5. Sınıf Parçada-Paragrafta Anlam Bilgisi Değerlendirme Soruları

Bir düşünce ya da olay etrafında toplanmış cümleler topluluğu olan paragraf konusunda sınavlarda çokça sorular çıkmaktadır. Her yazının bir konusu anlatmak istediği bir mesajı vardır. Bu özellikleri nedeniyle parçada anlam ile ilgili sorular sorulur. Bir paragrafın bir anlam yönü, bir yapı yönü ve bir de anlatım yönü vardır.

5. Sınıf Paragrafta Anlam Bilgisi Değerlendirme sorularını aşağıda yazıcıdan çıkartılacak şekilde ekte verdik. Ancak bu üç yönüyle ilgili olarak birer örnek vermek istiyorum.

1. Parçanın anlam yönü – konusu

(2011 PYBS sorulmuş) Örnek Soru;

Araştırmacılar, robotları tasarlarken genellikle canlıları örnek alır. Canlıların hareketlerinden yola çıkarak robotları programlarlar.

Bu parçanın konusu aşağıdakilerden hangisidir?

A) Canlıların yaşam biçimi

B) Robotların geliştirilmesi

C) Teknolojinin etkili kullanımı

D) Araştırmacıların yazdıkları

CEVAP: B

2. Parçanın yapı yönü

ÖRNEK SORU;

……………………………………………..  Hindistan’daki yaşamdan  kesitler  vermiş;  şiirlerinde   ise kahramanlık  ve vatanseverlik  gibi temaları  başarıyla  işlemiştir.

Yukarıdaki  parçanın başına  aşağıdakilerden  hangisi getirilmelidir?  

A )  Şair ve yazar

B ) Roman ve öykülerinde

C )  Daha sonra

D ) Önceleri

(Cevap A)

 

Bu giriş yazısından sonra 5. Sınıf Parçada-Paragrafta Anlam Bilgisi Değerlendirme Sorularını aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  Öğrencinin rehberlik servisinden beklenti anketi (15,7 KiB, 6.251 hits)
Öğrenci rehberlik servisi beklenti anketi.5. Sınıf Parçada-Paragrafta Anlam Bilgisi Değerlendirme Soruları” için 3 yorum

    1. ” şiirlerinde ise kahramanlık ve vatanseverlik gibi temaları” ile aynı zamanda şair olduğu da ortaya çıkmıyor mu

      1. Evet şair olduğu çıkıyor da şıktaki yazarı ne yapacağız?. 2. cümle “şiirlerinde ise” diye başlıyor yani 1. cümlenin başındaki kelime ile bağlantılı olması gerek.Roman ve öykülerinde olursa anlamlı oluyor.Çünkü üçüde yazın türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir