21 Yy Da Anne Ve Baba Olmak

Her şey, büyük bir heyecan ve sabırsızlıkla hastane koridorunda beklerken, bir hemşirenin yanınıza gelip “gözünüz aydın baba oldunuz” demesiyle başladı. Sonra, anne kendine gelince yine aynı cümleler döküldü hemşirenin ağzından. Ve yavrusunu bağrına basan anne, ilk “Inga” sesinin vermiş olduğu tarifsiz mutluluğu derinden yaşamaya başladı.

Evet, artık anne ve baba olunmuştu. Bu mesleğin istifası ve emekliliği yoktu? Uzun, zahmetli ve bir o kadar da kutsal yolculuğa ilk adım atılmıştı. Sonra hemşire kayıta geçti ve sordu babaya ?mesleğiniz nedir?? Babanın cevabı kısa ve anlamlı olmalıydı:

Mesleğim Baba” “Mesleğim: Anne”

Ben, anne ve babalığı özel bir meslek olarak görüyor ve savunuyorum. Tıpkı bir hâkimlik, öğretmenlik, mühendislik mesleği gibi. Açın, bakın; dini, ahlaki, eğitim kitaplarının birçoğunda anne ve babalığın önemi üzerinde sayısız yazı ve makale görürsünüz. Anne ve babalık özel bir meslektir. Her mesleğin kendine has birtakım gereklilikleri, altyapıları, uğraş alanları ve özel nitelikleri vardır. İşte anne ve babalıkta böyle bir şeydir. Anne ve babalık, biyolojik bir zorunluluk olmamalı? Bir meslek olarak nitelendirdiğimiz anne ve babalığın incelikleri, nasılları, nedenleri, özellikleri ve nelere dikkat edilmesi gerekir gibi birçok şeyin anneler ve babalar tarafından bilinmesi, öğrenilmesi gerekiyor.

İnsan biyolojik, psikolojik ve sosyolojik bir varlıktır. Biyolojik bir varlığız. Çünkü kanı, canı olan bir organizmaya sahibiz.

Sosyolojik bir varlığız, çünkü toplum içinde hayatımızı idame ettiriyoruz. Toplum içinde yaşamak en olmazsa olmazardanımız.

Psikolojik bir varlığız. Çünkü gülmek, ağlamak, üzülmek, kaygılanmak gibi bir özelliğe sahibiz. Bu gibi değişik dinamiklere sahip olan insanı da anlamak, tanımak çok da kolay olmasa gerek. Anlamak ve tanımak deyince aklıma hemen Alman Filozof F.Hegel geliyor. Onun bir cümlesi çok hoşuma gitmiştir.?Beni hayatta bir kişi anladı o da yanlış anladı? der. Bu cümle, insanoğlunu anlama ve tanımadaki zorluğa dikkat çeken güzel bir söz olsa gerek?

21.yüzyılın insanı gerek teknolojik gerekse bilimsel verileri arkasına alarak çok zeki, kurnaz, hırslı, acımasız ve rekabetçi bir yapıya sahip olma eğiliminde. Bunun için uzaklarda örnek aramamıza gerek yok. İşte, yanı başımızda yaşanan savaşlar, kavgalar, ölümler?21.yy. insanı kadar kan, şiddet, vahşet, ölüm, erotizm, vs gören bir toplum yoktur sanırım. Düşünün ki ortaçağda savaşların en yoğun olduğu dönemde, iki farklı ordu bir araya gelir bir amaç uğruna savaşırlardı. Bu savaş sahnesinin yıkıcılığına ve dramına sadece oradaki insanlar tanık olurdu. Kiminin kolu kopardı kiminin kafası?

Peki ya şimdi! Evet, şimdi ölüme, gözyaşına, şiddete, vahşete, galeyana gelmiş arzulara bir kumanda kadar yakınız. Her an, televizyonumuzu açtığımızda bir kaza, patlama, şiddet, taciz, ölüm, tecavüz olayları ve görüntüleriyle karşı karşıyayız. İşin doğrusu bu gibi trajik vakalar, bizi çok etkilemez ve üzmez oldu. Yani duygularımız, hislerimiz körelmeye başladı. Sadece o kareler gösterildiğinde Ah! Vah! Dedik? Sonrası malum? Hayat devam ediyordu çünkü…

İŞTE 21.YÜZYILIN İNSANI BİZLERİZ. BİZİM KUŞAĞIMIZ, BİZİM GENÇLERİMİZ VE ÇOCUKLARIMIZ.

  • O yüzden annelik ve babalık bir meslek. Elimizdeki hedef kitle tüm bu dramlara şahit olan, bu dramlarla iç içe olan bir nesil.
  • O yüzden, çocuk ve genç yetiştirmek eskiye oranla daha zor ve daha çok çaba gerektiriyor
  • O yüzden annelik ve babalık çocuğun cebine birkaç lira para koymakla, karnını doyurmakla, yatacak bir yer ayarlamakla olmuyor.
  • O yüzden bir erkek çocuğunu bir kız çocuğunu eğitmek geleceğin bir annesini ve babasını eğitmek ve yetiştirmek olduğunu içselleştirmemiz gerekiyor.
  • O yüzden çocuk eğitimi; İşimizden, aşımızdan, özel yaşantımızdan daha önce gelmeli,

O yüzdenleri fazlasıyla çoğaltabiliriz…

Kaynak:   Nevzat ÖZER,21 yy da anne ve baba olmak, Crea yayıncılık Ekim 2009,İstanbul

NEVZAT ÖZER

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

nevzatozer66@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir