9 soruluk fark, sıralamalarda 122 bin öğrenciyi etkileyecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Danıştay’ın iki kez belirlenen katsayı oranlarını iptal etmesinin ardından, yeni katsayıları açıkladı. 0.12- 0.15 olarak belirlenen yeni katsayılara göre, alan içi ile alan dışı tercih yapan adaylar arasında 15 puanlık fark oluştu. Adaylar bu farkı Fen, Matematik, Türkçe-Sosyal alanlarına göre 9-12 soru fazla yaparak kapatılabilecek.

En Büyük Fark Eşit Ağırlıkta

Ancak bu 15 puana denk gelen katsayı farkı, 1.5 milyon öğrencinin girdiği sınavda 2009 yılı yerleştirme sırasına göre SAY-2 puan türünde 17 bin 381 ile 70 bin 694 arasında, SÖZ-2’de 4 bin 994 ile 85 bin 64 arasında, EA-2’de ise 15 bin 907 ile 122 bin 241 kişi arasında değişiklik yaratacak.

‘Hukuku Arkadan Dolaşıyorlar’

Yeni katsayı farkını açıklamasının ardından gözler, YÖK’ün aldığı kararların hepsine itiraz eden İstanbul Barosu’na çevrildi. İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın, YÖK’ü yeniden hukuku arkadan dolanmaya çalışmakla suçlarken, kararda hukuka aykırılık olduğunu tespit ederlerse yine itiraz edeceklerini belirtti. Aydın, ?Bu yeni katsayı oranı da Danıştay’ın bir önceki yürütmeyi durdurma kararı ile çatışmakta. Yani YÖK, ‘Dediğim dedik, çaldığım düdük’ ile kararlar almaya devam ediyor. Bunu yaparken de, ‘öğrenciyi mağdur eder miyim’ endişesini hiç yaşamıyor. Biz şu an YÖK’ün 0.12 – 0.15’lik katsayı kararını inceliyoruz. Eğer oranın hukuka aykırılığını tespit edersek, Danıştay’a itiraz edeceğiz? dedi.

Eskiden imkansızdı şimdi çalışan yapar

YGS’ye günler kala meslek lisesi öğrencileri, bir yandan eskiden yaklaşık 35 soru çözmelerine neden olan farkın, 9 soruya inmesinden mutlu olurken, bir yandan da tam eşitlik sağlanamamasından rahatsız. Halkalı İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi 4. sınıf öğrencisi Burcu Güldağı, ?Fazladan çözmemiz gereken 9 soruyu yapabilmem mümkün değil. Çünkü sürekli değişen sistem nedeniyle sınava olması iyi hazırlanamadım. Ama sistemli bir biçimde bu sınava çalışan arakadaşlarımın 9 soruluk farkı yapabileceklerine inanıyorum. Eskiden başarılması mümkün olmayan bir fark varken, en azından artık çok iyi çalışanların başarabileceği bir fark var? dedi.

Başaracağım ama gelecek belirsiz…

Tuncay Azaphan Anadolu İletişim Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi Büşra Yılmaz ?YÖK’ün öne sürdüğü katsayı makasına göre alanlar için değişen 9-12 soruluk fark benim gibi düzenli çalışan bir öğrencinin aşamayacağı bir fark değil. Geçen sene ki 35 soruluk farkla karşılaştırıldığında sevindirici bir durum. Ama yine de önümüzü göremiyoruz. Bu karar da Danıştay’dan döner mi, bilmiyoruz. Ama bu değişiklikler motivasyonumuzu çok düşürüyor? diye konuştu.

YGS İçin Endişe Etmeyin!

Eğitim ve hukuk uzmanları öğrencilerin 11 Nisan’da yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınavı için endişe etmemeleri gerektiğini vurguladı. Eğitimciler, en kötüsünü düşünüp, YÖK’ün aldığı bu kararın Danıştay tarafından iptal edildiğini varsaysak bile katsayı oranlarının hesaplamada etkili olduğunu belirttiler. Bu nedenle uzmanlar öğrencilerin aynı motivasyonla sınava çalışmaya devam etmeleri gerektiğini söylediler.(Star)

9 soruluk fark, sıralamalarda 122 bin öğrenciyi etkileyecek.” için bir yorum

  1. Bu yök kesinlikle sistemi çorbaya dönüştürdü: psikoloji seçecek öğrenci psikoloji dersinden soru çözmeden kazanabilecek. Matematik 2 testi sorulurken ona psikoloji sorulmuyor. hem de bu sınavın yordama özelliği var diyorlar. ne hallere kaldık. iktidarın elinde oyuncak oldu bu sistem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir