsiye ediyorum.Özellikle kitaptaki psikoloji içerisindeki o katmanlar ve katmanlar arasında geçişteki ruh halleri çok etkileyici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir